ANDROID.COM.PL – społeczność entuzjastów technologii
Windows 11 ostrzeżenie odnośnie wymagań

Windows 11 25115 i 22616 wprowadzają interesujące poprawki do systemu

Autor: Adam Lulek Kategoria: Artykuły

Jesteśmy już prawie w ostatniej dekadzie maja, czas więc przyjrzeć się nowym buildom Windowsa 11. Na warsztat wziąłem Windows 11 25115 i 22616, które co prawda nie obfitują w wiele nowości, ale zawierają dużą liczbę poprawkę. Warto pamiętać, że funkcje testowane przez Insiderów ostatecznie nie muszą trafić do finalnej wersji systemu. O tym, które z nich pojawią się w oficjalnej aktualizacji, dowiemy się prawdopodobnie na konferencji Microsoft Build 2022. Wtedy poznamy szczegóły dotyczące Windows 11 22H2 Update.

Sprawdź też: Tani tablet Surface z Windowsem w promocji!

Windows 11 25115 i 22616 – najważniejsze nowości

Bardzo interesującą i przydatną w Windows 11 25115 nowością będzie pasek z akcjami. Chodzi o zaznaczenie tekstu i wyświetlenie się menu, który wskaże ewentualne czynności lub aplikacje, które możemy włączyć (lub wykonać). Przykładowo, zaznaczenie numeru telefonu otworzy panel z podpowiedzią zadzwonienia do kontaktu, włączenia aplikacji Teams lub Edge. Z kolei zaznaczenie daty, odeśle zasugeruje użytkownikowi włączenie Outlooka lub kalendarza. Tego typu menu przyspieszy i ułatwi wykonywanie wielu czynności w systemie.

Windows 11 25115

Jako większą zmianę Microsoft uznał zaktualizowanie ikony w środowisku odzyskiwania systemu Windows. Dzięki temu, interfejs Ustawień będzie jeszcze bardziej spójny z całym oprogramowaniem.

Microsoft zastanawia się też nad zmianami, które wprowadził w kwietniu w Pasku Zadań i postanowił je wyłączyć. Chodzi o wysuwane menu i opcję „Pokaż ukryte ikony”. Ta funkcja będzie teraz działała tak samo, jak w przypadku normalnej wersji systemu Windows 11. To może oznaczać, że zaproponowane zmiany nie sprawdziły się. Microsoft jednak nie daje za wygraną i postara się udoskonalić propozycję zmian menu kontekstowego w przyszłości na podstawie przesłanych opinii.

Majowe zmiany dla Insiderów to także nowy Xbox Game Bar. Pasek kontrolera to funkcja, którą już można testować. Stanowi on przyjazne menu, które ułatwia dostęp do ostatnio uruchamianych gier i programów uruchamiających gry. Należy jednak pamiętać, że dodatkowy pasek otwiera się po sparowaniu lub podłączeniu kontrolera do komputera z systemem Windows 11 z najnowszą kompilacją Insider Preview w kanałach deweloperskich i beta. Wystarczy potem nacisnąć przycisk Xbox i uzyskać szybki dostęp do ostatnio otwieranych gier. Znajdziemy tu maksimum 3 tytuły.

Windows 11 25115

Aby móc przetestować funkcję wystarczy być Insiderem Windowsa 11 i mieć najnowszą kompilację systemu. Następnie trzeba pobrać centrum Xbox Insider ze Sklepu Microsoft i zalogować się na swoje konto. Kolejny krok to wejście do „Podglądów” i dołączenie do Windows Gaming Preview. Na koniec sprawdź, czy masz aktualną wersję i uruchom ponownie komputer. Dla przypomnienia, użytecznym skrótem, który może uruchomić narzędzie Xbox Game Bar jest WIN + G. Sprawdza się to w szczególności podczas rozgrywek. W łatwy i szybki sposób uzyskujemy dostęp do takich opcji jak ustawienia dźwięku czy zużycie zasobów komputera.

Mniejsze poprawki i zmiany

Windows 11 25115 i 22616 to także mniejsze poprawki i zmiany. Dodatkowo, Microsoft wydał też build o numerze 22621, który wzbogaca dwie poprzednie aktualizacje. Oto podsumowanie najważniejszych poprawek:

  • Naprawiono szereg problemów związany z Paskiem Zadań w tym ten związany z personalizowaniem. Już nie uświadczymy tu awarii pliku explorer.exe. Ponadto, rozwiązano problem z wysuwanym menu „Pokaż ukryte ikony” w zasobniku systemowym.
  • Usunięto też usterki z Eksploratora Plików w tym błąd 0x800703E6 podczas kopiowania plików z Dysku Google. Dodatkowo, podczas wciskania kombinacji klawiszy: CTRL + ALT + DEL nie zobaczymy już awarii explorer.exe. Wzmocniono także wydajność głównej strony aplikacji i naprawiono kolejny problem pliku explorer.exe, który pojawiał się podczas zamykania okien Eksploratora plików.
  • W sekcji Ustawienia naprawiono problem związany z zawieszeniem ustawień, który mógł zablokować plik explorer.exe. Ponadto, bug, który mógł powodować awarię Szybkich ustawień podczas projekcji na niektórych urządzeniach bezprzewodowych został usunięty. Poprawiono też błędne odczytywanie przez Narrator sekcji: pozostałe dostępne miejsce w System > Pamięć.
  • W Menedżerze zadań naprawiono problemy związane z klawiszami dostępu np. brak możliwości bezpośredniego naciśnięcia ALT + Tab. Rozwiązano również problem związany z listą procesów. Poprawiono też brak czytelności nagłówka kolumny „procesor” w trybie ciemnym.
  • Wśród innych problemów, naprawiono bug nieprawidłowych animacji związany z używaniem gestu trzech palców na ekranie do minimalizowania. Otwieranie Widżetów za pomocą gestów powinno też już działać poprawnie. Użytkownicy mogą już korzystać z funkcji przesuwania, aby je wywołać. Zniwelowano problem otwierania pustych aplikacji np. Ustawień.
  • Błędne powiadomienie „Windows.SystemToast.WindowsUpdate.MoNotification” nie będzie się już pokazywało. Deweloperzy rozprawili się także z błędem instalacji 0xc480010 oraz problemem, który prowadził do nieoczekiwanego wyłączania integralności pamięci po ponownym uruchomieniu.

Źródło: Microsoft

Sprawdź najnowsze wpisy