ANDROID.COM.PL – społeczność entuzjastów technologii
Problem z Windows 11 żółte HDR

Windows 11 22H2 nadchodzi i wprowadzi ogrom nowych funkcji – poznaj je

Autor: Adam Lulek Kategoria: Artykuły

Microsoft zapowiedział w tamtym roku, że duże aktualizacje Windowsa 11 będą pojawiać się tylko raz w roku. Jest to rozsądny krok, biorąc pod uwagę fakt, że użytkownicy nie lubią aktualizować systemu. Jedno jest pewne – Windows 11 22H2 nadchodzi i obiecuje dodać wiele nowych funkcji. Warto jednak pamiętać, że nie wszystkie opcje testowane obecnie przez Insiderów, trafią ostatecznie do jesiennej aktualizacji. Sprawdźmy, czego możemy się spodziewać – jest, na co czekać!

Sprawdź też: Tani tablet Surface z Windowsem w promocji!

Windows 11 22H2 – nadchodzące funkcje

Pewne jest, że testerzy pracują w pocie czoła, żeby funkcje, które pojawią się w nadchodzącej aktualizacji nie zawierały bugów. Microsoft miał poważny problem z łatkami Windowsa 10 – nowe udpate’y łatały stare błędy, ale wprowadzały nowe. W związku z powyższym, gigant przeorganizował system sprawdzania nowych funkcji i póki co wygląda na to, że zdaje on egzamin. Windows 11 bowiem zawiera naprawdę znikomą liczbę błędów.

Miejmy nadzieję, że tak też będzie z Windows 11 22H2, którego kodowa nazwa to „Sun Valley 2”. Aktualizacja jest rozwojem wizji nowoczesnego systemu, który zadebiutował pod koniec ubiegłego roku. Nowy update ma przede wszystkim dostosować kolejne obszary interfejsu do designu Windowsa 11. Aktualizacja zatem dostarczy odświeżone aplikacje i wzmocni doświadczenie użytkownika.

Zmienione Menu Start

Microsoft słucha opinii Insiderów i w końcu doda do Menu Start opcje tworzenia folderów. Ich brak mocno dziwi, ale lepiej wprowadzić taką możliwość późno niż wcale. W obszarze Paska Zadań pojawi się z kolei długo oczekiwana funkcja drag&drop, czyli przeciągania i upuszczania.

Windows 11 22H2

Ostatecznie nie wiadomo, czy Microsoft zdecyduje się wypuścić nowy Pasek Zadań dla tabletów. Kwietniowe wersje Windowsa 11 dla testerów zawierały ulepszony Pasek Zadań dla urządzeń dotykowych. Jednak Microsoft ostatnio wyłączył tę funkcję, ponieważ chciał ją bardziej dopracować. Użytkownicy prawdopodobnie zyskaliby możliwość wykonywania nowych gestów:

  • przesuwania palcem w górę od dołu ekranu, aby uzyskać dostęp do menu Start,
  • przesuwania palcem od prawego rogu, aby uzyskać dostęp do Szybkich ustawień
  • przesunięcia trzema palcami w dół na środku ekranu, aby zminimalizować aplikacje,
  • przesunięcia trzema palcami w lewo lub w prawo, aby przełączyć się między uruchomionymi aplikacjami.

Odświeżone aplikacje

Windows 11 22H2 to duża liczba odświeżonych aplikacji. Najbardziej czekam na nowy Menedżer Zadań. Jego zaktualizowana wersja przesunie najważniejsze karty na bok i zaprezentuje je w formie ikon. Program zyska też tryb ciemny, a także kilka niewielkich ulepszeń.

Windows 11 22557 Menedżer zadań

Z niecierpliwością czekam też na nowości w Eksploratorze Plików. Ten obszar aż prosi się o wprowadzenie kart – nad tą funkcją obecnie Microsoft pracuje. Gdy chcę otworzyć kilka folderów jednocześnie, muszę włączyć kilka okien Eksploratora Plików – to kompletnie niewygodne i niedorzeczne. Mam nadzieję, że funkcja kart trafi do Windows 11 22H2. Co ciekawe, ma pojawić się też większa integracja z OneDrive. Można spodziewać się też zmian w menu kontekstowym, które w obecnym kształcie nie podoba się wielu użytkownikom. Dostęp do dodatkowych funkcji jest teraz utrudniony – Microsoft o tym wie i zamierza to zmienić.

Eksplorator plików - koncepcja

Wraz z aktualizacją, w systemie pojawią się zupełnie nowe aplikacje – Clipchamp i Family Safety. Ten pierwszy to prosty program do edycji wideo. Koncentruje się na tym, aby tworzenie filmów było proste i przyjemne. Zapewnia jednak przy tym dużą liczbę funkcji, która przyda się do tworzenia treści np. na TikToka. Druga z nowości to Family Safety – usługa sprawdzania lokalizacji bliskich. Będą mogli oni udostępnić lokalizację, która pojawi się w formie Widżetów na Windowsie 11 odbiorcy. Ma to wzmocnić bezpieczeństwo szczególnie tych najmłodszych. Jest to idealne rozwiązanie dla rodzin w ekosystemie Microsoftu.

Family Safety Windows 11

Jeśli wspomniałem o Widżetach, to obszar ten jest praktycznie nieużyteczny. Widzimy tutaj jedynie systemowe propozycje np. prognoza pogody czy informacje o korkach w mieście. Jednak w Windows 11 22H2 prawdopodobnie pojawi się możliwość dodania Widżetów od firm trzecich. Microsoft bowiem pracuje nad udostępnieniem interfejsu API deweloperom zewnętrznym.

Kolejne ulepszenie, na które czekam, to większa liczba ustawień w… Ustawieniach. Mam nadzieję, że Microsoft w końcu pozbędzie się Panelu Sterowania, jednak wątpię, że stanie się to przy okazji aktualizacji Windows 11 22H2. Jedno jest pewne – kolejne opcje z przestarzałego obszaru trafią wtedy do Ustawień. Pojawi się tutaj też ulepszone wyświetlanie danych konta Microsoft, ale niestety nadal zabraknie możliwości zarządzania nim z poziomu systemu.

Wśród aktualizacji aplikacji nie zabraknie kultowych programów, które zyskają zupełnie nowe szaty. Notatnik, Windows Media Player czy Paint pojawią się w designie spójnym z Windowsem 11 i otrzymają nowe funkcje. Każda z tych aplikacji zyska też tryb ciemny.

nowy notatnik windows 11

Nowość, o której niewiele się mówi to ewentualne synchronizacja Windows Update z lokalną siecią energetyczną, aby pomóc w ograniczeniu emisji. Trudno powiedzieć, jak to będzie działało, ale ma ograniczyć zużycie energii nieodnawialnej. Być może więcej na ten temat dowiemy się na konferencji Microsoft Build 2022, która odbędzie się w dniach 24-26 maja. Liczę na to, że właśnie wtedy gigant z Redmond oficjalnie zapowie nowości Windows 11 22H2.

Źródło: microsoft

    Sprawdź najnowsze wpisy