Najlepsze filmy, które nigdy nie dostały Oscara

Borys Francuz Borys Francuz Artykuły

Dziś w nocy odbyła się 94. ceremonia wręczenia nagród filmowych Oscar. Jest to niezwykle dobry moment, żeby poza oklaskiwaniem wyróżnionych w tym roku produkcji pochylić się nad największymi przeoczeniami Akademii w historii.

Zdobycie Oscara nie jest dla każdego

kto nie dostał oscara?

93-letnia tradycja wręczenia nagród w ostatnich latach lekko ucierpiała. Coraz powszechniejsze stają się głosy mówiące o tym, że Oscary nie są już rzeczywistym odzwierciedleniem kunsztu filmowego, ale bardziej konkursem popularności czy szopką z poprawnością polityczną w tle. Cóż… ciężko się z tym nie zgodzić, ale każdy medal ma dwie strony.

Zobacz też: Will Smith kontra Chris Rock – (niestety) tak zapamiętamy Oscary 2022

Oscary wciąż przyciągają fanów kina, którzy często nawet nie respektują całego plebiscytu, ale spojrzą na wyniki z czystej ciekawości. Amerykańska Akademia Sztuki i Wiedzy Filmowej być może zmierza w złym kierunku, jednakże ciężko odmówić jej tradycji i wypracowanej na przestrzeni minionych lat łatki hegemona branży.

Dziś w nocy nagrodę dla „Najlepszego filmu” roku 2021 zgarnęła CODA. Okej, jest to na pewno produkcja, który wyróżniła się tle pozostałych, jednak czy zastanawialiście się kiedyś, które kultowe i nazywane najlepszymi filmy nigdy nie zostały wyróżnione Oscarem? Oto kilka z nich!

Skazani na Shawshank

Zdziwieni? Tak to prawda — Skazani na Shawshank nigdy nie zdobyli Oscara. Film wyreżyserowany przez Franka Darabonta co prawda zgarnął siedem nominacji, ale w każdej z nich Akademia znalazła kogoś, kto ich zdaniem wypadł lepiej. Jednak w tym przypadku ciężko mówić o szwindlach i przekrętach. W kategorii „Najlepszy film” Skazani na Shawshank ulegli Forrestowi Gumpowi. Z kolei statuetkę dla „Najlepszego aktora” zgarnął Tom Hanks, który pokonał między innymi Morgana Freemana.

Mimo wszystko niewyróżnienie tak kultowego z dzisiejszej perspektywy filmu wydaje się aż skandaliczne. Skazani na Shawshank są przecież filmem numer jeden w zestawieniach takich portali jak iMDB 9.2/10 czy polskiego Filmwebu 8.8/10. Zresztą w moim osobistym rankingu (oraz pewnie kilku czytelników) historia Andy’ego Dufresne’a również plasuje się bardzo wysoko.

Lśnienie

Mimo tego, że nie jestem wielkim fanem gatunku nazywającego się horror, Lśnienie jest filmem wybitnym. Stanley Kubrick perfekcyjnie zekranizował powieść Stephena Kinga, ale mimo moich oraz wielu innych zachwytów trzeba pogodzić się z faktem, że tytuł ten nigdy nie został nagrodzony Oscarem. Więcej! Nigdy nie był nawet do niego nominowany, Mało tego! Lśnienie w 1980 roku zgarnęło dwie osobne nominacje do… Złotych Malin. Tytuł najgorszego reżysera miał okazje zdobyć Kubrick, a miano najgorszej aktorki Shelley Duvall. Kiedyś to były czasy!

Leon zawodowiec

Niestety kolejnym filmem na liście jest Leon zawodowiec. Popisu Jeana Reno, Gary’ego Oldmana czy młodziutkiej Natalie Portman nigdy nie zostały docenione przez Akademię. Trzeba jednak zaznaczyć, że historia płatnego zabójcy o gołębim sercu miała utrudniony start między innymi przez kraj pochodzenia (Francja). Niemniej postać Leona wbiła się do popkultury już chyba na zawsze.

Fight Club

Pozwólcie, że będę posługiwać się anglojęzycznym tytułem filmu z wiadomych względów. Wyreżyserowany przez Davida Finchera thriller nigdy nie załapał się nawet na nominację do choćby jednego Oscara. Wydaje się to być skandaliczne już nie tylko ze względu na jakość całej produkcja, ale chociażby na zaangażowanie aktorskie dwójki głównych bohaterów. Brad Pitt oraz Edward Norton popisali się takimi wyczynami, że po 23 latach od premiery filmu wielu z nas zapomina o tym, że przecież inny genialny występ w Fight Clubie dała Helena Bonham Carter, która ze spokojem mogłaby zdobyć nagrodę dla najlepszej drugoplanowej aktorki.

Wilk z Wall Street

Teraz pora na coś z trochę nowszej szkoły. Pięć nominacji zero zwycięstw — w tym kolejna porażka Leonardo DiCaprio. Co prawda aktor odkuje się dwa lata później, kiedy to zgarnie statuetkę dla najlepszego aktora za swoje popisy w Zjawie. Nie zmienia to jednak faktu, że Wilk z Wall Street przebojem wszedł do kin, wynosząc z nich „jedynie” gotówkę. Opowieść o ekscentrycznym biznesmenie podczas ceremonii wręczenia Oscarów uległa takim produkcjom jak Zniewolony. 12 Years a Slave, Witaj w klubie czy Grawitacja.

Taksówkarz

Na osi czasu cofamy się o 37 lat. To właśnie w 1976 roku odbyła się premiera Taksówkarza, a kilkanaście miesięcy później Oscarowa gala. Genialny Robert De Niro przegrał z Peterem Finchem (Sieć), a w kategorii „najlepszy film” rywala na deski celnym ciosem posłał Rocky (przy pomocy Akademii). Taksówkarz musiał uznać wyższość innych tytułów łącznie w czterech kategoriach. Jest to o tyle dziwne, że historia nie do końca zrównoważonego psychicznie kierowcy wydaje się być jedną z najbardziej wciągających w historii. Najwidoczniej Akademia ma na ten temat inne zdanie.

Pozostałe filmy

Kto nie ma Oscara?

Serce bolałby mnie za mocno gdybym w takowym zestawieniu nie wymienił także innych filmów, które z gali wręczenia Oscarów wracały z pustymi rękoma. Poniżej znajdziecie kilkanaście wybitnych produkcji, które podobnie jak powyższe nigdy nie zostały wyróżnione nagrodą Akademii.

 • Wściekłe psy
 • Terminator
 • Gorączka
 • Memento
 • Psychoza
 • Co gryzie Gilberta Grape’a
 • Obywatel Kane
 • Dawno temu w Ameryce
 • Dobry, zły i brzydki
 • American Psycho
 • Dziewiąte wrota
 • Adwokat diabła
 • Kod da Vinci

Sprawdź najlepsze prezenty na komunię

Partner poradnika:

Kup prezent na komunię z apką PAYBACK i zgarnij punkty
Impression Tag
Sprawdź najnowsze wpisy