ANDROID.COM.PL – społeczność entuzjastów technologii

Nowości Apple na WWDC oczami użytkownika Androida i Windowsa – co mi się spodobało, a co nie

Autor: Adam Lulek Kategoria: Artykuły

Jak co roku, Apple w czerwcu prezentuje nowości dla użytkowników. Dotyczą one przede wszystkim zmian software’owych, ale pojawiają się też odświeżone urządzenia. W tym roku nowości Apple na WWDC objęły świeże funkcje w iOS, macOS czy usługach CarPlay i Apple Pay. Wśród nowego sprzętu zobaczyliśmy na przykład MacBooka Air z zupełnie nowym procesorem M2. Niektóre zapowiedzi były interesujące, inne nudne. Wiele z opcji nie pojawi się w Polsce – a to duży zarzut dla Apple, ponieważ nasz rynek wciąż rośnie pod względem liczby użytkowników sprzętu i usług firmy. Które z nowości Apple na WWDC przypadły mi do gustu, a które nie?

Sprawdź też: iPhone SE 2020 w rewelacyjnie niskiej cenie! Warto kliknąć!

Nowości Apple na WWDC

Co mi się spodobało

Ekran blokady iPhone

Pierwsza rzecz, jaką zobaczyliśmy wśród nowości Apple na WWDC był nowy ekran blokady. Jest to funkcja, która trafi do bardzo dużego grona odbiorców.

nowości Apple na WWDC - ios ekran blokady

Zablokowany ekran otrzyma znacznie więcej opcji dostosowania do potrzeb użytkownika. Przyznam, że bardzo spodobał mi się sposób dokonywania zmian, ikony i motywy dostępne dla każdego. Już widać, że Apple zrobiło to bardzo dobrze, ale można mieć zarzut – dlaczego tak późno. W końcu modyfikowalny ekran blokady jest dostępny na smartfonach z Androidem od bardzo dawna.

powiadomienia ios

Warto też zwrócić uwagę na nieco uporządkowany system powiadomień, który teraz stanie się nieco bardziej czytelny – tego trochę brakuje na przykład na moim Galaxy S21 Ultra. Spodobała mi się też funkcja Live Activities, która na bieżąco będzie aktualizowała na bieżąco ważne informacje na ekranie np. wynik meczu lub czas dotarcia Ubera do miejsca zamówienia.

nowy CarPlay

Nowości Apple obejmują też kolejną generację CarPlay wygląda naprawdę imponująco. Apple pochwaliło się, że aż 79% klientów, którzy chcą kupić auto, twierdzi, że pojazd musi mieć CarPlay. Zupełnie nowa usługa będzie zawierała możliwość wyświetlania zegarów w aucie i informacji dotyczących samochodu. Przykładowo, nowy CarPlay będzie zawierał opcje zarządzania klimatyzacją.

nowy carplay

Pomiędzy zegarami może pojawić się nawigacja, która ułatwi poruszanie się po nieznanym terenie. Ciekawe, jak producenci zamierzają zaimplementować te nowości – podobno są zachwyceni zmianami w tej usłudze. Należą do nich Jaguar, Ford, Nissan, Mercedes, Volvo, Renault, Honda czy Audi. Pierwsze auta z nowym CarPlay mają zacząć pojawiać się pod koniec tego roku.

Procesor M2 Apple

W kwestii hardware’u, nowości Apple na WWDC obejmowały także nowy procesor M2. Przyznam, że byłem zszokowany, jak świetny okazał się rewolucyjny M1, który był chwalony niemal w każdej recenzji MacBooków z tym chipsetem. Nowy procesor ma być o 18% wydajniejszy od poprzednika i 1,9x szybszy od zwykłego laptopa (cokolwiek to znaczy).

