ANDROID.COM.PL – społeczność entuzjastów technologii
Nowości Microsoftu

Nowości Microsoftu zapowiedziane podczas Build 2022 – wiele korzyści dla użytkownika!

Autor: Adam Lulek Kategoria: Artykuły

Jak co roku, Microsoft i tym razem zaplanował konferencję Build na maj. Gigant z Redmond prezentuje na niej przede wszystkim aktualizacje software’owe. Nowości Microsoftu jest wiele i każdy znajdzie coś, co go z pewnością zainteresuje. Mogliśmy tu zobaczyć zmiany w Windows 11, aplikacjach, ale także udogodnienia dla deweloperów. To właśnie programiści będą największymi beneficjentami nowości Microsoftu. Przyjrzyjmy się zatem najważniejszym zmianom.

Sprawdź też: Tani tablet Surface z Windowsem w promocji!

Nowości Microsoftu podczas Build 2022

Microsoft zdaje sobie sprawę, że społeczność programistów angażuje się w jego platformę, co przynosi wartość dodaną dla użytkowników. Mówimy tu o niemałej liczbie ponad miliarda osób. Tak duża baza napędza giganta z Redmond do działania i wprowadzania kolejnych nowości. Ma być lepiej i łatwiej nie tylko dla użytkowników, ale także dla deweloperów.

Najważniejsze nowości dla deweloperów

Nowości Microsoftu

Celem Microsoftu jest ułatwienie tworzenia i uruchamiania aplikacji, niezależnie od tego, jakie narzędzia są w tym celu używane np. .NET, Android, C++, Linux, itp. Microsoft udostępnił zestaw Windows App SDK i platformę WinUI 3, które sprawiają, że tworzenie programów na platformę jest znacznie łatwiejsze. Gigant z Redmond wkrótce wypuści wersję 1.1 App SDK, która będzie zawierała między innymi:

 • Płynne materiały wizualne w WinUI 3,
 • Zaktualizowane interfejsy API okienek pulpitu,
 • Ulepszenia powiadomień push,
 • nowe interfejsy API zmiennych środowiskowych dla C++,
 • ulepszenia wydajności.

Z kolei na platformie WinUI 3 pojawią się dwie nowości:

 • Template Studio dla WinUI (C#) – stanowi rozszerzenie programu Visual Studio ułatwia rozpoczęcie tworzenia w WinUI 3 za pomocą C#,
 • Asystent aktualizacji .NET – pomoże zautomatyzować migrację aplikacji np. .NET UWP do .NET 6 i WinUI 2 do WinUI 3.

Microsoft nie zapomina też o deweloperach budujących aplikacje w sieci i promuje Progressive Web App, która umożliwia korzystanie z bogatszych funkcji systemu operacyjnego. Oprócz tego warto zwrócić uwagę na:

 • WebView2 — sprawdzi się do osadzania treści internetowych w aplikacjach Windows,
 • Podsystem Windows dla systemu Linux (WSL) – idealne narzędzie dla programistów korzystających z Linuxa,
 • Podsystem Windows dla systemu Android (WSA) – pozwala na integrację aplikacji Androida w systemie Windows 11.

Microsoft zapowiedział też kompleksowe wsparcie dla takich narzędzi ARM jak:

 • Pełne oprogramowanie Visual Studio 2022 i VSCode,
 • Wizualizacja C++,
 • Nowoczesne .NET 6 i Java,
 • Klasyczny .NET Framework,
 • Terminal Windows,
 • WSL i WSA do uruchamiania aplikacji na systemy Linux i Android.

Nowe Widżety i Microsoft Store

Nowości Microsoftu

Widżety w Windows 11 do tej pory nie były zbyt użyteczne, ale być może to się zmieni. Microsoft bowiem wdroży możliwość tworzenia widżetów jako środowisk towarzyszących dla aplikacji Win32 i PWA w systemie Windows 11, korzystających z platformy Adaptive Cards.

Sklep Microsoft Store

Ponadto, firma od dawna zapowiadała zmiany w Microsoft Store, które w końcu ujrzały światło dzienne. Windows da teraz programistom możliwość korzystania z własnego silnika do monetyzacji lub możliwość korzystania z jednego z popularnych narzędzi. Nowości w Sklepie Microsoft można podsumować w następujący sposób:

 • Sklep Microsoft jest otwarty dla wszystkich. Nie będzie już programu listy oczekujących dla aplikacji Win32,
 • Reklamy Sklepu Microsoft. Za pomocą odpowiednich narzędzi, deweloperzy będą mogli prowadzić i zarządzać kampaniami reklamowymi w Sklepie Microsoft i w ten sposób promować swoje aplikacje,
 • Sklep z aplikacjami Amazon. Wersja Preview Amazon Appstore w systemie Windows 11 jest obecnie dostępna w USA, ale gigant z Redmond udostępni ją wkrótce w następujących krajach: Francja, Niemcy, Włochy, Japonia i Wielkiej Brytania.

Project Volterra i Hybrid Loop

Project Volterra

Otwarty ekosystem Windowsa to klucz tego systemu, który zapewnia większą elastyczność i więcej możliwości. Dotyczy to także wsparcia urządzeń, procesorów, kart graficznych, chipsetów itp. W związku z powyższym, Microsoft ogłosił Project Volterra, nowe urządzenie oparte na platformie obliczeniowej Snapdragon. Dzięki temu projektowi, programista będzie mógł eksplorować wiele scenariuszy sztucznej inteligencji. 

Ponadto, gigant z Redmond opracował wieloplatformowy wzorzec programistyczny do tworzenia doświadczeń AI, które obejmuje chmurę. Nowość pozwala na podejmowanie późno wiążących decyzji i dotyczy platformy Azure lub klienta lokalnego.

Hybrid Loop Azure

Warto dodać, że Project Volterra dzięki jednostce przetwarzania neuronowego (NPU), będzie współgrał z nowym wzorcem pętli hybrydowej i łańcuchem narzędzi Prototype AI w usłudze Azure ML.

Co nowości Microsoftu oznaczają dla użytkowników?

Nie da się ukryć, że zdecydowana większość nowości Microsoftu to udogodnienia dla deweloperów. Jednak część z nich ostatecznie będzie miała odzwierciedlenie w lepszym doświadczeniu użytkownika. Deweloperzy w łatwiejszy sposób stworzą ładniejsze, lepsze i bardziej funkcjonalne aplikacje z korzyścią dla wszystkich. Dzięki nowej funkcji reklamowania w Sklepie Microsoft, szybciej zobaczysz nowe i popularne aplikacje, które mogą wzbogacić Twoje wrażenia z korzystania z systemu. Co więcej, przebudowany Sklep Microsoft (który zadebiutował kilka miesięcy temu) odnotował ponad 50% wzrost liczby nowych aplikacji i gier na komputery stacjonarne w porównaniu z analogicznym okresem ubiegłego roku. Kolejne nowości Microsoftu sprawią, że stanie się on jeszcze bardziej użyteczny dla użytkownika. Będzie to „miejsce spotkań” dewelopera z klientem.

Warto też zwrócić uwagę na dalszy rozwój Amazon Appstore w Sklepie Microsoftu, który daje możliwość korzystania z aplikacji Androida. Gigant z Redmond sukcesywnie testuje projekt w kolejnych regionach. Ponadto, zapowiedziane zmiany w widżetach to nowe otwarcie, które umożliwi podmiotom trzecim tworzenie ich na Windowsa 11 – do tej pory było to niemożliwe.

Źródło: Microsoft

  Sprawdź najnowsze wpisy