Tp-Link Archer AX55

TP-Link Archer AX55 sprawdzi się, gdy szybki i stabilny internet to za mało

Łukasz Pająk Łukasz Pająk Lokowanie

Modemy i routery oferowane przez dostawców internetu najczęściej oferują minimum tego, co powinien oczekiwać klient. Mało tego, wciąż się zdarza, że w ofercie nie znajdziemy odpowiedniego sprzętu, który obsłuży pełną moc udostępnianej usługi, nie mówiąc o innych udogodnieniach. Dlatego wciąż rynek routerów ma się bardzo dobrze. W końcu każdy chciałby korzystać z pełnej przepustowości i nie tylko. Niektórzy mogą oczekiwać nieco więcej rozwiązań od routera, aniżeli tylko rozprowadzanie połączenia internetowego. W takim wypadku warto zainteresować się TP-Link Archer AX55.

Pudełko i cena TP-Link Archer AX55 pokazują, z czym tak naprawdę mamy do czynienia

Podobnie jak to miało miejsce w Mercusys Halo H50G, którego niedawno Wam przedstawiałem, tak i tym razem już samo pudełko zdradza nam naprawdę wiele na temat sprzętu, który kryje się w środku. Ponownie mówimy między innymi o 3-letniej gwarancji i obecności nowoczesnych rozwiązań. Z kolei wewnątrz pojawia się sam router TP-Link Archer AX55, kabel Ethernet, zasilacz oraz niezbędne instrukcje.

Tp-Link Archer AX55

Mogłoby się wydawać, że omawiany sprzęt należy do drogich, ale w praktyce postawiony jest na stosunkowo niskiej półce cenowej. Otóż TP-Link Archer AX55 kosztuje niecałe 370 złotych, co jak na oferowaną specyfikację techniczną wypada całkiem dobrze:

 • 2-rdzeniowy procesor Qualcomm IPQ0518 (Cortex A53, 1 GHz)
 • 512 MB RAM
 • Wi-Fi 6 (MU-MIMO 2×2):
  • 5 GHz: 802.11 ax/ac/n/a (do 2402 Mb/s)
  • 2,4 GHz: 802.11 ax/n/b/g (do 574 Mb/s)
  • OFDMA, Airtime Fairness, DFS, WPA3, sieć dla gości
 • 4 anteny (z beamforming)
 • tryby pracy: routera i punktu dostępowego
 • złącza:
  • 5x RJ45 (4x LAN, 1x WAN, Ethernet 1 Gigabit)
  • USB 3.0 (Apple Time Machine, serwer FTP, mediów, Samba)
 • pakiety HomeShield
 • obsługa OneMesh, OpenVPN
 • wymiary: 261,1 x 134,5 x 41 mm

Konstrukcja routera nacechowana wydajnością

Tp-Link Archer AX55

Na pierwszy rzut oka TP-Link Archer AX55 charakteryzuje się prostym, ale niecodziennym designem, który może się podobać. Firma połączyła cechy niezbędne do wydajnego działania z wzornictwem, które może przykuwać uwagę. Zastosowane materiały dobrze ze sobą współgrają, więc przejdźmy do konkretów.

Przede wszystkim możemy zauważyć charakterystyczne żebrowanie, którego celem jest należyte chłodzenie podzespołów. Widać je zarówno od góry, jak i od dołu, ale całość także współpracuje z odpowiednim wyprofilowaniem wnętrza. Wszystko po to, aby przepływ ciepła był możliwie najlepszy. Od spodu od razu dojrzymy wygodne, gumowe nóżki, ale także punkty mocowań na ścianę. Z kolei góra wyróżnia się specjalnym podestem, który jeśli jest zachowany w czystości, to prezentuje się elegancko.

Archer AX55 kryje naokoło siebie przede wszystkim zestaw diod, które w czytelny sposób prezentują stan pracy. Z kolei po drugiej stronie pojawiają się wysokiej jakości anteny i zestaw niezbędnych złącz Ethernet oraz USB. Szczególnie ten ostatni pozwala wyróżnić produkt TP-Linka za sprawą możliwości stworzenia na przykład domowego serwera FTP.

