HP Victus 16 recenzja test opinia

Kto powiedział, że laptop dla graczy nie może być tani? Ten model zmienia podejście!

Łukasz Pająk Łukasz Pająk Lokowanie

Pamiętam, gdy szedłem na studia dekadę temu i wybierałem laptopa dla siebie, to wybór był bardzo ograniczony. Wtedy w ogóle nikt nie zastanawiał się nad takim pojęciem jak laptop dla graczy, więc poniekąd to sprawiło, że ten świat musiałem opuścić. Wtedy, jeśli chciałeś grać, to musiałeś kupić komputer stacjonarny lub… wydać od groma gotówki, aby zyskać cechę mobilności. Jednak to jak technologia się rozwija i na co pozwala, sprawia, że dzisiaj pojęcie laptopa dla graczy nie tylko jest realne i sensowne, ale także można ubrać je w kategorię tani. To właśnie udowadnia jedna z najnowszych marek HP, a więc renomowanego producenta sprzętu komputerowego.

Sprzęt dla graczy musi być drogi i musi świecić, ale czy na pewno?

HP Victus 16 recenzja test opinia

Oczywiście wciąż istnieje przekonanie, że sprzęt dla graczy musi być drogi. W końcu mówimy o najwyższych oczekiwaniach wobec konkretnych produktów. Jeśli skupiamy się na komputerach, to naturalnie wymaga się od nich najwyższej wydajności, a równie często także dodatków świetlnych (RGB) i możliwie najbardziej… indywidualnych designów. Nie zawsze musi się to podobać i powoli staje się to najzwyczajniej w świecie irytujące.

Trend ten wyłapał HP, który przedstawił zupełnie nową linię dla graczy o nazwie Victus by HP. Ma ona stanowić tańszą alternatywę dla modeli z rodziny OMEN, które zdobyły już uznanie na rynku. Pierwszym reprezentantem jest Victus by HP 16, a więc tani laptop dla graczy, który pokazuje, że tego typu propozycje jak najbardziej mają sens.

Victus by HP 16 udowadnia, że w niższej cenie wciąż możemy na wiele liczyć

Rosnąca inflacja, a także mnogość przeróżnych problemów gospodarczych sprawiają, że wszystko drożeje. Dlatego myśląc o laptopie dla graczy, często wędrujemy w przedział 9-10 tysięcy złotych. Tymczasem Victus by HP 16 w swojej najmocniejszej odmianie kosztuje niecałe 6000 złotych. To wyraźne różnica, ale dopiero dowiecie się, co dokładnie kryje się w tej kwocie. Dlatego poznajcie najważniejsze cechy omawianego laptopa.

Mocy obliczeniowej nie brakuje, a to najważniejsze w laptopach dla graczy

HP Victus 16 recenzja test opinia

Victus by HP 16 przede wszystkim daje nam wybór, czy jesteśmy zwolennikami układów od Intela, czy też bardziej zależy nam na jednostkach AMD. Niezależnie od decyzji, możemy liczyć na mocne propozycje w postaci:

  • Intel Core i5-11400H
  • Intel Core i7-11800H
  • AMD Ryzen 5 5600H
  • AMD Ryzen 7 5800H

Tym sposobem nie powinniśmy martwić się o moc obliczeniową. Tak samo sytuacja wygląda z jednostkami graficznymi, gdzie na szczycie pojawia się układ NVIDIA GeForce RTX 3060. Taki zestaw gwarantuje nam odpowiednio wysoką wydajność, która w pełni wystarcza do uruchomienia najnowszych gier. Mówimy oczywiście o wysokich ustawieniach i wysokiej liczbie klatek na sekundę. Wisienką na torcie w tym jest możliwość dalszego rozwoju laptopa w kontekście pamięci. Victus by HP 16 nie ogranicza użytkowników przed rozbudową dysków SSD (dwa sloty) lub RAM (również dwa sloty). To dzisiaj nie jest tak oczywiste.

Superszybki wyświetlacz także jest na pokładzie

HP Victus 16 recenzja test opinia

Skoro wiemy już, że możemy liczyć na wysoką wydajność, to teraz warto móc ją podziwiać na odpowiednim ekranie. W tym wypadku również mówimy o szybkości, ale odświeżania obrazu. Victus by HP 16 oferuje spory, bo 16,1-calowy panel IPS LCD, który prezentuje obraz w 144 Hz. To wszystko zostało pokryte matową powierzchnią, więc nawet w słoneczne dni nie powinniśmy narzekać na ograniczoną widoczność. Jeśli jednak chcemy skorzystać z zewnętrznego ekranu, to nie musimy martwić się żadnymi ograniczeniami. Przede wszystkim możemy liczyć na złącze HDMI w standardzie 2.1, a także na USB-C ze wsparciem dla DisplayPort 1.4.

Na deser nie powinniśmy narzekać na łączność

hp victus 16

Co jeszcze jest istotne w laptopach dla graczy? Zdecydowanie łączność. Dzisiejsze gry w głównej mierze wymagają połączenia do internetu i to nawet jeśli nie mówimy o tytułach multiplayer. Dlatego istotne jest, aby mieć zapewnioną szybką łączność. W tej materii Victus by HP 16 także nie zawodzi, bo oferuje najszybszy standard Wi-Fi 6 (802.11ax). Jakby tego było mało, także otrzymujemy możliwość przewodowego podłączenia do Internetu. Na krawędzi nie zabrakło złącza Ethernet (RJ45). W razie potrzeby możemy też być pewni, że wszelkie akcesoria Bluetooth będą kompatybilne za sprawą wsparcia najnowszej technologii 5.2.

Zobacz też: Recenzja Victus by HP 16, czyli laptop dla graczy może być tani.

Tym samym doskonale widzicie, że tani laptop dla graczy nie musi odstraszać brakami w kluczowych obszarach specyfikacji. Wysoka wydajność została zapewniona, podobnie zresztą jak możliwości obserwowania jej w wysokiej częstotliwości odświeżania obrazu, a także w szerokim zakresie łączności.

Wpis powstał we współpracy z firmą HP

Sprawdź najlepsze prezenty na Komunię

Partner poradnika:

Kup prezent na Komunię z apką PAYBACK i zgarnij punkty
Impression Tag
Sprawdź najnowsze wpisy