Spal kalorie po świętach

Spal kalorie po świętach dzięki nietuzinkowym aerobom

Adam Lulek Adam Lulek Artykuły

Święta przed nami, a to oznacza, że na niejednym stole znajdzie się dużo jedzenia, które niekoniecznie jest zdrowe. Przykładowo porcja sałatki jarzynowej z majonezem (200g) to około 300 kcal. Gorzej jednak, jeśli zaczniemy wręcz obżerać się tłustymi mięsami albo zapewne przepysznymi wypiekami. Liczba przyjętych kalorii znacznie wzrośnie, a Ty zaczniesz mieć wyrzuty sumienia. Można je jednak zminimalizować i wziąć się do roboty. Spal kalorie po świętach dzięki nietuzinkowym aerobom.

Zobacz także: Czy Planeta 9 istnieje? Jaką tajemnicę skrywa?

Sprawdź też: Świetny smartfon Huawei w rewelacyjnej cenie ze smartwatchem za 1 zł!

Spal kalorie po świętach

Skakanka

Skakanka to jedno z mniej popularnych ćwiczeń aerobowych, ale niezwykle skutecznych w spalaniu kalorii. To świetny trening, który można wykonać w każdym wieku i niemal w każdym miejscu. Na tego typu wysiłek nie musisz mieć drogiego sprzętu, wystarczy skakanka za kilka lub kilkanaście złotych. Nie musisz też przechodzić szkolenia lub iść na siłownię – wystarczy odrobina przestrzeni w domu lub na zewnątrz. Nie wymaga również żadnego fantazyjnego sprzętu ani szkolenia, aby doskonalić swoją technikę.

Jakie są korzyści z treningu na skakance? Oto kilka przykładów:

 • Łatwy i efektywny trening – kto nie skakał na skakance w dzieciństwie? Pewne nabyte umiejętności zostają z nami na zawsze. Jest to wyzwanie, które pozwala spalić zbędne kalorie.
 • Idealna rozgrzewka lub wstęp do dłuższego treningu – jeśli nie lubisz skakać, może to być jedynie kilkuminutowy wstęp do innych ćwiczeń. Jest to świetna rozgrzewka do ćwiczeń siłowych.
 • Poprawia koordynację i zwinność – podczas ćwiczeń uczysz się przeskakiwać przez linę w odpowiednim rytmie i czasie. To wymaga pewnej koordynacji ruchowej, a z czasem człowiek nabiera wprawy. Pomaga też zachować równowagę, gdyż ciało powinno stale znajdować się w pozycji pionowej.
 • Trening daje więcej energii – po każdym ćwiczeniu uwalniają się endorfiny. Tutaj jednak mowa także o tzw. energii wybuchowej, czyli zdolności do szybkiego podskoczenia, odzyskiwania i zrobienia tego ponownie.
 • Wzmacnia układ sercowo-naczyniowy – jest korzystny dla osób, które zagrożone są chorobami układu krążenia.

No dobrze, to ile kalorii można spalić podczas jednego treningu trwającego 15 minut? W zależności od intensywności – od 200 do 300 kcal. Z pozoru może wydawać się to niewiele, jednak jest to więcej niż w przypadku biegania, spaceru czy jazdy na rowerze – pod warunkiem, że trening jest intensywny.

Bieganie po schodach

spal kalorie po świętach

Bieganie po schodach to niedoceniona możliwość spalania kalorii. Nie potrzebujesz tu żadnego sprzętu – wystarczy zaopatrzyć się w dobre buty do biegania. Jeśli mieszkasz w bloku, może to być dobre rozwiązanie, które pomoże Ci spalić kalorie po świętach. Oto korzyści z tego ćwiczenia aerobowego:

 • Tu działa grawitacja – im człowiek cięższy, tym jest zmuszony do większej pracy – dzięki temu więcej kalorii spala.
 • Zwiększa nasze tętno a przez to pozwala poprawić naszą sprawność układu sercowo-naczyniowego.
 • Wzmacnia takie partie jak uda i pośladki i pośrednio przyczynia się do uzyskania bardziej płaskiego brzucha (poprzez spalanie tkanki tłuszczowej).
 • Pomaga budować siłę kości i wbrew pozorom jest całkiem bezpieczne dla stawów, a w szczególności kolan.

