ANDROID.COM.PL – społeczność entuzjastów technologii
4-dniowy tydzień pracy w Polsce

4-dniowy tydzień pracy w Polsce? Zalety i wady takiego rozwiązania

Autor: Adam Lulek Kategoria: Artykuły

Od kilkudziesięciu lat ludzie przyzwyczaili się do pracy przez 5 dni w tygodniu lub 40 godzin. Mimo, że w różnych zawodach rozkład ten wygląda inaczej, jednak suma summarum liczba przepracowanych godzin zazwyczaj jest taka sama. Jednak przez wiele lat postęp technologiczny przyspieszył, a ludzie potrzebują więcej wolnego. Pojawił się więc nowy pomysł. Może wprowadzić 4-dniowy tydzień pracy w Polsce? To nie jest zupełnie nowatorska idea, ponieważ tego typu rozwiązania są już testowane w niektórych przedsiębiorstwach i niektórych krajach. Jakie są szanse, że 4-dniowy tydzień pracy w końcu trafi do naszego państwa na stałe?

Sprawdź też: iPhone SE 2020 w rewelacyjnie niskiej cenie! Warto kliknąć!

4-dniowy tydzień pracy – wady i zalety

4-dniowy tydzień pracy to rodzaj utopijnej wizji, która w przyszłości może stać się rzeczywista. Występuje tu równowaga między pracą, a życiem prywatnym, przez co człowiek ma więcej energii i chęci do pracy.

praca w IT

Sama idea czterech dni pracy to właściwie nic nowego, jeśli policzymy to w ten sposób – 4 dni pracy po 10 godzin, czyli wciąż 40 godzin tygodniowo. Jednak rewolucjoniści chcą, aby było to cztery razy osiem – czyli 32 godziny.

Przejście na 4-dniowy tydzień pracy od dawna jest przedmiotem debaty w sferze zawodowej. Pracownicy podkreślają zalety takiego rozwiązania, ale krytycy wskazują również na wady. Warto dodać, że w tym aspekcie namieszała pandemia COVID-19, która wysunęła 4-dniowy tydzień pracy na pierwszy plan. Zamknięcie ludzi w domach udowodniło, że wciąż mogą pracować (w niektórych zawodach) i być przy tym produktywnymi i efektywnymi. Tak więc obawy dotyczące produktywności są bezpodstawne. Ponadto, argument konkurencyjności może być zaspokojony poprzez dobro pracowników. Zadowolony podwładny to lepszy pracownik. 

4-dniowy tydzień pracy w Polsce

Pracodawcy dostrzegają w nowym rozwiązaniu szansę na przyciągnięcie nowych, zdolnych pracowników. Jest to świetny sposób na zwerbowanie talentów do działu IT, gdzie nie tylko wynagrodzenie ma znaczenie. Jednak gorzej prosperujące firmy nie mogą sobie pozwolić na tego typu harmonogramy pracy, ponieważ ich na to nie stać. W miejsce wolnego dnia, będą musieli zatrudnić dodatkową osobę, co zwiększy koszty działalności.

Niektóre przedsiębiorstwa już testowały 4-dniowy tydzień pracy. Przykładowo, Microsoft w Japonii odnotował 40% wzrost produktywności po zastosowaniu tego rozwiązania. Jednak warto wiedzieć, że kultura i organizacja pracy w tym kraju jest zupełnie inna niż w Europie czy USA, więc wszelkie wnioski mogą być mylne. Z drugiej strony, w Islandii testy również zakończyły się sukcesem, a pracownicy mogą poprosić pracodawcę o tego typu cykl pracy.

Obecnie trwają między innymi testy w Wielkiej Brytanii, gdzie wybrano 70 firm, które uczestniczą w programie pilotażowym. Około 3000 pracowników ma otrzymać to samo wynagrodzenie, ale za 4 dni pracy. Celem badania jest ustalenie, czy takie rozwiązanie spowoduje spadek wydajności pracy. Podobne eksperymenty są prowadzone w Nowej Zelandii, Kanadzie, Australii i USA. Mają one zachęcić organizacje i firmy do wprowadzenia czterodniowego tygodnia pracy na stałe.

Warto podsumować wstępne korzyści z tego typu rozwiązania, które wielokrotnie podawane były przez firmy uczestniczące w eksperymencie:

  • wzrost morale pracowników,
  • lepsze samopoczucie podwładnych,
  • lepsza wydajność i produktywność pracy,
  • mniej stresu i lepsze zdrowie psychiczne,
  • łatwiejsza praca dla kobiet po urodzeniu dziecka (ma to związek również z tym, że mężczyzna może częściej zostawać w domu z dzieckiem),
  • równomierny podział domowych obowiązków.
4-dniowy tydzień pracy

Jak widać, 4-dniowy tydzień pracy to wiele zalet nie tylko dla pracownika i pracodawcy, ale także w gospodarstwie domowym. Jednak to może stanowić duży problem dla niektórych firm.

Wcześniej wspominałem o kosztach wynagrodzeń, które wzrosną. Inny problem to możliwość dopasowania grafików, harmonogramów pracy do czterech dni – co zrobić z piątym? Planowanie pracy może być bardzo dużym problemem. Ponadto, zrobienie wszystkiego w 4 dni może być arcytrudne i rodzić kolejne pokłady stresu. Wyeliminowanie tych wad to kwestia dobrej organizacji pracy przez pracodawcę.

4-dniowy tydzień pracy w Polsce

W 2020 r. Polska zajęła 7. miejsce wśród najbardziej zajętych narodów. Według danych OECD każdy Polak przepracował średnio 1766 godzin w ciągu roku – to naprawdę ogromna liczba. Obecnie, pracownicy borykają się z ogromnym stresem, jaki towarzyszy im po powrocie do pracy stacjonarnej po pandemii.

Co ciekawe, według badania Personnel Service 68% respondentów uważa, że 4-dniowy tydzień pracy w Polsce wpłynąłby pozytywnie na ich zdrowie. Liczba zwolenników takiego rozwiązania rośnie wraz z wykształceniem i wielkością zatrudniającej firmy. Warto odnotować, że jedynie 9% respondentów w Polsce mogło brać udział w takiej praktyce. Przykładowe firmy w Polsce, które wdrożyły coś w rodzaju czterodniowego tygodnia pracy to:

  • Nozbe – które w piątki podsumowuje tydzień i zachęca pracowników do aktywności fizycznej,
  • Senuto – w piątki odbywają się jedynie szkolenia i warsztaty,
  • Kava – która zdecydowała się na 5 dni pracy, ale po 6 godzin.

Czemu w Polsce tak niewiele firm testuje możliwości nowych rozwiązań, jeśli chodzi o czas pracy? Problemem może być niska produktywność Polaków w porównaniu do Niemców czy Francuzów. Z drugiej strony, Francuzi pracują 35 godzin tygodniowo, Duńczycy mniej niż 36 godzin, a Holendrzy poniżej 30 godzin. Polacy są przepracowani i z pewnością z ulgą przyjęliby nawet 7-godzinny cykl pracy (35 godzin w tygodniu).

Póki co, możemy jedynie liczyć na łaskę pracodawcy. Odgórne regulacje nie są brane pod uwagę przez żadną partię polityczną w programach wyborczych.

Źródło: techradar, zdnet, businessinsider, money.pl, nexttechnology, thefirstnews

Sprawdź najnowsze wpisy