Skąd czerpać pomysły (i gotowe projekty) na wydruki 3D

Jolanta Szczepaniak Jolanta Szczepaniak Artykuły

W sieci znaleźć można miliony projektów, które w domowym zaciszu, przy skorzystaniu z własnej drukarki 3D, mogą przekształcić się w realne przedmioty. Skąd czerpać inspirację?

Kilka słów o historii druku 3D

Technologia druku 3D – jako stereolitografia (SLA) lub selektywne spiekanie laserowe (SLS) – swoimi początkami sięga lat 80. XX wieku. Do mniej więcej 2009 roku ograniczała się ona do drogich rozwiązań o charakterze profesjonalnym, z których korzystało wąskie grono specjalistów.

Zmiana przyszła wraz z pierwszą dekadą XXI wieku – wtedy cały świat usłyszał o druku 3D. Udział miał w tym Adrian Bowyer z projektem RepRap, samoreplikującej się drukarki 3D oraz Cody Wilson z pistoletem Liberator, który można było w całości wydrukować przy pomocy drukarki 3D. Nastąpił rozkwit tzw. niskobudżetowej branży druku 3D, którego szczyt popularności przypadł na lata 2013-2015. Wtedy też konsumenckie drukarki 3D znalazły się w finansowym zasięgu obywateli (no dobrze, raczej tych lepiej zarabiających), a do promocji druku 3D włączyły się nawet gwiazdy do tej pory nie kojarzone z branżą technologiczną, np. will.i.am, wokalista Black Eyed Peas.

Osoby zainteresowane historią branży zdecydowanie powinny obejrzeć dokument „Print the Legend” na Netflixie.

W następnych latach bańka zachwytu nad technologiami druku przyrostowego nieco sflaczała – emocje opadły, a drukarki 3D stały się jednymi z urządzeń, które każdy może mieć w domu – czy to w celach rozrywkowych, czy bardziej praktycznych. Choć nie znaczy wcale, że powinny…

Każdego stać na drukarkę 3D?

Na azjatyckich platformach e-commerce można kupić drukarkę 3D naprawdę tanio (np. Easythreed Mini K7 za nieco ponad 320 złotych na Aliexpress, reklamowana jako drukarka 3D dla dzieci), ale trzeba liczyć się z tym, że jej złożenie i skonfigurowanie do pracy może nie być proste. Trzeba też dodać, że mimo relatywnie dużej dostępności drukarek 3D, nie są to urządzenia dla każdego i to, co faktycznie potrafią wyprodukować, może nie być tak efektowne jak na wizualizacji. W amatorskich zastosowaniach drukowanie będzie ograniczało się najczęściej do niewielkich, jednokolorowych, prostych plastikowych obiektów, których powierzchnia nie będzie ładna i gładka.

Wydruk 3D
Inés Álvarez Fdez/Unsplash.com

Ale jeśli zakup drukarki 3D faktycznie ma dla użytkownika sens, jeśli chce on poświęcić temu urządzeniu pieniądze i czas oraz ma konkretne pomysły, co będzie na niej drukowane, wtedy warto iść za ciosem. A liczne internetowe źródła podpowiedzą, jak to wszystko ogarnąć oraz podsuną miliony inspirujących projektów.

Projektowanie w trzech wymiarach

Podstawowym formatem plików, wykorzystywanym do drukowania 3D, jest STL. Plik STL (Standard Tessellation Language lub STereoLithography) to format opisujący geometrię powierzchni obiektu 3D – bez koloru, tekstury lub innych atrybutów. Wykorzystuje serię połączonych trójkątów do odtworzenia geometrii powierzchni modelu 3D. Im więcej użytych trójkątów, tym wyższą rozdzielczość będzie miał model 3D.

Projektowanie 3D
ThisIsEngineering/Pexels.com

Nic nie stoi na przeszkodzie, aby zaprojektować obiekt 3D samodzielnie i zapisać go w postaci pliku STL. Można wykorzystać do tego szereg bezpłatnych programów, np. Blender 3D, AutoDesk TinkerCAD, Google SketchUp i in. Ale jeśli nie ufacie własnej wyobraźni, nie macie żyłki do tworzenia albo korzystanie z programów do modelowania 3D jest dla was czarną magią, wtedy z pomocą przychodzi internet. A konkretnie dziesiątki stron z tysiącami gotowych projektów, które bezpłatnie (albo za pewną opłatą) można pobrać i wydrukować.

