kredyt we frankach

[SPT #209] Zaciągnąłeś kredyt we frankach? Pretensje miej do swojej niewiedzy

Adam Lulek Adam Lulek Artykuły

Majówka za nami – niektórzy wykorzystali nadmiary wolnego i przedłużyli sobie urlop nawet do dziś. Jeśli podczas grillowania i spędzania czasu na świeżym powietrzu, nie znaleźliście chwili na lekturę naszego portalu, to teraz jest odpowiedni moment, aby to zmienić. Przed Wami kolejna edycja SPT – subiektywnego podsumowania tygodnia. W mijających dniach wyjątkowo wkurzył mnie pozew akcjonariuszy przeciw Netflixowi. Mam tu jednoznaczne skojarzenia z awanturą o kredyt we frankach.

Sprawdź też: Galaxy Watch4 najtaniej na rynku – wystarczy kliknąć!

Pochwała – Microsoft Edge z nowościami

Microsoft Edge z kolejnymi nowościami. Poniżej znajdziecie bogatą argumentację w kwestii, dlaczego należy natychmiast przestać używać starej przeglądarki. Z pewnością jednym z postulatów jest bogata funkcjonalność dzisiejszych programów tego typu. Moim ulubionym jest Edge, który został ulepszony o kolejne opcje. Jednak najważniejszą zmianą jest nadchodzący, odświeżony interfejs, który jeszcze bardziej będzie pasował do Windowsa 11. Pojawi się tu też nowy pasek boczny ze skrótami umożliwiającymi łatwy i szybki dostęp do kalkulatora, poczty czy sklepu – to wszystko bez zamykania czy minimalizowania przeglądarki. Wśród nowości zobaczymy też odświeżony wygląd kart. Jednak duże grono użytkowników czeka na wbudowany VPN, który ma pojawić się w Edge jeszcze w tym roku. Biorąc pod uwagę, że tego typu usługi są często płatne, będzie to interesująca alternatywa dla użytkowników korzystających z „fake’owych” lokalizacji.

Co zamiast targów E3? Fani wydarzeń gamingowych z pewnością wiedzą, że targi E3 w tym roku nie odbędą się nawet w formie zdalnej. Jest to bardzo dziwna decyzja, biorąc pod uwagę fakt, że liczba zachorowań na COVID-19 w Europie i USA jest niewielka. Gracze muszą zatem obejść się smakiem, ale nie wszystko stracone – w tym roku czeka nas bowiem wiele innych wydarzeń, na które warto zwrócić uwagę. Już w czerwcu pojawi się Summer Game Fest zwiastujący nowe produkcje. Niech nie umknie Waszej uwadze też Future Games Show, na którym pokazanych zostanie ponad 40 tytułów. Warto też zwrócić uwagę na imprezę PCgamera, na której nie zabraknie wywiadów z deweloperami.

Krytyka – akcjonariusze pozywają Netflix – to brzmi jakby zaciągnęli kredyt we frankach

Akcjonariusze pozywają Netflix. Gigant streamingowy nie ma ostatnio szczęścia. Odkąd firma podała wyniki finansowe za ostatni kwartał, spadły na nią gromy od analityków i inwestorów. Spółka bowiem po raz pierwszy w historii zakomunikowała, że liczba użytkowników spadła o 200 tys. osób. Takie informacje odbiły się negatywnie na kursie akcji, który od tego momentu zaczął się osuwać. To nie spodobało się grupie akcjonariuszy, którzy złożyli pozew zbiorowy przeciwko firmie, bo ta rzekomo miała ich wprowadzić w błąd. Tu przypomina mi się bardzo podobna sytuacja z pozwem inwestorów z USA przeciwko CD Projektowi. W tym wypadku argumentacja była identyczna – polski gigant miał wprowadzić akcjonariuszy w błąd. W obydwu przypadkach postulaty rzucane przez inwestorów są bardzo naciągane. Chodzi przede wszystkim o pokrycie strat akcjonariuszy wynikających ze spadku kursu. To zabawne, że ktoś, kto kupuje akcje, ma potem pretensje do firmy, że walory spadają na giełdzie. To tak jak z kredytami we frankach. Jeśli nie masz wiedzy ekonomiczno-finansowej to nie inwestuj swoich środków na giełdzie ani nie zaciągaj kredytu na warunkach, o których nie masz pojęcia. Trzeba znać takie pojęcia jak: ryzyko inwestycyjne, ryzyko walutowe czy inflacja i potrafić je ponosić. Pretensje w takim wypadku można mieć tylko do siebie i swojej niewiedzy w temacie. Nie rozumiem, dlaczego miałbym płacić z własnej kieszeni (z podatków) za jakiekolwiek projekty mające „ulżyć frankowiczom” lub kredytobiorcom z uwagi na wysoką inflację. Czy ktoś płaci za moje nietrafne decyzje inwestycyjne na giełdzie? Nie sądzę.

Nie używaj starej przeglądarki. W dobie, gdy wiele firm oferuje od groma programów do surfowania po Internecie, nie warto korzystać ze starych przeglądarek. Brak aktualizacji sprawia, że są one niebezpieczne dla Twojego systemu operacyjnego. W łatwy i szybki sposób możesz „złapać” malware lub paść ofiarą ataku cybernetycznego. To z kolei wiąże się z utratą danych np. do konta bankowego. W wielu przypadkach użytkownicy nie są też w stanie uruchomić ponownie komputera, gdyż złośliwe oprogramowanie uszkadza pliki systemowe. Ważnym argumentem jest również brak nowych funkcji oraz wsparcia dla dzisiejszych protokołów. Ponadto, użytkownicy laptopów nie popracują długo na jednym ładowaniu – stare przeglądarki nie są zoptymalizowane, jeśli chodzi o energooszczędność. Warto więc zmienić program na nowy: Chrome, Edge czy Firefox zapewnią znacznie lepsze i bezpieczniejsze wrażenia z użytkowania.

Finansowanie SpaceX pod znakiem zapytania. Media technologiczne i rozrywkowe bacznie przyglądają się sprawie przejęcia Twittera przez Elona Muska. Miliarder wydał na portal społecznościowy aż 44 mld USD. To naprawdę spora kwota, biorąc pod uwagę, że jego majątek opiewa na ponad 280 mld USD. Oczywiście Musk musi jakoś sfinansować transakcję, ale nie będzie przecież wyprzedawał się ze wszystkiego. Prezes Tesli sprzedał część akcji tej firmy i zaciągnął kredyty na kwotę 25,5 mld USD. Pozostałą wartość zapłaci z własnego portfela. To i tak duża kwota, która rodzi obawy, co do przyszłości funkcjonowania jego firmy SpaceX. Analitycy obawiają się, że Elon Musk nie będzie w stanie finansować rozwoju rakiety Starship, bez której nie ma mowy o załogowym locie na Marsa. Jest wysoce prawdopodobne, że termin 2029 roku misji może ponownie zostać przełożony na późniejszy termin. Obserwatorzy obawiają się też, że Musk będzie bardziej zaangażowany w zrewolucjonizowanie Twittera, niż w rozwijanie projektów kosmicznych.

Sprawdź najlepsze prezenty na Komunię

Partner poradnika:

Kup prezent na Komunię z apką PAYBACK i zgarnij punkty
Impression Tag
Sprawdź najnowsze wpisy