ANDROID.COM.PL – społeczność entuzjastów technologii
Aplikacje tłumaczące

Poliglota ex machina – najlepsze darmowe aplikacje tłumaczące na Androida i iOS

Autor: Jolanta Szczepaniak Kategoria: Artykuły

Warto mieć w telefonie aplikacje tłumaczące – choćby jedną, bo nigdy nie wiadomo, kiedy okaże się przydatna. Sklepy z aplikacjami oferują szeroki wybór tego typu softu – które translatory są najlepsze i jaką oferują funkcjonalność?

Translatory przyszłości?

W książkach, filmach i serialach z gatunku science-fiction na różne sposoby wyobrażano sobie różne rozwiązania umożliwiające uniwersalne tłumaczenie mowy – i to nie wśród ludzi, ale istot z całego kosmosu. Popularne były zupełnie niemożliwe do zastosowania rozwiązania powiązane z zoologią (Rybka Babel z książki Autostopem przez Galaktykę), farmakologią (pigułka z Kongresu futurologicznego Lema) czy mikrobiologią (wstrzykiwane do organizmu drobnoustroje tłumaczące, stosowane przez bohaterów australijsko-amerykańskiego serialu Farscape z 1999 roku).

Z bardziej technologicznych rozwiązań można wymienić wykorzystujący pole telepatyczne statek z serialu Doctor Who, czyli Tardis, uniwersalny tłumacz ze Star Treka albo robota protokolarnego o humanoidalnym kształcie, czyli C-3PO z Gwiezdnych wojen. Mimo tylu pomysłów, rzeczywistość pozostaje mocno w tyle pod względem ułatwienia nam komunikacji międzynarodowej.

Okulary Google kiedyś zastąpią aplikacje tłumaczące

Wśród tegorocznych nowości podczas Google I/O jednym z najciekawszych pomysłów był prototyp inteligentnych okularów, które umożliwiają tłumaczenie języka w czasie rzeczywistym. Wykorzystując sztuczną inteligencję oraz rozszerzoną rzeczywistość akcesorium miałoby w czasie rzeczywistym tłumaczyć to, co mówi druga osoba, a efekty tłumaczeń wyświetlać w zasięgu wzroku użytkownika.

Aplikacje tłumaczące – nie tylko Google Translate

Zanim wspomniane okulary (o ile kiedykolwiek) trafią na rynek, mamy do wyboru zupełnie inny asortyment urządzeń i aplikacji tłumaczących. Bo mimo że Google mocno rozwija swoje usługi związane z tłumaczeniami, dzięki którym firmowy translator jest coraz lepszy i obejmuje coraz więcej egzotycznych języków, to nie jedyny produkt, który ułatwi nam porozumiewanie się w obcych językach.

Oto najlepsze z nich – do zainstalowania zupełnie za darmo albo w wersji freemium:

 1. Translatory przyszłości?
 2. Aplikacje tłumaczące – nie tylko Google Translate
 3. Tłumacz Google (Google Translate)
 4. Microsoft Translator
 5. Say Hi Translate (Tłumaczenie Say Hi)
 6. Translate All – Easy Translator
 7. Yandex Translate
 8. iTranslate Translator
 9. Day Translations
 10. BK Translate
 11. Klays-Development
 12. Słownik angielski Linguee

Tłumacz Google (Google Translate)

 • aplikacja bezpłatna, bez reklam i zakupów w aplikacji
 • obsługa bodajże największej liczby języków spośród wszystkich aplikacji tłumaczących
 • tłumaczenie pisma odręcznego, głosowe, za pomocą aparatu,
 • tłumaczenie online i offline

Prawdziwy kombajn i prawdopodobnie najpopularniejsza aplikacja tłumacząca, która mogą zainstalować zarówno posiadacze smartfonów z Androidem, jak i z iOS (jest na pierwszym miejscu w kategorii „Materiały źródłowe” w App Store). Można jej używać online albo zawczasu pobrać konkretne języki (spośród 59 języków) i tłumaczyć bez konieczności używania transferu danych. Do tłumaczenia napisów w obcym języku można wykorzystać aparat, który wystarczy nakierować na niezrozumiały tekst. Można też powiedzieć to, co ma zostać przetłumaczone, albo wpisać to za pomocą klawiatury lub odręcznie, przy pomocy palca. Radzi sobie z pojedynczymi wyrazami, ale też z dłuższymi zwrotami, zdaniami, a nawet z całymi akapitami. Za pomocą zintegrowanego syntezytora mowy może też wypowiedzieć tłumaczone słowa.

