zrównoważony rozwój w przedsiębiorstwach technologicznych

Zrównoważony rozwój przedsiębiorstw technologicznych na przykładzie Microsoftu

Adam Lulek Adam Lulek Artykuły

Zrównoważony rozwój to pojęcie modne, którym chwali się wiele firm. Ochrona środowiska naturalnego czy wsparcie lokalnych społeczności to aspekty, które są dzisiaj bardzo ważne dla wizerunku wielu przedsiębiorstw. Czy jednak zrównoważony rozwój przedsiębiorstw technologicznych jest wartością istotną? Przyjrzyjmy się działaniom Microsoftu, aby zbadać temat szerzej.

Zobacz także: Omawiamy wyniki finansowe Microsoftu

Sprawdź też: Tani laptop Microsoftu w promocji!

Co to jest zrównoważony rozwój?

Koncepcja zrównoważonego rozwoju cieszy się coraz większym uznaniem, ale stanowi ona ogromne wyzwanie dla wielu firm. W szczególności dla małych i niedoświadczonych jednostek, pozostaje jedynie abstrakcją. Co zatem to pojęcie oznacza?

zrównoważony rozwój w przedsiębiorstwach technologicznych

Otóż zrównoważony rozwój może być definiowany w następujący sposób:

 • oznacza przyjmowanie strategii biznesowych i działania, które zaspokajają bieżące potrzeby przedsiębiorstwa i jego interesariuszy, ale także pomagają chronić, utrzymywać i wzmacniać zasoby ludzkie i naturalne, które będą potrzebne w przyszłości.
 • jest zasadą organizacyjną służącą realizacji celów rozwoju społecznego, przy jednoczesnym utrzymaniu zdolności systemów naturalnych do zapewniania zasobów naturalnych i usług ekosystemowych, od których zależą gospodarka i społeczeństwo.
 • rozwój, który zaspokaja potrzeby teraźniejszości bez uszczerbku dla zdolności przyszłych pokoleń do zaspokojenia własnych potrzeb.

Wielu przedsiębiorców jak i zwykłych ludzi, zdaje sobie sprawę, że problemy środowiskowe są dzisiaj bardzo ważne. Rozwój ekonomiczny przyczynia się do ich pogłębiania. W związku z powyższym rządy państw starają się zaostrzać przepisy dotyczących ochrony środowiska, co często hamuje wzrost. Przykładem może być dobry projekt UE – Fit for 55, który zakłada redukcję emisji gazów. To spotyka się z dużym protestem między innymi kopalni. Ich biznes może być ograniczany.

Istnieją jednak pewne formy rozwoju, które są zarówno środowiskowe, jak i zrównoważone społecznie. Wraz z rozwojem poprawia się też środowisko. To jest właśnie główna idea i to na czym polega zrównoważony rozwój. Firmy i społeczeństwa mogą znaleźć podejścia, które będą jednocześnie i symultanicznie zmierzać w kierunku:

 • ochrony środowiska,
 • dobrobytu społecznego,
 • rozwoju gospodarczego.

Co zatem oznacza zrównoważony rozwój przedsiębiorstw technologicznych?

Zrównoważony rozwój przedsiębiorstw technologicznych

Wyzwania wynikające narastającego postępu technologicznego i respektowania zrównoważonego rozwoju pomagają przedsiębiorstwom wdrażać zupełnie nowe sposoby myślenia i działania. To z kolei ma odzwierciedlenie w potrzebie opracowywania nowych produktów, usług i technologii. Zrównoważony rozwój przedsiębiorstw technologicznych jest zatem bodźcem do zmian organizacyjnych i niezaprzeczalnym źródłem możliwości dla innowacji.

zrównoważony rozwój w przedsiębiorstwach technologicznych

Osiągnięcie celów zrównoważonego rozwoju związane jest z wykorzystaniem i maksymalizacją potencjału innowacji technologicznych. Dla przedsiębiorstw technologicznych wiąże się to przede wszystkim z:

 • mniejszą emisją dwutlenku węgla,
 • zarządzaniem i redukcją odpadów,
 • recyklingiem,
 • zmniejszeniem zużycia wody.