Nie musimy bać się konfiguracji TP-Link Archer AX55

Tp-Link Archer AX55

Nowoczesne routery muszą ułatwiać swoją konfigurację. To nie czasy, kiedy tylko specjaliści znali poszczególne pojęcia i mogli efektywnie je dostosowywać do potrzeb. Dzisiaj może zrobić to każdy w przypadku produktów TP-Linka i nie inaczej jest z Archer AX55. To wszystko za sprawą bardzo czytelnego i dobrze opisanego procesu pierwszej konfiguracji, ale także dalszych ustawień. Aby uruchomić sprzęt, możemy skorzystać z klasycznej, przeglądarkowej strony, ale również możemy iść z duchem czasu i postawić na aplikację mobilną, co jest nie tylko prostsze, ale też szybsze. Program TP-Link Tether pobierzemy za darmo ze Sklepu Play i App Store.

Od samego początku do końca jesteśmy prowadzeni przez bardzo czytelną instrukcję. Cały proces podstawowej konfiguracji trwa zaledwie kilka minut. Naturalnie pierwsze logowanie do nowopowstałej sieci pozwala przeprowadzić całą konfigurację domyślnie z poziomu przeglądarki internetowej.

Funkcjonalność Archer AX55 to jedna z jego najważniejszych zalet

Ok, sieć mamy skonfigurowaną i co możemy zrobić dalej? Przede wszystkim w wygodny sposób zarządzać nią. To, co może spodobać się wielu osobom, to stały podgląd na to, kto jest podłączony i jak aktywnie korzysta z Sieci. W przypadku kontroli rodzicielskie do gry wchodzi także zaawansowany, ale prosty w obsłudze system dostępowy, gdzie możemy określać, kiedy i w ramach jakich kategorii członek rodziny ma dostęp do Internetu. Oczywiście dodatkowo możemy odpowiednio zarządzać priorytetami połączeń, tworzyć sieć dla gości, a nawet sterować diodami, co by w nocy za mocno nie świeciły. Nie zapominajmy także o natywnym wsparciu dla technologii OneMesh, czyli systemu sieci Wi-Fi Mesh od TP-Linka. Wisienkę na torcie stanowi współpraca z Amazon Alexa i IFTTT.

Na dodatek TP-Link proponuje usługę HomeShield Pro, która rozszerza możliwości Archer AX55 o interesujące rozwiązania. Wśród nich pojawia się zaawansowany antywirus, ochrona przed atakami DDoS, zaawansowane ustawienia kontroli rodzicielskiej i kompleksowe raporty. Więcej szczegółów na temat Home Shield znajdziecie na stronie producenta. Z jego pomocą wszelkie analizy zachowania sieci Wi-Fi oraz jej bezpieczeństwo stają się zdecydowanie prostsze.

Z jakości połączenia także będziemy zadowoleni

Tp-Link Archer AX55

Ok, wiemy, co tak naprawdę oferuje TP-Link Archer AX55, ale jak w praktyce sprawdza się jego podstawowa funkcjonalność? Po podłączeniu do niego internetu 1 Gb/s nie miałem najmniejszego problemu, aby uzyskać pełną przepustowość, znajdując się kilka metrów od urządzenia. Dalsze, naturalne spadki ograniczały się do około 20% w zakresie 10 metrów, co jest naprawdę dobrym wynikiem. Wszystko to niezależnie od wykonywanych czynności, czyli sytuacja dotyczy zarówno przesyłania plików, przeglądania sieci, jak i oglądania filmów. Także nie zauważyłem drastycznych różnic w ramach jednocześnie podłączonego 1 urządzenia, czy też kilkunastu.

W przypadku połączenia przewodowego (Ethernet) również nie mogę powiedzieć złego słowa — pełen 1 Gigabit był cały czas w zasięgu. Z kolei co ze złączem USB? W tym wypadku pokusiłem się o strumieniowanie filmów 4K i całość działała bez najmniejszego problemu.

TP-Link Archer AX55 to szybkość, niezawodność i interesujące rozwiązania

Tp-Link Archer AX55

TP-Link Archer AX55 wyróżnia przede wszystkim wysoka wydajność pracy w połączeniu ze względnie niską ceną. Najnowszy standard Wi-Fi, złącze USB, rozbudowana funkcjonalność i prostota obsługi sprawiają, że jest to produkt warty rozważenia. Stosunek możliwości do ceny gwarantuje, że omawiany router Wi-Fi 6 może sprawdzić się w wielu sytuacjach.

Wpis powstał we współpracy z TP-Link

Sprawdź najlepsze prezenty na Komunię

Partner poradnika:

Kup prezent na Komunię z apką PAYBACK i zgarnij punkty
Impression Tag
Sprawdź najnowsze wpisy