funkcje telefonów

Nadmiar możliwości przytłacza i rozleniwia? Funkcje telefonów, z których przestaliśmy korzystać

Mateusz Nowak Mateusz Nowak Artykuły

Popularyzacja smartfonów przyniosła wiele udogodnień ułatwiających życie. Są jednak funkcje telefonów, na które przestaliśmy zwracać tak dużą uwagę, jak kiedyś, mimo że one nie zniknęły. Są też takie, po które nie sięgamy, mimo ich popularności i promowania przez producentów.

Funkcje telefonów, z których już nie korzystamy

fot. Jonas Leupe/Unsplash

Ta kategoria funkcji wiąże się głównie z personalizacją urządzeń. Jeszcze w czasach, gdy dominowały klasyczne telefony, ustawianie ich pod siebie było bardzo powszechnym zjawiskiem, mimo ograniczonych możliwości. Niektórzy nawet płacili za tapety i dzwonki dostępne w serwisach operatorów lub reklamowane na specjalnie wydzielonych stronach w gazetach. Dziś niesamowite motywy i inne dodatki są dostępne w ciągu kilku kliknięć, ale raczej nie chce nam się z tego korzystać. Sam na swoim smartfonie mam od dawna ustawioną jedną z domyślnych tapet producenta, standardowy dzwonek i dźwięk alarmu. Gdy w miejscach publicznych komuś dzwoni telefon i zamiast charakterystycznej melodii któregoś z producentów smartfonów rozlega się konkretna piosenka, najczęściej urządzenie należy do dziecka lub osoby starszej.

Przestaliśmy również używać funkcji przesyłania plików przez Bluetootha i moduł podczerwieni – kiedyś nagminnie korzystano z tej możliwości, by udostępnić komuś piosenki, zdjęcia czy gry. Dziś oczywiście od muzyki mamy serwisy streamingowe, od gier sklepy z aplikacjami, a prywatne pliki łatwiej przesłać przez któryś z popularnych komunikatorów. Przesyłania plików przez Bluetooth użyjemy co najwyżej przy zmianie telefonu na nowy, a i to nie zawsze, bo czasami mamy kopie zapasowe w chmurze. Sam moduł jednak pozostał bardzo przydatny, tyle że do łączenia się z innymi urządzeniami, takimi jak smartwatche i słuchawki bezprzewodowe. Zastosowanie znalazło się również dla podczerwieni, która pozwala wykorzystać niektóre smartfony jako pilot do telewizora.

Funkcje telefonów, z których jeszcze nie korzystamy

fot. Rami Al-zayat/Unsplash

Drugą kategorią są funkcje, które w telefonach nie są wcale od tak dawna i potrafią być użyteczne, a mimo to z nich nie korzystamy. Tu już każdy mógłby stworzyć swoje osobiste, mniejsze lub większe zestawienie. Smartfony to dziś bardzo wszechstronne urządzenia, a ich producenci starają się na wszelkie sposoby nam zaimponować i ułatwić życie, nawet jeśli aktualnie tego nie potrzebujemy.

Dobrym przykładem są tu aparaty. Telefony mają obecnie po kilka obiektywów i całe mnóstwo trybów dopasowanych do różnych warunków. Jeśli ktoś jednak nie pasjonuje się fotografią, przeważnie korzysta z trybu automatycznego i oczekuje, że smartfon sam zrobi możliwie najlepsze zdjęcie. Próbując sfotografować coś w nocy, zapewne przełączymy się w tryb nocny (często nie tyle sami z siebie, ile po sugestii ze strony oprogramowania smartfona). Może robiąc zdjęcia z bardzo bliska, użyjemy obiektywu do makro. Raczej nie będziemy jednak szukać opcji fotografii dokumentu zawsze, gdy zechcemy mieć zdjęcie notatek.

Do swojej osobistej listy dopisałbym też NFC, z którego wcale nie korzystam, bo najzwyczajniej nie mam ochoty konfigurować wszystkich ustawień i przyzwyczajać się, żeby zamiast portfela przy kasie wyciągać telefon. Płacenie kartą jest dla mnie na tyle szybkie i wygodne, że nie widzę większego sensu, by koniecznie używać do płatności smartfona. Tym bardziej że nawet jeśli zapomnę portfela, mam jeszcze Blika. Być może zdanie zmienię, jeżeli zacznę korzystać ze smartwatcha z NFC – wtedy płacenie nim pewnie będzie już zauważalnie szybsze, ale dziś mówimy o smartfonach i ich funkcjach.

Czytaj także: Karty zdrapki – dawniej prosta forma doładowania konta, dziś gratka dla kolekcjonerów

Pewnie wielu z was wskazałoby na inne niewykorzystywane funkcje. Oczywiście to dobrze, że są one w telefonach obecne, bo nawet jeśli sami akurat z nich nie korzystamy, to dla wielu innych osób są one przydatne. Ciekawym jest jednak, że wraz z rozwojem technologii i zwiększeniem możliwości telefonów, często korzystamy tylko z pewnej części opcji, które oferują te sprzęty.

zdjęcie główne: Rob Hampson/Unsplash

Sprawdź najlepsze prezenty na Komunię

Partner poradnika:

Kup prezent na Komunię z apką PAYBACK i zgarnij punkty
Impression Tag
Sprawdź najnowsze wpisy