Systemy operacyjne na pecety

Systemy operacyjne na pecety w pigułce – który jest dla Ciebie?

Adam Lulek Adam Lulek Artykuły

Wydawać by się mogło, że rynek komputerów radzi sobie świetnie, tym bardziej że jeszcze nie skończyła się pandemia. Jednak okres świetności ma już za sobą, a jego szczyt przypada na największe obostrzenia pandemiczne, czyli początek 2021 roku. Rynek ten jest dość zróżnicowany pod względem platform dostępnych na urządzenia. Systemy operacyjne na pecety to bardzo szeroki temat, ale postaram się wyjaśnić, dla kogo która platforma może być najlepsza.

Zobacz także: Kiepska adopcja Windows 11 – jak jej zaradzić?

Sprawdź też: Świetny smartwatch Garmin w promocji!

Rynek komputerów w odwrocie?

Jak wspomniałem we wstępie, globalne dostawy komputerów w pierwszym kwartale 2022 r. spadły. Takie dane podały dwie firmy badawcze: Gartner i International Data Corporation. Według statystyk tej pierwszej spółki, rynek pecetów zaliczył spadek o 7,7% w porównaniu z pierwszym kwartałem 2021 r.

Systemy operacyjne na pecety

Co ciekawe, największy spadek zaliczyła sprzedaż Chromebooków. Gdybyśmy tego rodzaju komputerów nie wzięli pod uwagę, to rynek zanotowałby wzrost o 3,3% rok do roku. Wydawać by się mogło, że rynek powoli się nasycił. Chromebooki to sprzęt popularny przede wszystkim w USA wśród uczniów i nauczycieli. Pandemia wywołała ogromne zapotrzebowanie na komputery z uwagi na naukę zdalną. Wydaje się, że najgorsze czasy pod względem zachorowań na COVID-19 mamy za sobą, tak więc popyt na sprzęt IT jest znacznie mniejszy. Można się zatem spodziewać, że spadki będą jeszcze większe w kolejnych kwartałach.

Warto jednak dodać, że spadek rynku nie dotyczył takich marek jak Apple, Dell czy ASUS (laptop ASUS w gorącej okazji!). Nic dziwnego w przypadku firmy z Cupertino, która zaprezentowała ostatnio produkty z procesorami M1 Pro i M1 Max (MacBook Pro z M1 w rewelacyjnej cenie!). Ponadto widzieliśmy premierę Mac Studio – popyt na laptopy Apple z nowymi chipsetami jest naprawdę duży.

Systemy operacyjne na pecety w pigułce

Dlaczego niektórzy ludzie wolą Chromebooki, a inni urządzenia Apple? Może jednak najlepszy jest Windows 11? Systemy operacyjne na pecety nie są idealne – nie ma tutaj złotego środka. W zależności od tego, co robisz i jakie są Twoje potrzeby, dana platforma może być dla Ciebie odpowiednia, a inna nie. Niech ten wstęp będzie jednocześnie podsumowaniem dla trzech platform, które opisałem niżej.

Windows 11

Windows to najbardziej popularny system operacyjny na pecety. Microsoft posiada około 77% globalnego udziału w rynku. W przypadku laptopów, udział ten stanowi 40%. Co czyni platformy giganta z Redmond tak popularne?

Po pierwsze, wiele pierwszych szeroko dostępnych komputerów pojawiło się z Windowsem 95 na pokładzie. Microsoft był wtedy prawie monopolistą. Firmy zaczęły zaopatrywać się w sprzęt z systemami tej firmy. Gigant kontynuował rozwój platformy i sukcesywnie wzbogacał platformę o nowe funkcje i wygląd. W większości przypadków ludzie byli zmuszeni do używania tej platformy. Czy to jednak oznacza, że jest ona tak bardzo „zła”? Niekoniecznie.

zmiany w Windows 11 22593 ok

Najnowszy Windows 11 to naprawdę uniwersalny system, z którym powinien poradzić sobie niemal każdy użytkownik (tutaj Windows 11 kupisz w dobrej cenie!). Nawet osoby starsze, które wyrosły na Windowsie 95 dadzą radę go obsłużyć. System ten oferuje wiele możliwości. Zagramy w najnowsze gry, przejrzymy Internet, obejrzymy film na Netflixie, czy posłuchamy muzyki ze Spotify. Czy to oznacza, że jest on idealny? Absolutnie nie.

