zmiany w Windows 11 22593 ok

Windows 11 22593 i 22581 zaskakują nowościami – poznaj te najważniejsze

Adam Lulek Adam Lulek Artykuły

Windows 11 zaskakuje nas kolejnymi wersjami, które pojawiają się do testów dla Insiderów. Co prawda Microsoft może nie wprowadzić wszystkich funkcji, które pojawią się na kanale Dev, jednak większość z nich jest naprawdę przydatna. Cieszy fakt, że gigant z Redmond testuje je przez bardzo długi czas, zanim zostaną wdrożone do stabilnego wydania. Sprawdźmy, co nowego pojawiło się w Windows 11 22593 i 22581.

Zobacz także: Phone Link to nowa aplikacja Microsoftu ze starymi funkcjami

Najważniejsze nowości Windows 11 22593 i 22581

Na wstępie Microsoft wspomina, że obecnie wszystkie buildy trafiają zarówno do kanałów Beta jak i Dev. Warto przypomnieć, że Windows 11 w kanale Beta jest bardziej stabilny niż w kanale Dev. Z kolei do tego ostatniego mogą trafić eksperymentalne funkcje, których nie zobaczymy (przynajmniej na początku) w drugim kanale.

Pasek Zadań na tablety trafia do wszystkich insiderów

Windows 11 22563 tablety

Co ciekawe, Microsoft w ostatnich buildach przypomina o fakcie, że niektóre funkcje mogą w ogóle nie trafić do wersji stabilnej systemu. Przykładowo Windows 11 22581 zawiera eksperymentalne funkcje dostępne tylko dla wybranych insiderów. Co ciekawe, taką nowością był początkowo Pasek zadań, który został zoptymalizowany do tabletów z systemem Microsoftu. Teraz, ostatecznie trafił do wszystkich insiderów. Przypomnę, że jest on większy od standardowego Paska i dzięki temu łatwiej wejść z nim w interakcję. Idealnie pasuje do dotykowych urządzeń przenośnych.

Microsoft przy okazji ulepszył funkcję poprawiając ikony Win32, ale zniknęła opcja „przeciągnij i upuść”, co może na początku stanowić pewną niedogodność.

Zmiany w Eksploratorze plików

Windows 11 22593 eksplorator plików

Eksplorator plików przechodzi powolne zmiany. Widzieliśmy już kilka wycieków, które wskazują, że niedługo mogą pojawić się tutaj tak bardzo oczekiwane karty. Niejednokrotnie wkurza mnie fakt, że muszę otwierać kilka osobnych okien tej aplikacji, gdy chcę zarządzać plikami. Karty rozwiązałyby ten problem.

Póki co funkcji tej nie widać w kanale Dev. Zobaczymy tu za to nową nazwę strony głównej, która została nazwana Home. Pojawi się też sekcja ulubionych, która będzie zgodna z nazewnictwem w Office i One Drive.

Skróty, ikony i bezpieczeństwo

W prawym dolnym rogu Paska zadań do menu rysika zostanie dodana ikona Microsoft Journal. Ma to usprawnić dostanie się do tej aplikacji. Gigant z Redmond nie zapomina też o fanach skrótów klawiszowych. Po naciśnięciu kombinacji WIN + Z ma pojawić się menu przyciągania okien, które zostanie odpowiednio ponumerowane. Ma to ułatwić organizację pracy podczas układanie otwartych programów.

memory integrity

Z kolei w Ustawieniach, w sekcji bezpieczeństwo zobaczymy nową funkcję o nazwie Memory integrity. Jest to nowość, która ma na celu zapobiegać umieszczaniu złośliwego kodu przez ataki w procesach o wysokim poziomie bezpieczeństwa. Ta opcja będzie domyślnie wyłączona, ale insiderzy otrzymają informację o możliwości jej włączenia.

Mniejsze nowości i zmiany

Microsoft nie zapomina też o poprawce błędów i mniejszych zmianach w Windows 11 (system ten jest dostępny w promocji!). Oto najważniejsze z nich:

  • Poprawiono problemy dotyczące Paska zadań, przykładowo przyciąganie i upuszczanie oraz wyświetlanie niewłaściwych czcionek w tytule okna w językach innych niż angielski. Dodatkowo naprawiono problem z nieoczekiwanym pojawianiem się tablicy widżetów. Zniknęły też niewłaściwie wyświetlane animacje ikon podczas uruchamiania nowej aplikacji. Przy zmienianiu kolejności ikon, wydajność tego procesu powinna być większa. Nie zobaczymy także błędu duplikowania ikon. Pasek zadań przestanie się również zacinać w wersji na tablety. Naprawiono również błędy związane z Centrum powiadomień np. niewłaściwy kolor tekstu dla motywu systemu.
  • Naprawiono problemy związane z menu Start. Chodzi o migotanie ekranu i zmiany nazewnictwa z „Przenieś na początek” zamiast „Przenieś na górę”. Zaktualizowano także projekty folderów w Start, aby były nieco większe. Naprawiono także problem migania ikony wyszukiwania na pasku zadań.
  • Poprawki dotarły też do Eksploratora plików – usunięto błąd braku niektórych ikon i wprowadzono poprawki do innych. Co ciekawe, foldery, w których znajdzie się jedynie inny folder, zostanie opatrzony nową ikoną. Co więcej, strona główna Eksploratora plików powinna się teraz szybciej ładować. Dodatkowo, nie powinien pojawić się błąd wyskakujący podczas używania funkcji grupowania. Nie zobaczymy też błędu związanego z nieprawidłowym skalowaniem. Poprawnie działa już menu kontekstowe Pokaż więcej opcji.
  • Duża liczba poprawek zawitała też do szeroko pojętych okien Windowsa. Przykładowo – nie zobaczymy już problemu dotyczącego błędu z najechaniem kursorem na ikonę Widoku zadań. Usunięto też usterkę niewłaściwej animacji okna Microsoft Edge. Ponadto funkcja przyciągania będzie teraz poprawnie się minimalizowała. Dodatkowo, gesty obracania tabletów czy używania trzech palców nie powinny już powodować problemów. W końcu naprawiono też błąd skrótu Alt + Tab, gdzie fokus klawiatury mógł zostać utracony.
  • Zmiany pojawiły się też w wyszukiwarce, gdzie wprowadzono ulepszenia do indeksatora. Naprawiono również problem dotyczący niezawodności wyszukiwania oraz zacinania się wyszukiwania na ekranie w przezroczystym obszarze.
  • Małe ulepszenia dotarły też do sekcji Ustawień. Poprawiono niezawodność sekcji System > Zasilanie i bateria. Ponadto kolory w obszarze Personalizacji powinny wyświetlać się poprawnie. Co więcej, nie zobaczymy już awarii aplikacji podczas przejścia do ustawień ostrości. Dodatkowo, Szybkie ustawienia pokażą teraz prawidłową ikonę, która prezentuje urządzenie wyjściowe audio.

Źródło: microsoft

Sprawdź najlepsze prezenty na komunię

Partner poradnika:

Kup prezent na komunię z apką PAYBACK i zgarnij punkty
Impression Tag
Sprawdź najnowsze wpisy