Funkcje iPadOS 16

Funkcje iPadOS 16, czyli nowe możliwości iPada

Mariusz Nowak Mariusz Nowak Artykuły

Nowe funkcje iPadOS 16 zobaczymy na WWDC 2022, które rozpocznie się za kilka tygodni. 6 czerwca Apple prawdopodobnie pokaże nowe wersje wszystkich swoich systemów operacyjnych. Najważniejszy jest oczywiście iOS 16. Jednak ważny jest także iPadOS 16, który będzie kolejnym ważnym wydaniem platformy oprogramowania Apple dla iPada. Jakie funkcje iPadOS 16 zobaczymy? Czy wreszcie system dorówna potężnym specyfikacjom tabletów z Cupertino? To cały czas jest ich bolączka. Poniżej przeczytacie o najnowszych plotkach dotyczących tego software.

Zobacz także: Czas na kilka niespodzianek – oto nowości z iPhone 14

Funkcje iPadOS 16, czyli nowe możliwości iPada

System zostanie prawdopodobnie ogłoszony 6 czerwca, podczas wydarzenia otwierającego tegoroczne WWDC 2022. Keynote będzie odbywać się online, chociaż niektórzy studenci i programiści będą mogli osobiście uczestniczyć w prezentacji, która odbędzie się  w Apple Park.

Po ogłoszeniu, Apple będzie testować system przez kilka miesięcy, dopóki nie zostanie on wydany dla wszystkich użytkowników – pewnie we wrześniu. Tak robiła to firma w ciągu ostatnich lat. W tym czasie funkcje iPadOS 16 będą dopracowywane. Możemy także spodziewać się testów beta dla użytkowników.

Funkcje iPadOS 16

Obsługiwane urządzenia

Jedną z najważniejszych kwestii, jakie użytkownicy mają co roku, jest to, czy Apple zrezygnuje ze wsparcia dla starszych modeli iPada. Wraz z ubiegłoroczną premierą iPadOS 15 firma utrzymała kompatybilność ze wszystkimi urządzeniami, które były obsługiwane przez iPadOS 14, aczkolwiek ograniczając wiele funkcji. Teraz to jednak się zmieni.

Wczesne plotki wskazują, że firma zarządzana przez Tima Cooka planuje zrezygnować z obsługi iPhone 6s i pierwszego iPhone SE w przypadku iOS 16. W takim przypadku iPadOS 16 może być niekompatybilny z iPadem mini 4, iPadem Air 2, iPadem (piątej generacji) i pierwszymi wersjami iPada Pro. Mając to na uwadze, oto jakie tablety z nadgryzionym jabłkiem mogą ewentualnie otrzymać nową wersję systemu:

 • iPad Pro 12.9 (5. generacji);
 • iPad Pro 11 (3. generacji);
 • iPad Pro 12.9 (4. generacji);
 • iPad Pro 11 (2. generacji);
 • iPad Pro 12.9 (3. generacji);
 • iPad Pro 11 (1. generacji);
 • iPad Pro 12.9 (2. generacji);
 • iPad Pro 10.5 (2. generacji);
 • iPad Air (5. generacji);
 • iPad Air (4. generacji);
 • iPad Air (3. generacji);
 • iPad mini (6. generacji);
 • iPad mini (5. generacji);
 • iPad (9. generacji);
 • iPad (8. generacji);
 • iPad (7. generacji);
 • iPad (6. generacji).

Nowe funkcje iPadOS 16

W tej chwili spodziewane są dwie główne funkcje: nowy interfejs wielozadaniowy i odświeżony wygląd powiadomień.

Funkcje iPadOS 16

Apple wprowadziło wiele zmian w systemie powiadomień iOS w ciągu ostatnich dwóch lat, wprowadzając takie opcje, jak podsumowanie i tryby skupienia. Wygląda jednak na to, że firma wciąż nie jest zadowolona ze sposobu jak działają powiadomienia i planuje kolejne zmiany na ten rok.

Ponadto użytkownicy iPada nalegali na wprowadzenie lepszego interfejsu wielozadaniowego dla użytkowników model Pro. Chodzi o to, by naprawdę poprawić możliwość korzystania, w przypadku większych ekranów. Zauważmy, że firma ułatwiła korzystanie z funkcji Slide Over i Split View w ostatnich wersjach systemu, ale chce pójść dalej. To wyczekiwane funkcje iPadOS 16.

Przeprojektowane ikony aplikacji

Przeprojektowane ikony aplikacji natywnych są rzekomo opracowywane przez Alana Dye, wiceprezesa Human Interface Design w Apple, i jego zespół. Mogą one być bardzo podobne do ikon z macOS Monterey. To nowoczesne podejście do oryginalnych skeuomorficznych ikon aplikacji na iOS, które miały większą głębię i teksturę niż kolorowe ikony z ostatnich lat. Sugeruje to, że interfejs użytkownika iPadOS może również zostać odświeżony.

Dotychczas iPadOS otrzymywał nowe opcje z rocznym opóźnieniem w stosunku do oprogramowania na telefony. Biorąc pod uwagę jak mocną specyfikację mają iPady Air oraz Pro, które są wyposażone w takie same procesory jak komputery MacBook Air oraz Pro, wydaje mi się że rozwój systemu musi przyspieszyć. Niektóre funkcje iPadOS 16 są mocno wyczekiwane, ale mam nadzieję że Tim Cook jeszcze nas czymś zaskoczy. Tablety mają szansę nawiązać równą walkę z komputerami, ale cały czas software jest ich najsłabszym punktem. Krzywdzące byłoby powiedzieć, że iPad to duży iPhone, ale cały czas mu bliżej do smartfona niż świetnych MacBooków.

Widżety na ekranie blokady

Jakie jeszcze funkcje iPadOS 16 zobaczymy? Mówi się, że Apple chce odświeżyć ekran blokady. Raporty sugerują, że gigant może to zrobić, przenosząc widżety na ekran blokady zarówno w iOS 16, jak i iPadOS 16 w jakiejś formie. Nie ma pewności, czy będziemy w stanie dodać dowolny widżet. Zmiana pozycji widżetów nie jest jedyną nową funkcją związaną z nimi, która rzekomo pojawi się w następnej dużej aktualizacji iPada. @LeaksApplePro sugeruje, że iOS 16 po raz pierwszy wprowadzi interaktywne widżety, umożliwiając interakcję ze skrótami, takimi jak latarka lub elementy sterujące multimediami, bez konieczności przechodzenia do danej aplikacji.

Podobno możemy zobaczyć tak zwane „pływające okna” w systemie iPadOS. Ciekawą plotką, ale z pewnością kontrowersyjną jest to, że taka nowość może być dostępna wyłącznie dla iPadów opartych o procesor Apple M1. Ma to sens biorąc pod uwagę, co spółka robi w przypadku macOS. Tam także niektóre nowe funkcje są ograniczone do komputerów napędzanych przez własne chipy.

Źródło: 9t5mac, TechadvisoriP

Sprawdź najlepsze prezenty na Komunię

Partner poradnika:

Kup prezent na Komunię z apką PAYBACK i zgarnij punkty
Impression Tag
Sprawdź najnowsze wpisy