Urządzenia Microsoft Surface w 2022 roku

Urządzenia Surface w 2022 roku – co Microsoft pokaże niebawem?

5 minut czytania
Komentarze

Microsoft jest znany głównie z oprogramowania. Gigant z Redmond kojarzony jest przede wszystkim z systemem Windows i pakietem Office. Zwykły Kowalski, który nie interesuje się zbytnio technologiami, może nie wiedzieć, że Microsoft regularnie wydaje urządzenia z linii Surface. Sprzęt ten jest z reguły drogi, ale chwalony przez użytkowników. W tym wpisie przyjrzymy się, czym nas uraczy amerykańska firma, jeśli chodzi o sprzęt komputerowy. Oto prawdopodobne urządzenia Surface w 2022 roku.

Zobacz także: Dwie aktualizacje Windows 11 wprowadzają szereg nowości

Sprawdź też: Tani tablet Surface z Windowsem w promocji!

Urządzenia Surface w 2022 roku

Surface Go 4

Windows 10 Surface Go

Ostatni tani tablet od Microsoftu został wydany we wrześniu 2021 roku. Nie minęło zatem wiele czasu od premiery Surface Go 3, ale można mieć nadzieję, że jego następcę ujrzymy jeszcze w tym roku. Co zobaczymy w nadchodzącym modelu? Rewolucji tu z pewnością nie będzie. Microsoft może pokusić się o minimalne zmniejszenie ramek ekranu. Pamiętajmy, że to tablet skierowany do użytkowników o mniej zasobnych portfelach – nie należy się tu spodziewać drogich, przełomowych technologii.

Jednak można oczekiwać nieco zaktualizowanych podzespołów np. nowych procesorów Intela z linii i3. Ponadto, jest wysoce prawdopodobne, że Microsoft umieści dodatkowy slot do rysika. Pojawi się on w dołączanej do urządzenia klawiatury. Tutaj z kolei możemy zobaczyć dodatkowe złącze, które ułatwi podłączenie tego akcesorium. Można oczekiwać, że cena urządzenia nie będzie wygórowana i zacznie się od poziomu niższego niż 400 USD.

Surface Laptop 5

Microsoft regularnie aktualizuje swoje flagowe laptopy, a należy do nich z pewnością seria Surface Laptop. W 2021 zobaczyliśmy czwarte wcielenie udanej linii smukłych i przenośnych komputerów. Być może w tym roku pojawi się na rynku Surface Laptop 5. Co zobaczymy w urządzeniu?

Najważniejsze są tu zaktualizowane parametry. Przecieki wskazują, że pojawią się tu nowe procesory Intela (12-generacji). Co ciekawe, ulepszeniu ulegną ekrany, które mogą wzbogacić się o wyższą częstotliwość odświeżania – 120 Hz. Taka opcja z pewnością spodoba się graczom. Co więcej, informacje dostępne w Internecie wskazują na to, że pojawi się wsparcie Thunderbolt 4. Urządzenie ma też dostać lepszą kamerę do połączeń wideo i biometrycznego odblokowywania systemu za pomocą Windows Hello. Raczej nie ma co liczyć na zmiany w designie, chociaż pewne odświeżenie przydałoby się tej linii.

Surface Studio 3

Na nową wersję tego urządzenia, czeka oddane grono jego fanów. Surface Studio 2 to nietypowy sprzęt, przeznaczony przede wszystkim do prac graficznych. Z chęcią skorzystają z niego także użytkownicy, którzy lubią pracować przed dobrej jakości, dużym monitorem. Sprzęt został wydany w 2018 roku i do tej pory nie doczekał się następcy. Według informacji podawanych między innymi przez Windows Central, Surface Studio 3 pojawi się jeszcze w tym roku. Co tu zobaczymy?