Można je podzielić na dwie grupy. Pierwszą stanowią platformy uniwersalne, z projektami obiektów 3D z licznych kategorii, zarówno o charakterze rozrywkowym, jak i użytecznym:

Druga grupa to platformy bardziej wyspecjalizowane, przeznaczone dla osób o konkretnych umiejętnościach lub zainteresowaniach:

 • NIH 3D Print Exchange – kolekcja modeli medycznych (modele narządów, cząsteczek, wirusów, protezy i i in.), udostępniona przez agencję rządową USA.
 • NASA 3D Resources – bezpłatne udostępniane pliki pozwalające wydrukować charakterystyczne obiekty w historii eksploracji kosmosu – takie jak lądowisko Apollo 11, łazik Curiosity czy Kosmiczny Teleskop Hubble’a, a także modele skafandrów kosmicznych i rakiet.
 • CGTrader – giełda i i repozytorium modeli 3D oraz innych zasobów cyfrowych (np. tekstur). Strona służy głównie do animacji, a nie drukowania 3D, więc większość modeli 3D jest dostępna w kilku różnych formatach, takich jak FBX i OBJ, ale są też pliki STL.
 • TurboSquid – sklep stworzony z myślą o profesjonalistach, oferujący ponad 300 tys. modeli dla twórców gier i efektów specjalnych, agencji informacyjnych, architektów i reklamodawców. TurboSquid odpowiada też za inne repozytorium plików 3D, Free3D.
 • GrabCAD – wyspecjalizowany serwis dla osób szukających modeli z branż inżynieryjnych i największa biblioteka online modeli CAD (ponad 4 miliony plików). Pliki w formatach specyficznych dla CAS, takich jak STEP i IGES (ale również STL) udostępniane są bezpłatnie.
 • SketchUp 3D Warehouse – strona przeznaczona dla profesjonalistów, wysoko ceniona w sektorach takich jak architektura czy projektowanie.
 • Squir – serwis wyspecjalizowany w sprzedaży modeli 3D samochodów, motocykli i innych pojazdów (lub obiektów)
 • Hum3D – platforma sprzedająca modele 3D, która może pochwalić się największą kolekcją modeli 3D samochodów, elektroniki i broni.

Pewnym ułatwieniem dla poszukujących gotowych projektów 3D mogą być też wyspecjalizowane wyszukiwarki:

Wymienione platformy i serwisy to oczywiście nie wszystkie miejsca w sieci, w których można znaleźć gotowe projekty modeli 3D. To jedynie subiektywny wybór najpopularniejszych portali, z którymi powinny zapoznać się osoby rozpoczynające swoją przygodę z drukiem 3D.


Thingiverse – największa platforma z darmowymi modelami do druku 3D

 • https://www.thingiverse.com/
 • ponad 2,8 mln projektów
 • cena: bezpłatne
Najważniejsza platforma dla fanów druku 3D - Thingiverse

Strona, którą zna każdy entuzjasta drukowania 3D. Thingiverse to platforma internetowa z milionami plików 3D, zaprojektowana przez rosnącą społeczność użytkowników. Została stworzona w listopadzie 2008 roku przez Zacha Smitha, we współpracy z producentem drukarek 3D FDM MakerBot. Znaleźć można na niej wszystko: gadżety, biżuterię, narzędzia, części zamienne, a także zabawki i figurki. Obok entuzjastów i amatorów druku 3D odnajdą się tu również wszelkiej maści twórcy DIY, realizowane są też projekty edukacyjne, które mają zainteresować tą technologią młodzież szkolną.

Popularność Thingiverse wynika z kilku elementów. Po pierwsze jest całkowicie bezpłatna. Po drugie platforma stworzyła rozbudowaną i zaangażowaną społeczność, w której użytkownicy mogą polubić, komentować i opisywać modele 3D. Po trzecie w prosty sposób umożliwia przeszukiwanie zasobów (chronionych licencjami Creative Commons).  Udostępniane są zdjęcia pokazujące wydrukowane elementy, podany jest model drukarki, na której zrealizowany został wydruk, nie brakuje też porad, dotyczących optymalnych parametrów druku. Po czwarte modele można pobrać bezpłatnie – eksportowane są w formacie STL, co umożliwia ich bardzo łatwe drukowanie.