Windows ma swoje wady, a największe to pojawiające się niekiedy błędy. Naprawa tych trudniejszych bugów wynikających np. z niekompatybilności sterowników, niejednokrotnie wymaga grzebania w rejestrach i ustawieniach. Nie są to czynności odpowiednie dla standardowego użytkownika. Innym problemem systemu jest łączenie z zewnętrznymi urządzeniami. Windows zawsze miał z tym nie po drodze – połączenie przez Bluetooth drukarki czy głośnika to często nie lada wyzwanie.

W końcu, nie polecam kupować urządzeń o słabym hardwarze z Windowsem 11 na pokładzie. System ten wymaga odpowiednich parametrów do płynnego działania. W przeciwnym wypadku pojawią się lagi i opóźnienia, co może być denerwujące. Ponadto, niezbyt intuicyjne jest podłączenie smartfona z Androidem do komputera z Windowsem 11. Jeśli te niedogodności Ci nie przeszkadzają, to być może ten system jest dla Ciebie – jego dużą zaletą jest uniwersalność.

macOS

Sprzęt Apple jest po prostu drogi i kropka. Jednak oprogramowanie firmy z Cupertino jest dopracowane w najmniejszych szczegółach – w szczególności jeśli chodzi o macOS. Błędy występują tu sporadycznie, a takie problemy jak podłączanie urządzeń nie występują w ogóle. Jeśli posiadasz iPhone’a to możliwość jego praktycznie bezdotykowej synchronizacji z MacBookiem to po prostu bajka. Kolejnym atutem tego systemu jest płynne działanie na praktycznie każdym urządzeniu. Raz kupiony MacBook posłuży Ci z pewnością kilka lat i nadal będziesz się cieszył z jego użytkowania. Czy to oznacza, że ten system jest lepszy od Windowsa, czyli idealny? Oczywiście, że nie!

macOS Big Sur

Pierwszym problemem urządzeń z macOS jest ich cena. Są one znacznie droższe od Chromebooków czy pecetów z Windowsem na pokładzie (tutaj znajdziecie MacBooka w promocji!). Inny, dla mnie poważny problem nie do przeskoczenia – gry. Na macOS wychodzi znacznie mniej gier niż na Windowsa. Producentom gier często się nie opłaca wydawać takiej gry na ten system. Jej portowanie wymaga nakładów finansowych i zwiększa koszty. Jeśli jesteś graczem, macOS to nie jest system dla Ciebie. Jeśli masz smartfon z Androidem i nie chcesz zmienić go na iPhone’a, to system na komputery Apple też nie jest dobrym rozwiązaniem. Synchronizacja między Androidem a macOS może okazać się prawdziwym koszmarem.

Chrome OS

Nowe Chromebooki od Acera
Chromebook 514

Chrome OS to system od Google, który nie jest w Polsce zbyt popularny. Amerykański gigant postanowił postawić tu na prostotę. Urządzenia z tym systemem są tanie (bardzo tani Chromebook w promocji!) i wykonamy na nich podstawowe czynności. Są idealne do nauki zdalnej i przeglądania Internetu. Chrome OS jest zoptymalizowany pod kątem działania na baterii, przez co wyniki w tym obszarze bywają okazałe (np. 12 h działania bez ładowania).

Jak się nietrudno domyślić, nie jest to system idealny. Został on mocno wykastrowany z funkcji względem konkurencji. Możemy natomiast zapomnieć o zaawansowanych czynnościach graficznych czy grach np. z platformy Steam.

Źródło: theverge

Sprawdź najlepsze prezenty na komunię

Partner poradnika:

Kup prezent na komunię z apką PAYBACK i zgarnij punkty
Impression Tag
Sprawdź najnowsze wpisy