ANDROID.COM.PL – społeczność entuzjastów technologii
Nowości iPhone 14

Najważniejsze nowości iPhone 14, które muszą się pojawić

Autor: Mariusz Nowak Kategoria: Artykuły

Za niecałe cztery miesiące Apple zaprezentuje kolejną rodzinę smartfonów. Jakie nowości iPhone 14 zobaczymy? Premiera we wrześniu jest praktycznie pewna. Tylko pandemia COVID-19 pokrzyżowała plany firmie, gdy pokazywano iPhone 12. Wtedy prezentacja nowych modeli odbyła się w październiku, a rynkowy debiut iPhone 12 oraz 12 Pro w tym samym miesiącu oraz 12 Pro Max i 12 mini w listopadzie. Problemy z produkcją, a dalej dostępnością urządzeń są cały czas, ale nic nie wskazuje na to, żeby przeszkodziło to spółce z Cupertino. Plotek na temat nowości iPhone 14 jest cała masa. Praktycznie pewne wydaje się, że znowu zobaczymy cztery smartfony, ale gama będzie wyglądała jednak inaczej niż dotychczas. Są pewne funkcje, prawie potwierdzone w nowych telefonach. Poniżej przeczytacie o tym, jakie są cztery najważniejsze nowości iPhone 14.

Nowości iPhone 14, czyli nigdy więcej wersji mini

Minęło trochę czasu, odkąd słyszeliśmy, że sprzedaż iPhone w wersji mini rozczarowuje Apple. Teraz źródła serwisu 9to5Mac to potwierdzają. Wraz z premierą wersji 14 nie zobaczymy najmniejszego modelu – ma zniknąć raz na zawsze. Zamiast tego firma Tima Cooka zaproponuje urządzenie, które spełni wymagania znacznie większej grupy klientów. Będzie to wyposażony w 6,7-calowy ekran iPhone 14 Max. Biorąc pod uwagę, że największy obecnie w gamie 13 Pro Max cieszy się większym powodzeniem niż 13 Pro wydaje się to właściwym rozwiązaniem. W pierwszej piątce najlepiej sprzedających się telefonów nie widać za to modelu mini. Wydaje się, że słuchanie głosów garstki wielbicieli małych telefonów nie było dobrym pomysłem.

Nowości iPhone 14

Według podanych źródeł nowy iPhone 14 (o nazwach kodowych D27 i D28) będzie dostępny w wersjach 6,1 cala i 6,7 cala, podczas gdy modele Pro (o nazwach kodowych D73 i D74) mogą być nieco większe, co może być związane z nowym projektem ekranu. W tym przypadku notcha zastąpią dwa otwory w ekranie, które z pewnością staną się kolejnym znakiem charakterystycznym smartfonów z nadgryzionym jabłkiem w logo. Jeśli więc szukasz mniejszego telefonu, musisz wybrać nowego iPhone SE 3, wraz z jego znanym od wielu lat designem

Apple odróżni modele Pro od standardowej wersji

Wśród nowości iPhone 14 Pro zobaczymy nowy projekt wyświetlacza z dwoma otworami na kamerę TrueDepth. Po raz pierwszy od 2017 roku firma z Cupertino zmieni design przedniego panelu swoich telefonów. W końcu wtedy zadebiutował iPhone X, który zrewolucjonizował wygląd telefonów Apple. Przypuszczamy, że nowy wygląd będzie charakterystyczny wyłącznie dla modeli Pro, ponieważ zwykłe wersje prawdopodobnie dalej będą wyposażone w to samo wycięcie, co iPhone 13. Ten ma 30% mniejszego notcha niż iPhone 12.

Nowości iPhone 14

Analityk Ross Young również potwierdza ten raport, mówiąc że wszystkie modele będą miały ten sam wygląd także w 2023 roku. Do tego czasu, jeśli chcesz wyróżniać się zupełnie nowym smartfonem, musisz wybrać modele Pro. To jedna z kluczowych nowości iPhone 14.

Nowości iPhone 14, czyli nowy procesor tylko dla 14 Pro

Niezależne źródła w postaci serwisu 9to5Mac i analityka Ming-Chi Kuo twierdzą, że Apple może w tym roku zerwać z tradycją, wypuszczając niektóre modele iPhone’a 14 z tym samym chipem A15, co w iPhone 13.

Kolejne nowości iPhone 14 zobaczymy w przypadku procesora. Układ A15 zasilałby 6,1-calowego iPhone 14 i 6,7-calowego 14 Max, chociaż RAM zostałby zwiększony do 6 GB z 4 GB. Nowy A16 SoC byłby zarezerwowany tylko dla wyższych i droższych modeli 14 Pro i 14 Pro Max. Pierwszy etap tych zmian otrzymaliśmy w tamtym roku. Modele 13 mini i 13 wyposażone są w słabszą wersję układu A15, a wersje 13 Pro oraz 13 Pro Max w mocniejszą. Na razie nie jest jasne, czy Apple zmieni nazwę chipa A15 na przykład na A15X – czy zamiast tego użyje mocniejszej wersji, która znajduje się w modelach 13 Pro oraz 13 Pro Max.

Nowości iPhone 14

Nowy aparat, ale.. też tylko w iPhone 14 Pro

Kolejną ważną nowością, która pojawi się w iPhone 14 Pro, jest zupełnie sensor 48 MPx Po raz pierwszy zasugerowany przez analityka Ming-Chi Kuo, Mark Gurman z Bloomberga był ostatnim, który poinformował o tej nowej funkcji. Podczas, gdy czujnik 48 MPx może odblokować nowe funkcje, prawdopodobnie smartfon Apple będzie nadal robić zdjęcia przez z rozdzielczością 12 MPx. Standardowe modele iPhone’a 14 będą wyposażone w sensor 12 MPx we wszystkich obiektywach.

Są też jeszcze inne plotki na temat nowości iPhone 14. Apple prawdopodobnie może dodać komunikację satelitarną dla iPhone w 2022 roku. Po raz pierwszy pogłoski o tym pojawiły się przed premierą modelu 13, ale ostatecznie ta funkcja nie zadebiutowała. Poza tym wszystkie powyższe funkcje pewnie znajdą się w iPhone 14. 

Cały czas czekam na rozwiązanie w postaci superzoomu. Wszystko wskazuje jednak na to, że także i w tym roku nie doczekamy się go w telefonach z Cupertino. Nie rozumiem czemu Tim Cook i spółka tak się wzbraniają przed wprowadzeniem zoomu peryskopowego w swoich flagowych smartfonach. iPhone robi fantastyczne zdjęcia, każdy z nowych modeli co roku jest w fotograficznej czołówce, a Apple poprawia to co jest praktycznie idealne. To jedyna kategoria, w której telefony amerykańskiej firmy są za konkurencją, ale widać użytkownikom to nie przeszkadza. Jest pewne, że w tym roku superzoom się nie pojawi, pozostaje mi czekać na kolejny rok. 

Źródło: Macworld

Sprawdź najnowsze wpisy