hybrydowa praca Nie chcemy wracać do biur

Hybrydowa praca to przyszłość komputerów. Oto innowacje Microsoftu w tym zakresie

Adam Lulek Adam Lulek Artykuły

Pandemia COVID-19 nauczyła wielu przedsiębiorców, jak funkcjonować w gospodarce w sposób zdalny. Mimo, że najgorsze prawdopodobnie mamy już za sobą, wiele firm wciąż oferuje pracę z domu. Hybrydowa praca to nadal przyszłość komputerów. Doświadczenia z pandemii nie mogą iść na marne i z pewnością wzmocnią relację na linii pracodawca – pracownik. Microsoft zamierza rozwijać swoje oprogramowanie w tym zakresie. Jakie innowacje zaproponuje?

Zobacz także: Systemy operacyjne w pigułce – który jest dla Ciebie?

Sprawdź też: Xiaomi Mi Band 6 w atrakcyjnej cenie ze sprawdzonego źródła!

Hybrydowa praca to przyszłość

Wielu użytkowników komputerów zastanawia się, kiedy świat wróci w pełni do czasów sprzed pandemii COVID-19, kiedy praca w pełni była wykonywana w sposób bezpośredni. Odpowiedź jest jednoznaczna: nigdy. Przez ostatnie dwa lata powstał nowy paradygmat zawodowy, który spotyka pracowników pomiędzy pracą zdalną, a bezpośrednią. Daje on zdecydowanie większa elastyczność, co może pozytywnie wpływać na efektywność pracowników. Firmy, które dbają o swoich zatrudnionych, myślą, jak najlepiej wyważyć równowagę między życiem zawodowym a prywatnym pracowników. Hybrydowa praca zapewnia złoty środek.

hybrydowa praca Nie chcemy wracać do biur

Oczywiście nie wszystkie zawody dadzą się wykonać w sposób zdalny. Jednak według interesujących danych z Global Workplace Analytics, aż 56% pracowników w Stanach Zjednoczonych może w pewnym zakresie wykonywać swoje obowiązki w sposób zdalny. W jaki sposób zatem taka praca mogłaby wyglądać?

Wbrew pozorom, hybrydowa praca to nie tylko spotkania na Teams czy Zoomie. Nowoczesne przedsiębiorstwa myślą także o zwiększeniu produktywności zlecając zadania pracownikom, którzy mogą je wykonać w domowym zaciszu i w godzinach dogodnych dla nich. Ta elastyczność jest bardzo ważna dla pracowników, którzy są w stanie wykonać zadanie w 4-5 godzin, zamiast przesiadywać bezproduktywnie w miejscu pracy w godzinach: 8-16.

Wypalenie zawodowe to dziś poważny problem, a nawet choroba, na którą można wziąć L4. Hybrydowa praca to rozwiązanie, które mogłoby zmniejszyć tego typu zjawiska. Powszechnie uważa się, że pracownicy pracujący hybrydowo lub zdalnie, są bardziej wydajni. Problemem wydaje się tu zbudowanie odpowiednich kanałów do komunikacji i pracy nad projektami w zespołach. Wystarczy dobrać w tym zakresie odpowiednie narzędzia.

Innowacje Microsoftu w tym zakresie

Microsoft stara się zapewnić odpowiednie technologie i oprogramowanie, aby hybrydowa praca była efektywna i zwyczajnie przyjemna. Gigant z Redmond w tym duchu przygotował Windows 11, który ujrzał światło dziennie w październiku zeszłego roku. W pracach nad platformą wzięto pod uwagę ostatnie dwa pandemiczne lata i fakt, jak ważna stała się praca zdalna. System został wyposażony w narzędzia, które pomagają pracownikom wykonywać swój zawód jak najbardziej efektywnie.

Windows 11 Peek

Microsoft twierdzi, że satysfakcja użytkowników z korzystania z nowej platformy jest najwyższa w historii. Zespół programistów jest jednak na początku drogi wdrażania nowych funkcji do oprogramowania. Mają one jeszcze bardziej podnieść doświadczenie użytkowania bez względu na rodzaj i sposób pracy.

Jedną z nowszych możliwości wzmacniających pracę hybrydową, jest usługa Windows 365. Przedsiębiorstwa mogą dzięki niej przesyłać strumieniowo całe środowisko systemu bez wyśrubowanego hardware’u. Wszystko dzieje się za pomocą chmury i jest to kierunek, w którym zmierza gigant z Redmond.

Windows 11 na każdym pececie

Warto jednak pamiętać, że hybrydowa praca powinna być bezpieczna. Phishing, słabe hasła uwierzytelniające, złośliwe oprogramowanie, ransomware, utrata danych i ryzyko ataków cybernetyczny to poważne problemy, z jakimi muszą się zmierzyć pracujący zdalnie. Z pomocą przychodzą tu nowe funkcje np. Microsoft Defender SmartScreen, który ochroni między innymi przed phishingiem. Gigant z Redmond pracuje też nad rozwojem dodatkowego procesora o nazwie Microsoft Pluton, który usprawni cyber-ochronę. Inną funkcją jest Config Lock, który monitoruje klucze rejestru za pomocą zasad MDM.

Ważnym aspektem jest także wzmocnienie produktywności pracowników. Duża liczba urządzeń do pracy to niejednokrotnie wyzwanie. Microsoft chce stworzyć środowiska, które będą połączone i elastyczne. Ulepszona obsługa spotkań za pomocą sztucznej inteligencji pomoże sprostać temu wyzwaniu.

Zarządzanie komputerami w firmie to również ważny obszar jej działalności. Służy ku temu Microsoft Endpoint Manager, którego obsługa będzie łatwiejsza. Program współgra również z Windows 365 w chmurze. Gigant z Redmond wprowadza też Windows Autopatch, który pomoże zautomatyzować aktualizację systemów Windows, Microsoft Edge i Office. To duże odciążenie dla działu IT.

Warto też wspomnieć o zarządzaniu aplikacjami dla Microsoft Edge. Zarządcy będą mogli skonfigurować przepływ danych i zdefiniować dozwolony poziom zagrożenia Windows Defender na urządzeniu. Dzięki temu pracownicy będą mieli dostęp do zasobów przedsiębiorstwa ze swoich prywatnych urządzeń – wszystko to z zachowaniem bezpieczeństwa.

Ważne jest także, aby urządzenia do pracy hybrydowej były odpowiednie. Microsoft nie bez powodu współpracuje między innymi z firmami: Acer, ASUS, HP, Lenovo, MSI, czy Samsung. Gigant nie zapomina o dobrych stosunkach z dostawcami chipsetów: AMD, Intel i Qualcomm. Dzięki owocnej współpracy, gigant z Redmond może dostarczać swój dodatkowy chipset Microsoft Pluton do nowych urządzeń. Z kolei dostawcy sprzętu dbają o to, by na ich laptopach Windows 11 działał płynnie, a jego użytkownicy czuli się bezpieczni.

Źródło: Gallup, venturebeat, microsoft

Sprawdź najlepsze prezenty na Komunię

Partner poradnika:

Kup prezent na Komunię z apką PAYBACK i zgarnij punkty
Impression Tag
Sprawdź najnowsze wpisy