Imperium Elon Musk

[SPT #205] Imperium Elona Muska nabiera kształtów – to interesująca sfera

Adam Lulek Adam Lulek Artykuły

Do Świąt Wielkiej Nocy zostało zaledwie kilka dni. Jeśli w tym pracowitym czasie nie znaleźliście chwili, aby zajrzeć na nasz portal, to teraz jest na to idealny moment. Jak co niedzielę, zapraszam do SPT – subiektywnego podsumowania tygodnia. W ostatnich dniach zainteresowała mnie kwestia imperium Elona Muska.

Pochwała – imperium Elona Muska

Elon Musk przejmuje ponad 9% udziałów Twittera. Ta informacja wstrząsnęła światem medialnym. Elon Musk, właściciel Tesli a zarazem ekscentryczny miliarder, kupił pewną część akcji Twittera. Jest to zaskakujące biorąc pod uwagę fakt, że CEO Tesli zastanawiał się niedawno nad założeniem własnego portalu społecznościowego. Wygląda na to, że tak się nie stanie. Po co więc Muskowi Twitter? Myślę, że będzie to początek do utworzenia internetowego imperium Elona Muska. Oczywiście 9,2% udziałów w firmie to niedużo, jednak jest to odpowiednia ilość, aby brać udział w walnym zgromadzeniu akcjonariuszy. Tutaj Musk może głosować nad poszczególnymi propozycjami lub zgłaszać własne pomysły np. możliwość wprowadzenia guzika do edycji postów. To dobry początek, a nikt przecież nie powiedział, że miliarder nie zamierza dokupować większych pakietów akcji. Jego majątek mu na to pozwala. Nic dziwnego, że na wieść o giełdowych zakupach Muska, kurs akcji Twittera urósł o 27%. Analitycy wskazują jednak, że ekscentryk może mieć problem z Securities and Exchange Commission. Tamtejszy odpowiednik KNFu oczekuje podania informacji o nabyciu dużych pakietów akcji w 10-dniowym oknie, czego Musk nie spełnił.

Phone Link to stara nowość od Microsoftu. Gigant z Redmond po cichu wprowadził nowy program do łączenia smartfona z Androidem z systemem Windows. Phone Link, bo tak brzmi jego nazwa, to tak naprawdę ulepszony Twój telefon znany użytkownikom Windowsa 10 i 11 (wersja Home dostępna w atrakcyjnej cenie). Nowy „branding” w teorii oznacza nowości. W praktyce zobaczymy tu dobrze znane, stare funkcje, które zostały nieco ulepszone i otrzymały nowy design. Interfejs Phone Link jest podobny do poprzednika, ale zawiera teraz karty w górnej części okna. Ponadto niewielkie poprawki obejmują między innymi: kopiowanie na smartfonie i wklejanie na komputerze, możliwość przeglądania nawet 2000 zdjęć, funkcję przeciągnij i upuść czy łatwiejsze zarządzanie powiadomieniami. Warto zaktualizować aplikację w Microsoft Store.

eBay wraca do Polski. Domena ebay.pl działa od kilku lat i mimo wycofania się giganta z naszego rynku, nadal funkcjonuje. Kilka dni temu e-zakupowy gigant zapowiedział wielki powrót do Polski. To oznacza więcej możliwości dla kupujących i sprzedających. Do tej pory faktycznie portal ten oferował zagraniczne oferty w niekonkurencyjnych cenach. Teraz ma to się zmienić. Okazje na eBay będą się pojawiały częściej i mają zwabić kolejnych klientów. Cieszy mnie fakt, że rynek e-commerce w Polsce traktowany jest bardziej poważnie przez następnego gracza. Mamy w tym momencie 3 duże podmioty (Allegro, Amazon, eBay), które w jakiś sposób muszą rywalizować o klienta z korzyścią dla niego.

Świetna sprzedaż Nintendo Switch. Japońska firma może otwierać szampana, ponieważ sprzedała aż 106 mln egzemplarzy konsoli Switch. Takiego wyniku chyba mało kto się spodziewać, a na pewno nie krytycy, którzy kilka lat temu wieszczyli porażkę urządzenia na rynku. Jako posiadacz Nintendo Switch mogę stwierdzić jedno – ta konsola to świetny sprzęt nastawiony na zabawę wieloosobową w gronie rodziny i przyjaciół. Może ona odbywać się zarówno przed jednym telewizorem, jak i przez Internet. Pod tym względem Switch bije Xboxa czy PS4, które głównie nastawione są na tytuły dla jednego gracza lub multiplayer z nieznajomymi. Idea Nintendo Switch może wydawała się z początku dziwna, ale okazała się trafiona. Klienci otrzymują konsolę z dwoma niewielkimi padami, które przydają się w grach rodzinnych. Ba, mobilność sprzętu umożliwia zabawę w dowolnym miejscu poza domem. Przy okazji – Nintendo Switch jest teraz w promocji!

Ruszyły zdjęcia do kolejnego sezonu Wiedźmina. Nie czytałem książek Sapkowskiego, ale uwielbiam klimat fantasy. Nie przypuszczałem, że serial Netflixa o Wiedźminie (po który sięgnąłem późno) tak mnie wciągnie. Najbardziej spodobał mi się drugi sezon, a jego końcówka pozwala mieć nadzieję na wciągającą fabułę trzeciego sezonu. Już wiemy, że ten na pewno się pojawi, ponieważ w tym tygodniu rozpoczęły się zdjęcia. Otrzymaliśmy informację, że w trzecim sezonie Geralt będzie chciał uchronić Ciri przed zagrożeniem ze strony magów i monarchów. Z kolei Yennefer zamierza zgłębić informacje na temat jej mocy. Taka zapowiedź już otwiera moją wyobraźnię. Niestety, wciąż nie wiadomo, kiedy nowy sezon Wiedźmina trafi na ekrany Netflixa.

Krytyka – TRUTH to niewypał

TRUTH od Trumpa się sypie. Prawicowe media były zachwycone ideą nowego portalu społecznościowego, który po wielu zapowiedziach, w końcu wystartował. TRUTH od Donalda Trumpa miał być miejscem, gdzie każdy będzie mógł bez cenzury wypowiedzieć to, co myśli na dany temat. W praktyce jednak regulamin portalu był bardziej zasadniczy i rygorystyczny niż konkurencyjnego Twittera lub Facebooka. Na domiar złego, z nieznanych powodów z platformy odeszło dwóch dyrektorów. Platforma podczas debiutu zmagała się z poważnymi problemami na iOS. W końcu okazało się, że liczba użytkowników nijak się ma do Twittera czy Facebooka, a sama platforma nie ma nic ciekawego do zaoferowania. Monotematyczność, mała liczba użytkowników, problemy techniczne i odejścia czołowych pracowników to idealny przepis na klapę portalu.

Sprawdź najlepsze prezenty na Komunię

Partner poradnika:

Kup prezent na Komunię z apką PAYBACK i zgarnij punkty
Impression Tag
Sprawdź najnowsze wpisy