Jeśli zaczniesz przygodę z bieganiem po schodach, uważaj, żeby nie zrobić sobie krzywdy! Bieganie w dół nie ma sensu – więc tego nie rób. Wbiegając na górę, wyważ każdy krok, żeby się nie przewrócić. Co ciekawe – 15 minut biegania po schodach to nawet 165 spalonych kcal.

Taniec

spal kalorie po świętach

Ostatnim nietypowym ćwiczeniem na spalenie zbędnych kalorii jest taniec. W tym przypadku również nie potrzeba sprzętu, a wystarczy ulubiona muzyka i odrobina przestrzeni w domu. Polecam też gry typu Just Dance za jedyne 99 zł np. na Nintendo Switch (w promocji!) lub inne konsole (PS5 z dodatkami dostępne w obniżonej cenie!). Zalety tego typu ćwiczenia aerobowego to:

 • Poprawia równowagę i siłę – taniec zawiera ruchy na wszystkich płaszczyznach i ze wszystkich kierunków. Podczas tej aktywności włączają się wszystkie mięśnie, co powinno poprawić koordynację, równowagę i siłę.
 • Zwiększa wydajność poznawczą – naukowcy twierdzą, że taniec wzmacnia takie umiejętności jak planowanie i organizowanie.
 • Może być aktywnością społeczną – jeśli masz kompana do tańca, przyjemniej będzie to robić razem – to świetna zabawa, a także wzmocnienie zdrowia społecznego i emocjonalnego.
 • Zmniejsza stres – zarówno solowa jak i wspólna aktywność to dobre działanie na wyładowanie stresu.

Ile kalorii spalimy przy okazji wygibasów na domowym parkiecie? To zależy od intensywności rodzaju tańca. W 30 minut możemy spalić od 140 kcal (np. salsa) do nawet 207 kcal (hip-hop). W weekend po świętach warto więc się wybrać na parkiet w dowolnym klubie.

Każda, nawet ta najbardziej banalna czynność wymaga zużycia energii. W jaki sposób można jeszcze spalić kalorie po świętach? Oto nietuzinkowa lista liczby spalonych kalorii w ciągu 15 minut aktywności:

 • Prace w ogródku – 77 kcal,
 • Sprzątanie domu – 60 kcal,
 • Całowanie – 56 kcal,
 • Leżenie w łóżku – 17 kcal,
 • Uprawianie seksu – 26 kcal,
 • Siedzenie – 19 kcal,
 • Spanie – 15 kcal,
 • Stanie – 21 kcal.

Możliwości mierzenia spalonych kalorii

Odpowiednia dieta powinna być wsparta wyliczeniami dotyczącego tego, ile kalorii przyjmujemy w ciągu dnia. W tym obszarze sprawdzają się aplikacje, które pomogą nam policzyć dzienną wartość spożywanych kcal. Dobrym przykładem jest tu My Fitness Pal – jest to chyba najbardziej prosty w użyciu, a zarazem bardzo funkcjonalny licznik kalorii. To świetny program wspomagający dietę.

Z kolei w trakcie treningu warto skorzystać ze smartwatcha i aplikacji na smartfon. W tym celu na przestrzeni lat używałem różnych zegarków. Obecnie mam Galaxy Watch4 (tu jest w promocji!) i korzystam z Samsung Health, gdzie znajdę wszelkie informacje dotyczące odbytych ćwiczeń w ciągu dnia i spalonych kalorii.

Samsung Galaxy Watch4 wrażenia

Jeśli nie masz smartwatcha, nic straconego. Wystarczy, że daną sesję treningu zmierzyć za pomocą stopera w telefonie. Stopuj w momencie, kiedy robisz sobie przerwy i ponawiaj, gdy wznawiasz trening. W ten sposób można łatwo obliczyć liczbę spalonych kalorii danego treningu w danym czasie.

Źródło: insider, prevention, axisbank, burned-calories

  Sprawdź najlepsze prezenty na Komunię

  Partner poradnika:

  Kup prezent na Komunię z apką PAYBACK i zgarnij punkty
  Impression Tag
  Sprawdź najnowsze wpisy