Panel sterowania

[SPT #206] Niech Panel Sterowania w końcu zniknie! Na co to komu?

Adam Lulek Adam Lulek Artykuły

Święta trwają w najlepsze, a lodówki w wielu domach uginają się od jedzenia. Jeśli w tym specyficznym okresie zapomnieliście o naszym portalu, warto do niego zajrzeć dzisiaj. Przed Wami kolejna odsłona SPT – subiektywnego podsumowania tygodnia.

Pochwała – Windows 12, czyli Panel Sterowania musi zniknąć!

Elon Musk chce kupić całego Twittera. Moje słowa z zeszłego tygodnia okazały się prorocze! Zastanawiałem się, czy Elon Musk nie zechce kupić całego Twittera, po co mu przecież jedynie 9% udziałów? Miliarder wielokrotnie mówił, że chciałby stworzyć własny portal społecznościowy. Teraz już nie musi. Wrogie przejęcie tak dużego giganta, pozwoliłoby mu stworzyć imperium internetowe. Od pewnego czasu Twitter pracuje nad przyciskiem do edytowania postów. Jest wysoce prawdopodobne, że na takie decyzje wpłynął Musk. Jestem zatem ciekaw, jakie jeszcze pomysły zostaną wdrożone na portalu, po ewentualnym przejęciu go przez miliardera. Czuję, że czeka nas niemała rewolucja.

Windows 11 z nowymi funkcjami. W ostatnim czasie Microsoft pokazał kolejne wersje Windowsa 11, które trafiły do kanałów Dev i Beta. Co najbardziej rzuciło się w oczy, to wprowadzenie lepszego Paska zadań na tablety (ten tablet Samsunga jest w promocji!). Użytkownicy będą mieli większe pole do klikania, co zwiększy pozytywne doświadczenia z korzystania. Ponadto, zmiany objęły też Eksplorator plików, który dostał nowe nazewnictwo poszczególnych sekcji. Zwiększy się też bezpieczeństwo, dzięki wdrożeniu funkcji Memory Integrity. Ma ona zapobiegać przedostawaniu się złośliwego kodu do Windowsa. Nowe wersje zawierają też mnóstwo mniejszych zmian i poprawek – zapoznacie się z nimi w moim wpisie.

Składany iPhone. Na takie urządzenie czeka cały świat technologii, jednak Apple z pewnych powodów zwleka z ewentualnym ujawnieniem iPhone’a ze składanym ekranem. Dlaczego tak się dzieje? Zapewne firma z Cupertino chciałaby pokazać produkt dopracowany (jak chociażby iPhone 13 Pro dostępny w promocji!). Tego nie można było powiedzieć o wielu pierwszych urządzeniach z Androidem tego typu. Przykładowo pierwsza generacja Folda od Samsunga miała problemy z dostającym się brudem pod folię i zawiasy. Z kolei w obecnych modelach, nadal widoczna jest fałda na środku wyświetlacza, po jego rozłożeniu. Całkiem dobrze z tym problemem poradziło sobie Oppo z modelem Find N. Trudno oczekiwać, żeby Apple wydało niedopracowany produkt, który nie spełni oczekiwań wyrafinowanych klientów. Z pewnością bardzo wysoka cena musi odzwierciedlać też jakość. Do tego dochodzi odpowiednie umiejscowienie technologii Face ID. To wszystko sprawia, że na produkt będziemy musieli poczekać co najmniej rok. Na pewno nie zobaczymy go w 2022 roku.

Windows 12 w produkcji? Od miesiąca słyszymy, że Windows 12 ma rzekomo być w produkcji. Nie do końca wierzę w te plotki, ale już zastanawiam się, jakie funkcje w nowej platformie mogłyby się znaleźć i co Microsoft mógłby poprawić. Po pierwsze, Panel Sterowania musi w końcu zniknąć. Archaiczna funkcja odstaje pod względem designu od pozostałych opcji i kompletnie nie pasuje do systemu. W Windowsie 12 widziałbym też zwiększone możliwości Windows Hello – biometrycznego odblokowywania informacji poufnych. Ponadto, chciałbym, aby użytkownik miał dostęp do konta Microsoft z poziomu systemu. Dobrze by było, gdyby Microsoft poprawił też Menu Start i ulepszył Pasek zadań. Windows 12 potrzebuje większej liczby opcji, dających możliwości dostosowania wyglądu systemu do potrzeb korzystającego.

Wirtualny spacer po zniszczonych miastach. Świetna inicjatywa Google i władz Ukrainy. Każdy będzie mógł zobaczyć na własne oczy, jak bardzo zniszczone zostały ukraińskie miasta. Rosyjska armia dokonała ogromnych, wręcz niewyobrażalnych zniszczeń. Niestety naród rosyjski omamiony propagandą, nie wierzy w to. Być może jestem naiwny, ale taki projekt może otworzy oczy chociaż „promilowej” części tamtego społeczeństwa i wszystkim niedowiarkom. W Street View znajdziemy panoramiczne zdjęcia obiektów przed najazdem i po nim. Niech każdy chociaż w ten nieporównywalny sposób poczuje namiastkę tragedii, jaka spotkała Ukraińców.

Krytyka – niebezpieczny Windows 7

Ludzie wciąż korzystają z Windows 7. Cały czas próbuję zrozumieć, dlaczego ludzie wciąż korzystają z przestarzałych wersji systemów operacyjnych Microsoftu. Wbrew pozorom, urządzenia z Windows 11, nie są horrendalnie drogie. Przyzwoity sprzęt do pracy i przeglądania Internetu można kupić już za 2000 zł. To właśnie słaby hardware jest wymieniany jako jeden z głównych powodów, dla którego użytkownicy nie mogą przejść na nową platformę. Inny powód to zwykłe przyzwyczajenie i lenistwo. Warto jednak pamiętać, że Windows 7 nie otrzymuje żadnego wsparcia technicznego od Microsoftu. To oznacza brak aktualizacji zabezpieczeń. W związku z tym, system ten może być pełen luk, które prędzej czy później zostaną wykorzystane przez cyberprzestępców. Nie warto narażać swoich danych (w tym numerów kont i haseł) na atak i możliwe konsekwencje. Bezpieczne dane to najważniejszy aspekt korzystania z jakiegokolwiek systemu operacyjnego. Polecam rozważyć aktualizację systemu do Windowsa 11, który jest znacznie bardziej bezpieczny. Jego cena nie jest wygórowana

Sprawdź najlepsze prezenty na Komunię

Partner poradnika:

Kup prezent na Komunię z apką PAYBACK i zgarnij punkty
Impression Tag
Sprawdź najnowsze wpisy