Urządzenia Surface w 2022 roku

Najważniejszą zmianą będą zaktualizowane parametry, które w aktualnym modelu zdążyły się mocno zestarzeć. Z pewnością można tu liczyć na najnowsze procesory Intel wsparte 32 GB RAM. Z uwagi na to, że urządzenie jest przede wszystkim skierowane do pracy graficznych, nie powinno zabraknąć najnowszych kart graficznych z serii NVIDIA Geforce 3080. Zobaczymy też wsparcie dla Thunderbolt 4. Nie zdziwiłbym się, gdyby Microsoft zaktualizował wygląd urządzenia i zredukował jego ramki – wtedy użytkownik otrzymałby większą powierzchnię pracy przy mniejszych gabarytach ekranu. To wszystko będzie jednak sporo kosztowało. Ceny Surface Studio 2 zaczynały się od 3500 USD. W przypadku następcy można oczekiwać cen zbliżonych do 4000 USD.

Moje oczekiwania

Surface Book 4

Najbardziej zawiódł mnie fakt, że Microsoft uśmiercił linię Surface Book. Gigant z Redmond zastąpił tę serię notebookiem o nazwie Surface Laptop Studio, którego istnienia kompletnie nie rozumiem. Przypomnę, że Surface Book to hybryda, która łączy w sobie funkcje laptopa z wysokimi parametrami i tabletu. Jego unikalną możliwością było odłączenie ekranu od klawiatury i praca na Windowsie w sposób dotykowy. Dosłownie w mgnieniu oka laptop zamieniał się w tablet i z powrotem. Byłem posiadaczem Surface Booka 2, który miał pewne wady. Wiem też, że Microsoft poprawił większość z nich w jego następcy.

Tak czy owak idea urządzenia była niesamowita. Niestety, w Surface Laptop Studio dostaliśmy jedynie specjalny zawias, dzięki któremu ekran może być specjalnie zginany. To jednak nie to.

Błędy na urządzeniach Microsoft - Surface Book 2

Łudzę się i byłbym zachwycony, gdyby Microsoft wznowił linię Surface Book i wydał kolejny model tej serii. Czego tu oczekuję? Przede wszystkim poprawy zawiasu łączącego ekran z klawiaturą. Ta szpara musiałaby w końcu zniknąć. Microsoft powinien popracować też nad wentylacją urządzenia i dodatkowymi funkcjami, które mógłby oferować sprzęt.

Surface Duo 3

Surface Duo 2 to nietypowy smartfon z Androidem i to w dodatku od Microsoftu. Sprzęt trafił na rynek w październik 2021 roku. Z pewnością w 2022 roku nie zobaczymy jego następcy, ale nie zmienia to faktu, że moja wyobraźnia już uzmysławia sobie, jak mógłby wyglądać Surface Duo 3.

Microsoft Surface Duo 2 2021

Microsoft z pewnością musi jeszcze bardziej postawić na aparat. Konkurencja w postaci Samsunga i Apple jest bardzo mocna w tym aspekcie. W sprzęcie Microsoftu brakuje mi zoomu peryskopowego. Ponadto sądzę, że gigant z Redmond nie wykorzystuje potencjału dwóch ekranów w 100%. Aplikacje serwowane przez Microsoft mogłyby jeszcze bardziej być dostosowane do tego urządzenia. Gdyby tak inni producenci programów lub gier poszli w ślad Microsoftu, to byłoby to niesamowite. Niestety, tak się nie stanie – kto będzie chciał ponosić koszty takich pracy dla jednego urządzenia?

Surface Duo 3 to też czas na odświeżenie wyglądu linii. Urządzenie powinno mieć nieco mniejsze ramki. Ponadto, chętnie zobaczyłbym tu większe ogniwa. Czas działania na jednym ładowaniu jest kluczowy dla takiego sprzętu – jego smukłość jest mniej istotna. W końcu zobaczyłbym to, co Microsoft promuje na Windowsie 11 – funkcję Windows Hello. Skoro komputery z odpowiednim hardwarem są w stanie odblokować system za pomocą skanowania twarzy w 3D, dlaczego smartfon nie mógłby mieć takiej możliwości?

Źródło: zdnet, xda, tomsguide

Motyw