Ekologiczne smartfony na fali. Które modele są najbardziej „eko”?

Adam Lulek Adam Lulek Artykuły

Proces wyprodukowania urządzeń mobilnych jest skomplikowany. W dobie oszczędzania surowców, ochrony środowiska i recyklingu, wiele firm stara się, aby urządzenia spełniały pewne wymogi. Ekologiczne smartfony to trend, który narasta, a wielu producentów stara się wyróżnić w tej kwestii na tle konkurencji.

Zobacz także: Hybrydowa praca to przyszłość rynku mobilnego

Sprawdź też: Xiaomi Mi Band 6 w atrakcyjnej cenie ze sprawdzonego źródła!

Proces produkcyjny smartfona

W dobie, gdy prawie każda firma na rynku urządzeń mobilnych ma pewną historię wyprodukowanych modeli, projektowanie i produkcja nowego sprzętu to nie praca od zera. Wykorzystywane są tu wcześniejsze badania i technologie, które dana spółka posiada. Wystarczy tu wprowadzić dodatkowe funkcje za pomocą nowego hardware’u i software’u. W tym względzie innowacyjność na pierwszy rzut oka nie wydaje się skomplikowana.

Pierwszym etapem w produkcji nowego modelu jest stworzenie prototypu. Zazwyczaj to zarząd albo wysocy rangą dyrektorzy decydują na temat tego, jak mogą wyglądać kandydaci na finalny sprzęt. Osoby zarządzające podejmują odpowiednią decyzję, który z prototypów będzie przeznaczony do produkcji. Brane są pod uwagę nowe technologie, pojemność baterii, aparaty, a także wygląd. Nie bez znaczenia są również testy działania prototypów. Niekiedy bywa tak, że niektórzy kandydaci mogą zostać odrzuceni ze względu na pojawiające się usterki lub błędy.

prototypy oneplus 6

W parze z doborem hardware’u urządzenia, musi iść także odpowiednio dostosowany software. W przypadku Androida zadanie nie jest trudne, ponieważ zespoły dostają gotowy system, który mogą wzmocnić odpowiednią nakładką (jak np. Samsung). Bardzo ważne jest oprogramowanie aparatu, które często decyduje o jakości zdjęć. Jeśli chodzi o Apple, to tutaj faktycznie ekipa stara się dostosować iOS do nowego hardware’u (iPhone 13 w promocji!). Działanie smartfona i nowe funkcje muszą być kompatybilne z hardwarem. Wybrany projekt wraz z oprogramowaniem trafia w końcu do ostatecznych testów i do produkcji.

W zależności od firmy komponenty wewnętrzne urządzenia mogą być wytwarzane we własnym zakresie lub zlecane innym spółkom. Wprowadzenie sprzętu do masowej produkcji często wiąże się z wyciekami do Internetu. Właśnie wtedy dowiadujemy się, jak może wyglądać nowy flagowiec Apple czy Samsunga i jakie funkcje może mieć.

Za produkcję urządzeń zazwyczaj odpowiadają zewnętrzne firmy ulokowane w Chinach. Przykładem takiej spółki jest Foxconn, który składa smartfony dla Apple czy Xiaomi. Rynek azjatycki to tania siła robocza, która obniża koszty produkcji dla gigantów technologicznych. Przy okazji sprawdź tani smartfon Xiaomi w promocji!

Ostatnim etapem jest wysyłka wyprodukowanych modeli do pakowania. Urządzenie ląduje w pudełku wraz z akcesoriami i instrukcją obsługi. Taki sprzęt jest ostatecznie wysyłany do dystrybutorów i sprzedawców detalicznych. Dzięki nim, urządzenie trafia do klienta końcowego.

Ekologiczne smartfony – przykłady

Ekologiczne smartfony – co to pojęcie tak naprawdę oznacza? Z pewnością nie jest jednoznaczne do zdefiniowania. Często słyszymy też o urządzeniach zrównoważonych. Chodzi o to, że w przypadku takich urządzeń, ich proces produkcyjny ma minimalny wpływ na środowisko, ale nie tylko. Ekologiczne smartfony oznaczają urządzenia:

  • Których części są łatwo wymienialne i naprawialne,
  • Które mają niską emisję promieniowania,
  • Wytworzone z ekologicznych materiałów, które nadają się do recyklingu albo pochodzą z recyklingu,
  • Które będą działać i służyć użytkownikowi dłużej niż typowy sprzęt,
  • Których proces produkcyjny ma niski wpływ na środowisko naturalne.

iPhone’y 

ekologiczne smartfony iPhone 13 mini

Apple w ostatnich konferencjach bardzo podkreślało, jak ważna jest dla firmy ochrona środowiska i ekologiczne smartfony. Co ciekawe, w 2021 r. produkty tej firmy zawierały prawie 20 procent materiałów pochodzących z recyklingu. Jak to wygląda w praktyce? Przykładowo do poszycia płyty głównej w najnowszych flagowcach, zużyto złoto z recyklingu.

Apple chwali się, że z jednej tony komponentów iPhone’a, może odzyskać wystarczającą ilość zużytego złota i miedzi, aby uniknąć wydobycia 2000 ton skały. Co więcej, w tonie zużytych smartfonów może być nawet 80 razy więcej złota niż w tonie materiału z kopalni złota. Ten przykład idealnie pokazuje, jak efektywny może być recykling i jak ważne jest wykorzystywanie go w produkcji smartfonów. Ekologiczne smartfony to nie tylko ochrona środowiska, ale także mniejsze koszty dla przedsiębiorstwa.

Apple chciało też zmniejszyć emisję dwutlenku węgla. Firma zobowiązała się w 2020 roku do jej zmniejszenia o 75 procent w tej dekadzie. Nie będzie to łatwe do zrealizowania, ponieważ już w 2021 r. emisje brutto nieznacznie wzrosły. Aby temu zaradzić, spółka z Cupertino zmusza setki swoich dostawców do wytwarzania produktów przy użyciu czystej energii.

Samsung Galaxy S22

Ekologiczne smartfony Galaxy S22 Ultra

W kwestii ekologii warto pochwalić też Samsunga. Seria Galaxy S22 jest określana jako najbardziej ekologiczne smartfony firmy w historii. Co ciekawe, zawiera 20% plastiku pochodzącego z recyklingu. To przede wszystkim odpady wyrzucane do oceanów. Co więcej, w module głośnika oraz wewnętrznych częściach klawiszy głośności i zasilania zastosowano materiał z recyklingu poużytkowego. Do tego należy dodać ekologiczne opakowanie, które wykonane zostało z papieru pochodzącego z recyklingu. Takie działania są częścią programu Galaxy for the Planet.

Wszystkie refurby to ekologiczne smartfony

Za ekologiczne smartfony można z powodzeniem uznać wszelkie tzw. refurby. Są to używane urządzenia, w które zewnętrzna firma lub dany producent „wkłada” nowe życie. Zepsuty sprzęt lub taki z niewielkimi wadami, często jest wyrzucany przez użytkowników. Takie urządzenia trafiają do firm, które wymieniają w nich części i je naprawiają. Odświeżone urządzenie trafia do opakowania i jest sprzedawane jako w pełni działający sprzęt po niższej cenie. Dzięki temu do środowiska trafia mniej odpadów.

Źródło: prizminstitute, theverge, makeuseof, zdnet

Sprawdź najlepsze prezenty na komunię

Partner poradnika:

Kup prezent na komunię z apką PAYBACK i zgarnij punkty
Impression Tag
Sprawdź najnowsze wpisy