android_m_lead-100587774-orig

 

Za dwa dni Android 6.0 Marshmallow stanie się rzeczywistością i w ciągu kilku tygodni użytkownicy Nexusów będą mogli cieszyć się nowym systemem. Jednak sam fakt aktualizacji dla mnie nie wystarcza. Ja chciałbym wiedzieć przed wgraniem nowszego oprogramowania, co tak naprawdę mnie czeka toteż sprawdźmy które nowości Androida M są naprawdę warte uwagi.

 

1. Zarządzanie energią.

 

android m google io 20156

 

Już podczas ujawnienia nowego systemu, Google zdradziło nowe algorytmy mające za zadanie zredukować zużycie energii. Wersje Technical Preview zdradziły, że w przypadku Nexusa 5 wiąże się to ze zdecydowanym wydłużeniem pracy na jednym ładowaniu. Oczywiście to też da producentom możliwość instalowania innych energochłonnych funkcji, które zniwelują starania Google.

 

 

2. Wsparcie dla nowych technologii.

 

android m usb typ c

 

W tym wypadku aktualizacja do Marshmallow może dać wyraźne zmiany jedynie w przypadku OnePlus 2. Chodzi oczywiście o natywne wsparcie dla czytnika linii papilarnych i USB-C. Wprowadzenie, szczególnie tego pierwszego elementu, do Androida sprawi, że bezpieczeństwo pójdzie w górę – także w tych tańszych urządzeniach.

 

3. Karta MicroSD traktowana jako pamięć wbudowana.

 

Samsung_microSD_SD

 

Smartfony z 8 GB wbudowanej pamięci dla użytkownika ożyją, gdyż będziemy mogli zastosować chociażby kartę 32 GB na równi z obszarem, który dla systemu jest najważniejszy. Więcej komentarza po prostu nie potrzeba.

 

 

4. Zarządzanie prawami aplikacji.

 

android m google io 20152

 

Razem z nowym systemem instalacja aplikacji nie będzie obarczona już listą pozwoleń, którą tak naprawdę nikt nie czyta tylko klika akceptuj. Teraz programy będą zmuszone do pytania się o pozwolenie dostępu – do chociażby mikrofonu – wtedy, gdy faktycznie będzie on potrzebny. To, podobnie jak poprzednia nowość, powinno pośrednio wpłynąć na bezpieczeństwo.

 

5. Połączenie wszystkich aplikacji.

 

android m marshmallow link apps linking

 

Dostajemy link poprzez messengera – gdzie on się uruchamia? W przeglądarce, a był to chociażby tweet. Razem z Marshmallow takie adresy stron internetowych mogą być ściśle powiązane z aplikacjami, w których będą się otwierały. Mnie osobiście irytowało otwieranie niektórych linków Facebooka w przeglądarce zamiast w aplikacji, ale teraz powinno się to zmienić.

 

6. Android Pay.

 

android m google io 2015 3

 

W tym wypadku mam mieszane uczucia, gdyż zdaję sobie z tego sprawę, że w Polsce mobilne płatności od Google mogą pojawić się z opóźnieniem. Niemniej jednak jest to przyszłość i miejmy nadzieję, że godny konkurent dla Samsung Pay i Apple Pay.

 

7. Pełna kontrola głośności.

 

android m google io 20158

 

Drobna, wręcz bardzo drobna zmiana, ale dla wielu użytkowników czystego systemu ogromna. Google w końcu postanowiło dać kategorie regulacji głośności w jednym miejscu.

 

 

Powyższa lista jest tylko moim krótkim przypomnieniem tego, co pokazało Google, ale dodatkowo przesiane przez moje priorytety. W takim razie na którą funkcję od Marshmallow Wy najbardziej liczycie?

Google News
Obserwuj ANDROID.COM.PL w Google News i bądź zawsze na bieżąco!
Obserwuj

Łukasz Pająk

Wieczny student informatyki, ale już magister inżynier, niedoszły żołnierz, pasjonat mobilnych technologii, motoryzacji i broni, jeden z nielicznych fanów polskiej koszykówki.