Łącznie aplikacja obsługuje 103 języki w tłumaczeniu tekstowym, wpiera tłumaczenie głosowe w 32 językach, tłumaczenia przy pomocy kamery w 38 językach, przy pomocy aparatu/zdjęć w 50 językach i poprzez pismo odręczne w 93 językach. Działa też z innymi aplikacjami – wystarczy w ustawieniach uruchomić pływający przycisk, dzięki któremu nie trzeba będzie uruchamiać aplikacji za każdym razem, gdy chcemy coś przetłumaczyć. Wtedy wystarczy dotknąć okrągłą ikonę aplikacji, pływającą po ekranie, aby wykonać tłumaczenie.

Microsoft Translator

 • darmowy translator na urządzenia z Androidem i iOS
 • bez zakupów i reklam w aplikacji
 • wspiera tłumaczenie tekstu w 64 językach i mowy w 21 językach
 • obsługuje tłumaczenie z wykorzystaniem aparatu i obrazów
 • tłumaczenie rozmów w czasie rzeczywistym
 • rozmówki, przydatne zwroty i wskazówki dotyczące wymowy

Darmowa aplikacja do tłumaczenia, która może tłumaczyć teksty, głos, rozmowy i zdjęcia (zrobione aparatem lub przesłane do aplikacji), a także wykonywać tłumaczenia online i offline w ponad 60 językach. Wcześniej jednak, podobnie jak w przypadku Tłumacza Google, należy pobrać pakiety językowe.

Potrafi także wykrywać teksty i robić ich tłumaczenie na zrzutach ekranu oraz tłumaczyć rozmowy więcej niż dwóch osób (a konkretnie nawet do 100 osób jednocześnie) jednocześnie identyfikując wiele języków w tej samej rozmowie. Microsoft Translator oferuje ponadto rozmówki (ikona książki znajdująca się w dolnym prawym rogu ekranu aplikacji), a także przewodniki po wymowie, które są przydatne dla osób, które chcą ogarnąć podstawowe zwroty w języku obcym.

W ustawieniach można nawet włączyć tłumaczenie wulgarnych słów i zwrotów – przecież niewykluczone jest, że za granicą również będziemy chcieli pobluzgać. Aplikacja może udostępniać tłumaczenia innym aplikacjom, a także wykonywać w nich tłumaczenia za pośrednictwem menu kontekstowego. Warto dodać, że Microsoft Translator jest również dostępny jako aplikacja na smartwatch (zarówno na iOS, jak i Androida).

Say Hi Translate (Tłumaczenie Say Hi)

 • darmowa aplikacja dla Androida i iOS
 • wspiera tłumaczenie tekstu i mowy w 90 językach
 • może tłumaczyć znaki z azjatyckich alfabetów wykorzystując aparat
 • może tłumaczyć współpracując z innymi aplikacjami
 • działa tylko inline
 • do wyboru męski lub żeński głos podający tłumaczenie, a także możliwość zwolnienia mowy

SayHi obiecuje, że jest „tłumaczem głosowy dla wszystkich” – po uruchomieniu aplikacji możemy przeczytać, że jest to oparta na chmurze usługa tłumaczeniowa świadczona przez firmę Amazon. Może być używany do mowy formalnej i nieformalnej, a wśród wielu obsługiwanych języków jest także polski. Aplikację wyróżnia też tłumaczenie głównych znaków azjatyckich (japoński, koreański i chiński), które realizowane jest przy pomocy aparatu.

Umożliwia ponadto kopiowanie i udostępnianie przetłumaczonych tekstów za pośrednictwem maila, SMS-a, pliku PDF i mediów społecznościowych. Aplikację można także zainstalować w wersji dla Apple Watch.

Translate All – Easy Translator

 • aplikacja dla systemu Android
 • darmowa, ale z reklamami
 • wspiera 30 języków dla tłumaczenia tekstu i obrazu z aparatu
 • podkreśla dbanie o prywatność użytkownika

Translate All wspiera ponad 30 języków, w tym język polski – stosowne paczki z językami można pobrać zawczasu do pamięci urządzenia. Dodatkowo dba o prywatność użytkownika (ukrycie IP i lokalizacji poprzez utworzenie połączenia VPN, brak rejestrowania logów aktywności i połączeń w aplikacji). Pozwala na tłumaczenie tekstu wpisanego z klawiatury albo zarejestrowanego przez aparat telefonu. Aplikacja jest darmowa, ale wyświetla dużo reklam.