Ogólnie można stwierdzić, że procesy produkcyjne powinny minimalizować ilość odpadów i zanieczyszczeń. Zatem zrównoważony rozwój przedsiębiorstw technologicznych powinien być kluczowy w ich działalności.

Przykład Microsoftu

Microsoft to przedsiębiorstwo, które stara się wdrażać zrównoważony rozwój tam, gdzie jest to możliwe. Firma twierdzi, że jej działania są jednymi z najbardziej ambitnych na świecie. Takie technologie jak chmura, sztuczna inteligencja, uczenie maszynowe, innowacyjne usługi i aplikacje wspomagają realizację celów w zakresie zrównoważonego rozwoju. Gigant na tym nie poprzestaje, ponieważ jego współpraca z partnerami ma na celu jeszcze bardziej zwiększyć zrównoważony rozwój przedsiębiorstw technologicznych na świecie.

Microsoft wspiera wiele startupów, które działają w kierunku realizacji zrównoważonego rozwoju. Amerykańska firma zapewnia im dostęp do nowych technologii i know-how. Spółka współpracuje też z EY w celu wdrażania innowacji środowiskowych, społecznych i ładu korporacyjnego np. w obszarach transformacji energetycznej i dekarbonizacji. Warto dodać, że Microsoft jako dostawca najpopularniejszego systemu na laptopy, współpracuje z producentami komputerów, aby wzmocnić zrównoważony rozwój przedsiębiorstw technologicznych. Przyjrzyjmy się ich działaniom:

 • Acer wdrożył projekt Earthion, dzięki któremu na rynek dostarczane są urządzenia, które uwzględniają czynniki środowiskowe na każdym etapie cyklu życia produktu. Dotyczy to laptopa Aspire Vero, ale także dodatkowych akcesoriów czy monitorów.
 • ASUS działa w kwestii optymalizację pakowania i wysyłki. Firma używa materiałów, które w 85% do 90% pochodzą z recyklingu.
 • Najnowszy projekt Della to Global Recycling Drive. Ma on na celu ograniczanie e-odpadów poprzez recykling. Klienci dostarczają firmie zużyty sprzęt, za co otrzymują punkty do wykorzystania na e-usługi.
 • HP od 2017 r. stawia na sprzęt, który zbudowany jest z plastiku pochodzącego ze śmieci wyrzucanych do oceanów. Za przykłady mogą posłużyć modele HP Dragonfly G3 i HP EliteBook 860 G9.
 • Lenovo chce z kolei zmniejszyć zużycie wody w całym łańcuchu dostaw. Firma zamierza też skupić się na redukcji emisji CO2 do 2030 r.
 • Razer wdrożył projekt Go Green, w którym chce zużywać między innymi aluminium nadające się do recyklingu, frezowanego CNC czy poużytkowych tworzyw sztucznych z recyklingu. Wszystkie produkty firmy mają być produkowane chociaż w części z materiałów recyklingowych do 2030 roku.
 • Samsung stara się wypuszczać na rynek produkty, które mają minimalny wpływ na środowisko. Gigant stawia też na zużycie odnawialnych źródeł energii i wykorzystanie odpadów pochodzących z recyklingu.

Tak, jak wspomniałem w niedawno opublikowanym artykule, refurby to także świetny przykład na zrównoważony rozwój przedsiębiorstw technologicznych. Ponowne użycie starych urządzeń, które są naprawiane i aktualizowane, zmniejsza odpady. Pandemia sprawiła, że przywracanie starych urządzeń do życia miało kluczowe znaczenie szczególnie na rynkach słabo rozwiniętych. Microsoft Authorized Refurbisher to program, w ramach którego partnerzy odnawiają komputery i serwery oraz instalują najnowsze oprogramowanie Windows.

Każda technologia, która ma pozytywny wpływ na środowisko czy lokalne społeczności, powinna być wdrażana w przedsiębiorstwie. Zrównoważony rozwój przedsiębiorstw technologicznych to spokojna przyszłość naszych dzieci.

Źródło: iisd, hks, unesco, microsoft

Sprawdź najlepsze prezenty na komunię

Partner poradnika:

Kup prezent na komunię z apką PAYBACK i zgarnij punkty
Impression Tag
Sprawdź najnowsze wpisy