Cults 3D

 • https://cults3d.com/en
 • około 568 tys. projektów
 • cena: głównie płatne
Cults 3D

Strona stworzona w 2014 roku, która opisuje się jako giełda łącząca projektantów i osoby, które chcą tworzyć przedmioty za pomocą technologii druku 3D, ale także obróbki CNC i cięcia laserowego. To niezależna platforma na rynku plików do druku 3D, która udostępnia tysiące wysokiej jakości oryginalnych kolekcji z najlepszych przesłanych modeli.

Pinshape

 • https://pinshape.com/
 • Koszt: bezpłatne i płatne
Sprzedaż projektów na Pinshape

Platforma, która powstała w 2013 roku, a po trzech latach została przejęta przez Formlabs. Pozwala przeglądać i pobierać pliki STL, dostarczone przez społeczność ponad 70 tysięcy projektantów i twórców. Choć nie podano, ile obecnie jest projektów w repozytorium, serwis chwali się dużym wyborem płatnych i darmowych plików, od miniatur inspirowanych Gwiezdnymi Wojnami po biżuterię.

Na uwagę zasługuje rozbudowana wyszukiwarka, pozwalająca stosować różne kryteria, m,in. modele wydrukowane za pomocą określonej drukarki 3D czy projekty z określonymi licencjami. Pinshape oferuje również różne przewodniki i artykuły dotyczące drukowania 3D, aby dowiedzieć się więcej o technologiach drukowania 3D.

3D Shook

 • http://www.3dshook.com/
 • ponad 1600 produktów i ponad 6000 modeli 3D
 • Koszt: płatne (część bezpłatna po zarejestrowaniu)
Oferta platformy 3D Shook

Serwis oferowany w kilku językach, oferujący usługę subskrypcji na dostęp do ponad 6000 modeli do drukowania w 42 kategoriach. Niektóre pliki dostępne są bezpłatnie po zarejestrowaniu się (Trial Gallery). Platforma chwali się ponadto, że udostępnione projekty są tworzone na wyłączność 3D Shook – nie do znalezienia w innych repozytoriach plików do druku 3D. Co więcej, mają być one testowane pod kątem drukowania na drukarkach konsumenckich. Cena subskrypcji zaczyna się od 8,33 dolara miesięcznie.

Sketchfab

 • https://sketchfab.com/
 • Koszt: cześć projektów bezpłatnych, część płatnych
Projekty dostępna na stronie Sketchfab

Francuska strona założona w 2012 roku w celu stworzenia społecznościowego repozytorium modeli 3D online. Nie tylko pozwala użytkownikom na publikowanie i udostępnianie projektów do pobrania, oferuje także pliki płatne.

Printables

 • https://www.printables.com/pl
 • ponad 137 tys. projektów
 • Koszt: bezpłatne

Serwis Printables
Printables, wcześniej znane jako PrusaPrinters, to repozytorium modeli 3D opracowane przez Prusa Research, popularnego producenta wysokiej jakości drukarek 3D. Printables oferuje wyłącznie tylko darmowe projekty, wykonane przez społeczność „związaną” drukarkami Prusa.

MyMiniFactory

 • https://www.myminifactory.com/
 • Koszt: bezpłatne i płatne
MyMiniFactory - projekt scan the world

Duże repozytorium modeli do druku 3D, rozwijane od 2013 roku. MyMiniFactory opisuje się jako platforma, która ma na celu zwiększenie współpracy między projektantami 3D poprzez umożliwienie im swobodnego dzielenia się swoją pracą. Podkreśla, że każdy z plików przesłanych na platformę jest testowany i drukowany przed udostępnieniem, a twórcy otrzymują 90% zysków ze sprzedaży projektów.

Sprawdź najlepsze prezenty na Komunię

Partner poradnika:

Kup prezent na Komunię z apką PAYBACK i zgarnij punkty
Impression Tag
Sprawdź najnowsze wpisy