Yandex Translate

 • darmowa aplikacja na iOS i Androida
 • wspiera tłumaczenie tekstu w 95 językach, mowy w 4 językach oraz obrazu rejestrowanego przez aparat w 12 językach
 • umożliwia tłumaczenie stron internetowych
 • oprócz tłumaczenia dostarcza również słowniki dla większości wspieranych języków
 • działa online i offline (tylko dla wybranych języków)

Aplikacja przygotowana przez internetowego giganta zza wschodniej granicy, rosyjską alteratywę dla Google, czyli Yandex. Obsługuje 95 języków w trybie online i nieco mniej w w trybie offline (najpierw należy pobrać stosowne paczki językowe). Może tłumaczyć także mowę, zawartość wpisanych stron internetowych i działać w innych aplikacjach. Co więcej, tłumaczenia można zapisywać w folderze z ulubionymi, aby mieć je zawsze pod ręką. Aplikacja może współpracować ze smartwatchami z systemem Android Wear – wtedy wystarczy mówić do zegarka, a przetłumaczone słowa pojawią się na jego ekranie.

iTranslate Translator

 • aplikacja o ograniczonej funkcjonalności w wersji bezpłatnej z opcją wykupienia subskrypcji na pełną wersję premium (7-dniowy okres próbny, potem 19,99 miesięcznie)
 • wspiera tłumaczenie tekstu w ponad 100 językach i mowy w 40 językach
 • w wersji premium udostępnia tłumaczenie z aparatu, tryb offline, konwersacje głosowe i brak reklam
 • w wersji darmowej wyłącznie tłumaczenie tekstu
 • słownik i rozmówki z przydatnymi zwrotami
 • działa w trybie online i offline

Zaawansowana aplikacja, która obsługuje ponad 100 języków (jest nawet rozróżnienie na dialekty), ponadto udostępnia słowniki i tezaurus. Jej funkcjonalność jest mocno ograniczona w wersji bezpłatnej – dopiero po zapłaceniu miesięcznie niemal 20 złotych można tłumaczyć korzystając z aparatu czy używać aplikacji w trybie offline. Aplikacja rozpoznaje głos i wyświetla tłumaczenia, ale można też skorzystać z syntezatora mowy, w którym można wybrać głos męski lub żeński oraz ustawić prędkość wypowiadania słów. Aplikacja może też tłumaczyć strony internetowe.

Day Translations

Aplikacja, za która odpowiada firma specjalizująca się w certyfikowanych tłumaczeniach. Jest prosta w użyciu i dostarcza szybkich i wiarygodnych tłumaczeń dla wpisanych słów lub zdań. Co więcej, to chyba jedyna aplikacja, która do tłumaczenia może zaangażować prawdziwego człowieka – jest tu bowiem opcja wykonania płatnego tłumaczenia realizowanego przez profesjonalnego tłumacza. Aplikacja wspiera ponad 100 języków, jest bezpłatna i dostępna zarówno dla smartfonów z Androidem i iOS.

BK Translate

Grupa prostych aplikacji jednego dewelopera – BK Translate – do tłumaczenia z języka angielskiego do różnych języków, i tych najbardziej popularnych, i tych bardziej egzotycznych. Każda aplikacja działa z tekstem, dźwiękiem i pismem odręcznym i może tłumaczyć zarówno pojedyncze wyrazy, jak i pełne zdania. Aplikacje potrzebują dostępu do internetu i są bezpłatne, jednak wyświetlają reklamy – nie ma opcji, aby się ich pozbyć.

Klays-Development

Podobnie jak BK Translate, Klays-Development jest deweloperem udostępniającym szereg prostych aplikacji do tłumaczenia. Dwujęzyczne aplikacje są darmowe i wyświetlają reklamy, mają prosty interfejs i wspierają tłumaczenie z wpisanego tekstu i głosu. Jest też płatna aplikacja – Tłumacz dla wszystkich języków – która tłumaczy z języka angielskiego na ponad 100 języków. Tłumaczy słowa i frazy wprowadzane głosowo lub z klawiatury, tłumaczenia można dodawać do ulubionych, zostaną one też zapamiętane w historii. W ten sposób szczątkowo działa tryb offline. Aplikacja łącząca wszystkie języki kosztuje (jednorazowo) 8,99 zł.

Słownik angielski Linguee

Darmowy, popularny słownik wspierający niestety niewiele popularnych języków (angielski, francuski, japoński, niderlandzki, niemiecki, rosyjski, hiszpański, portugalski, polski, włoski i chiński). Ma przyjazny i prosty interfejs. Działa online lub offline wyłącznie w oparciu o wpisywany tekst (bez rozpoznawania mowy lub korzystania z aparatu), podaje przykładowe zdania z wyszukiwanym słowem oraz jego wymowę (nagraną przez rodzimych użytkowników języka). Producent chwali się, że słowniki powstały przy udziale 400 leksykografów. Ponadto są dwukierunkowe, tj. jednocześnie korzysta się ze słownika polsko-angielskiego i angielsko-polskiego.

Słownik ma też funkcję szybkiego wyszukiwania (podobna do autouzupełniania w wyszukiwarce Google) – wystarczy wpisać pierwszych kilka liter, a aplikacja zasugeruje wyszukiwane terminy. Wykrywa też błędną pisownię i sugeruje poprawny zapis wyrazów do znalezienia. Aplikacja dostępna jest zarówno dla Androida jak i iOS, bez reklam czy zakupów w aplikacji.

Sprawdź najnowsze wpisy