Phone Link

Phone Link to nowa aplikacja Microsoftu, ale stare, nieco odświeżone funkcje

Adam Lulek Adam Lulek Artykuły

To, czego zazdroszczę użytkownikom Apple to ekosystem i możliwość bezproblemowego połączenia iOSa z macOS. To po prostu działa bez zbędnego ustawiania. Namiastką synchronizacji Windowsa z Androidem była aplikacja Twój telefon, którą polubiłem. Program ten właśnie zmienił nazwę i teraz znajdziemy go w Windows 11 jako Phone Link.

Zobacz także: Kolejne aktualizacje Windows 11 zadebiutowały – zobacz nowości

Microsoft ogłasza Phone Link

31 marca Microsoft ogłosił „ewolucję aplikacji Twój telefon”. Dobrze, że nie określono tego mianem rewolucji. Phone Link to jedynie nowa nazwa i przypudrowanie Twojego telefonu. Microsoft zapowiedział też wprowadzenie zupełnie nowego interfejsu. Przyznam, że dużych zmian tu nie widzę. Gigant z Redmond ma udostępnić nowy widok kart, gdzie menu będzie widoczne na górze. Mimo, że mam już Phone Link, taki interfejs nie jest jeszcze u mnie widoczny.

Phone Link

Dlaczego Microsoft zmienił nazwę aplikacji? Gigant tłumaczy to czymś więcej niż tylko przeniesieniem telefonu do komputera. W smartfonie z kolei znajdziesz teraz aplikację o nazwie Link do systemu Windows, co ma być bardziej spójne. W moim przekonaniu nie jest i nadal zwykły użytkownik nie będzie wiedział w jaki sposób może się połączyć z Windowsem.

Warto dodać, że Phone Link będzie także działać w Chinach dzięki partnerstwu z HONOR. Z kolei użytkownicy smartfonów Samsunga (np. Galaxy S22 Ultra w promocji) i Surface Duo mogą spodziewać się jeszcze lepszych wrażeń z korzystania z aplikacji. Przypomnę, że gigant z Redmond od lat współpracuje z koreańską firmą, żeby ulepszyć połączenie Windowsa z Androidem.

Phone Link

Przykładowo, dzięki współpracy firm ułatwiono dalsze korzystanie z aplikacji na komputerze, które wcześniej były uruchomione na smartfonie. Ma to sprawić, by praca i zabawa odbywały się w sposób ciągły, bez zbędnych przerw.

Jak skonfigurować Phone Link?

Konfiguracja Phone Link nie jest trudna. Jeśli instalujesz Windows 11, Microsoft zapyta Cię, czy chcesz to zrobić i przeprowadzi przez prosty proces. Jeżeli masz już aplikację Twój telefon, wystarczy ją włączyć i kliknąć „Rozpocznij”. Upewnij się, że na bieżąco aktualizujesz Windows 11 w Windows Update oraz masz włączone automatyczne aktualizacje w Microsoft Store!

Jeśli jednak nie korzystałeś wcześniej z programu Twój telefon, wystarczy, że przejdziesz kilka kroków:

 • Upewnij się, że komputer i smartfon połączone są z tą samą siecią WiFi. Warto dodać, że musisz mieć co najmniej Windows 10 w wersji May 2019 Update. Dodatkowo, smartfon powinien działać na Androidzie 7.0 lub nowszym.
 • Pobierz aplikację Phone Link z Microsoft Store jeśli nie masz jej na systemie, bądź wpisz w wyszukiwarkę „Phone Link” i uruchom ją.
 • Możesz zostać poproszony o zalogowanie się na swoje konto Microsoft, warto to zrobić.
 • Zainstaluj lub otwórz aplikację mobilną Link do systemu Windows na urządzeniu z systemem Android. Znajdziesz ją np. w Google Play. Musisz się tu zalogować na to samo konto Microsoft.
 • Po zalogowaniu wróć do komputera, zaznacz pole wyboru „Mam gotowe łącze do aplikacji Windows”, a następnie wybierz opcję Paruj z kodem QR. Możesz to zrobić też ręcznie przy użyciu kodu.
 • Na ekranie pojawi się kod QR.
 • Na smartfonie wybierz „Połącz telefon i komputer” i wybierz „Kontynuuj”.
 • Zostaniesz poproszony o pozwolenie aplikacji na dostęp do aparatu. Po zaakceptowaniu otworzy się kamera w aplikacji. Użyj go do zeskanowania kodu QR wyświetlanego na komputerze. Następnie możesz zostać poproszony o dodatkowe uprawnienia na smartfonie.
 • Wybierz „Gotowe” i wróć do komputera, aby cieszyć się aplikacją Phone Link.

Co oferuje Phone Link?

Phone Link

Phone Link to stare funkcje pod nową nazwą aplikacji. Znajdziemy tu między innymi:

 • Możliwość korzystania ze wszystkich dotychczasowych funkcji Twój telefon (np. odbieranie połączeń, odpowiadanie na powiadomienia, korzystanie z aplikacji Androida itd.)
 • Opcję kontynuowania pracy od miejsca, w którym przerwano – dotyczy to aplikacji mobilnej Office. W tym celu wystarczy kliknąć ikonę Office’a prawym przyciskiem i wybrać pożądany dokument.
 • Funkcję nawiązywania połączeń bezpośrednio z poziomu konwersacji – wystarczy kliknąć ikonę telefonu.
 • Łatwiejszy dostęp do ostatnio otwieranych aplikacji z poziomu telefonu. Wszystko znajduje się w obszarze nawigacji paska zadań lub w górnej części aplikacji Phone Link.
 • Możliwość udostępniania linków z telefonu na komputer – wystarczy w przeglądarce kliknąć guzik udostępniania, a następnie wybrać „Łączę do Windows” i kliknąć odpowiednie urządzenie.
 • Odświeżone okienko konwersacji i wiadomości.
 • Możliwość łatwiejszego zarządzania powiadomieniami za pomocą dedykowanych przycisków.
 • Funkcję przeciągnij i upuść – wystarczy przeciągnąć pożądany plik z Phone Link na Pulpit Windowsa.
 • Opcję skopiowania pliku na telefonie i wklejenia go na komputerze. Wystarczy, że zaznaczysz plik na smartfonie – dotkniesz kopiuj, a na pececie klikniesz wklej.
 • Możliwość przeglądania nie 25, ale aż 2000 ostatnich zdjęć.

Microsoft się pogubił?

Nie rozumiem tego rebrandingu, który robi jeszcze większe zamieszanie w systemie. Nowe nazewnictwo ma ułatwić proces łączenia dwóch różnych systemów, jednak do mnie to nie przemawia. Nie rozumiem też dwóch różnych metod włączania aplikacji Androida na Windowsie. Obecnie można to zrobić za pomocą aplikacji Twój telefon lub Phone Link. Insiderzy z kolei mają dodatkową opcję pobrania Sklepu Amazon, gdzie znajdą programy na Androida. Która z tych metod jest „lepsza” dla użytkownika? Trudno powiedzieć, jednak Microsoft powinien je zdefiniować i w jakiś sposób skierować do poszczególnych grup użytkowników. W obecnym kształcie jest to trochę chaotyczne.

Źródło: microsoft

  Sprawdź najlepsze prezenty na komunię

  Partner poradnika:

  Kup prezent na komunię z apką PAYBACK i zgarnij punkty
  Impression Tag
  Sprawdź najnowsze wpisy