Nowości Apple na WWDC - Macbook Air

Wraz z premierą chipsetu, Apple pokazało nowego MacBooka Air z tym podzespołem na pokładzie. Zobaczyliśmy tu znany dla flagowców firmy notch, który wcześniej trafił do MacBooków Pro. Nowe urządzenie ma trzymać na baterii aż 18 godzin. Ma wsparcie dla standardowych funkcji jak Touch ID, 4-częściowy system głośników czy MagSafe. Urządzenie będzie dostępne w 4 kolorach, a jego cena zacznie się od 1199 USD. Przy okazji Apple potwierdziło, że nowy procesor trafi też do 13-calowego MacBooka Pro.

iphone belkin macos

Bardzo spodobała mi się funkcja podłączenia iPhone’a do MacBooka Pro i użycia jego kamery do FaceTime. Wystarczy przypiąć smartfon do górnej części ekran laptopa za pomocą dedykowanego akcesorium. Jakość tego typu połączenia będzie znacznie lepsza niż w przypadku korzystania ze standardowej kamery. Ponadto, użytkownik będzie mógł skorzystać z dodatkowych funkcji, jak np. „wyblurowania” otoczenia. Akcesoria od Belkina do montowania iPhone’ów na MacBookach pojawią się jeszcze w tym roku.

Co mi nie przypadło do gustu

Apple Pay Later

Apple Pay Later to kolejna nowość, która wzbogaci płatności mobilne. Jak sama nazwa wskazuje, użytkownik będzie mógł odłożyć płatność w czasie na dwa, cztery lub sześć tygodni. Być może założenie tej funkcji nie jest niewłaściwe, ale wiem, że znajdzie się spora grupa korzystających, która popadnie w długi przez tę opcję. Apple gwarantuje, że nie będzie pobierało żadnych dodatkowych opłat za usługę. Uważam jednak, że część użytkowników znajdzie się w poważnych tarapatach nadużywając funkcji i popadając w długi. Dobrze, że ta usługa nie będzie na razie działała w Polsce.

nowości Apple na WWDC mapy

Nowe Mapy w 3D już od jakiegoś czasu dostępne są w wielu krajach np. w USA. Pozwalają zobaczyć kształt budynków, które znajdują się w danym otoczeniu. Dzisiaj Apple ogłosiło, że funkcja ta wkroczy na kolejne rynki. Co z tego, że Polska jest coraz większym rynkiem dla firmy z Cupertino, skoro nie znalazła się na liście krajów, do których trafi funkcja. Ważniejsze okazały się np. Monako i Luksemburg. Sami widzicie, jak Apple traktuje polski rynek.

macOS ventura

macOS Ventura to kolejny update wśród nowości Apple na WWDC, który nie wzbudza we mnie emocji. Być może jest to związane z tym, że nie jestem fanem tego systemu – uważam, że jego niektóre rozwiązania są niewygodne, a system jest bałaganiarski. Jedną z nowych opcji jest grupowanie aplikacji. Pojawią się one w menu po lewej stronie, które uwidocznione jest w postaci jednej, dwóch lub kilku ikon. Klikanie w poszczególne grupy pozwoli otworzyć pracę w otwartych wcześniej grupach programów np. Pages i Safari. Nie sądzę, że korzystałbym z takiej funkcji. W ramach nowości macOS, Apple zaprezentowało też nowe opcje kolaboracji. Jednak tutaj nic nie pobije Microsoft Teams.

Nowości Safari również nie zachwyciły. Apple stwierdziło, że Safari jest najszybszą przeglądarką na rynku. Trudno się nie zgodzić, jednak ten program jest w tyle jeśli chodzi o funkcjonalność w porównaniu do Edge. Jedyną wartą uwagi nowością jest udostępnianie grup kart innym użytkownikom.

Nie mogę napisać, że nowości Apple na WWDC mnie jednoznacznie zachwyciły lub zdegustowały. Każdy znajdzie inne powody do zadowolenia i krytyki. Trudno oczekiwać, że na rynku urządzeń mobilnych i laptopów nagle pojawią się rewolucyjne technologie.

Źródło: theverge

Sprawdź najnowsze wpisy