Nowy samochód wyścigowy Gen3 startujący w Formule E wkrótce zostanie zaprezentowany!

Borys Francuz Borys Francuz Artykuły

Wszyscy fani wyścigów motoryzacyjnych dostali dziś świetny prezent na pierwszy dzień wiosny. Władze Formuły E potwierdziły, że wyczekiwany samochód wyścigowy trzeciej generacji (Gen3) zostanie oficjalnie zaprezentowany już za parę tygodni.

Gen3 już wkrótce zawita na tory

Gen3 już wkrótce zawita na tory

Dla osób niezaznajomionych z tematem zacznijmy od tego, że Formuła E to elektryczny odpowiednik słynnej Formuły 1. Seria wyścigów jest nadzorowana przez Fédération Internationale de l’Automobile (FIA), a jej historia sięga roku 2014. Aktualnie rozgrywany jest sezon 2021/22, w którym rywalizuje jedenaście zespołów oraz dwudziestu dwóch kierowców.

Za sobą mamy już trzy E-Prix, po których na pierwszym miejscu w tabeli konstruktorów znajduje się monakijski ROKiT Venturi Racing. W zestawieniu kierowców „jedynką” jest natomiast Szwajcar — Edoardo Mortara. Jednak przed nami jeszcze trzynaście E-Prix, więc zmiany w obu tabelach jak najbardziej mogą mieć miejsce. Cała kampania zakończy się 14 sierpnia w Seulu. Warto jeszcze wspomnieć, że tytułu z zeszłego roku broni Holender — Nyck de Vries. Trwający obecnie sezon będzie ostatnim, w którym na torach ścigać będą się samochody Spark Gen2. Już od kampanii 2022/23 będziemy świadkami debiutu trzeciej generacji bolidów elektrycznych.

Zobacz też: Wiedźmin 4 oficjalnie zapowiedziany – CDP Red ogłosiło nową sagę

Spark Gen3 zostanie oficjalnie przedstawiony w Yacht Club de Monaco 28 kwietnia przed najbliższym E-Prix w Monako. Generacja trzecia wjedzie na tory dziewiątego sezonu już w przyszłym roku, ale już za miesiąc kierowcy, inżynierowie, producenci i partnerzy będą mieli możliwość zobaczenia nowego bolidu. Jamie Reigle, który na co dzień sprawuje funkcję dyrektora generalnego Formuły E, powiedział:

Samochód Gen3 jest krokiem w przód w dziedzinie sportów motorowych oraz pojazdów elektrycznych. Został on zaprojektowany w taki sposób, aby wysokie osiągi i wydajność szły w parze z bezkompromisowością. Gen3 jest najszybszym, najlżejszym i najmocniejszym elektrycznym samochodem wyścigowym. Monako to miejsce historyczne dla wyścigów, więc nie możemy się doczekać, żeby odsłonić nasze karty właśnie w tym miejscu.

Wprowadzenie w życie Gen3 nie oznacza, że FIA oraz Formuła E zamierza się zatrzymywać. Tuż po zakończeniu eventu dotyczącego prezentacji najnowszego wynalazku inżynierów władze zarządzające serią wyścigów spotkają się w międzynarodowym panelu. Tematem rozmowy ma być wtedy samochód Gen4, który przebije swojego nieprzedstawionego jeszcze poprzednika.

Co zaoferuje widzom i kierowcom Gen3?

Gen3 już wkrótce zawita na tory

Pojawienie się samochodu Gen3 na torach Formuły E jest elektryzujące nie tylko dla kierowców i zespołów, ale także dla kibiców. Szybsze bolidy idą bowiem w parze z większymi emocjami i częstszymi wybuchami radości oraz gniewu. Założyciel oraz jednocześnie prezes Formuły E — Alejandro Agag także wypowiedział się na temat prezentacji trzeciej generacji samochodów.

Pojawienie się Gen3 jest ostatnim monumentalnym krokiem w drodze do mistrzostwa. Przeszliśmy długą drogę… zupełnie tak jak samochody elektryczne. Wszystko to w niecałą dekadę! Jednak my wciąż się nie zatrzymujemy i kreujemy przyszłość elektrycznych sportów motoryzacyjnych.

Każdy z fanów Formuły E powinien teraz zaznajomić się z tym, co oferuje nam Gen3. Oto kilka z zapowiedzianych już osiągów najnowszego sportowego samochodu elektrycznego:

  • Silnik elektryczny o mocy 470 koni mechanicznych, pozwalający na osiągnięcie maksymalnej prędkości około 320 kilometrów na godzinę (w stosunku masy do mocy jest to dwukrotnie większa wydajność niż w przypadku silnika spalinowego o takiej samej mocy)
  • Co najmniej 40% energii zużytej podczas wyścigu zostanie wyprodukowane przez hamowanie rekuperacyjne
  • Pierwszy samochód Formuły E z przednim oraz tylnym układem napędowym
  • Pierwszy samochód Formuły E kompletnie pozbawiony tylnych hamulców hydraulicznych (dodanie przedniego układu napędowego oraz możliwości hamowania rekuperacyjnego)
  • Gen3 jest lżejszy i mniejszy od Gen2, przez co umożliwia szybsze i zwinniejsze poruszanie się na torze

Jak widać, trzecia generacja jest aktualnym szczytem możliwości władz Formuły E oraz inżynierów pochodzących z całego świata. FIA nie ukrywała, że współpracuje z topowymi producentami, żeby stworzyć najnowocześniejszy sportowy pojazd elektryczny. Jak łatwo się domyślić Gen3 będzie także produkować emisję dwutlenku węgla równą zeru. Stuprocentowa neutralność węglowa zdecydowanie wzmocni pozycję Formuły E wśród fanów tego typu strategii środowiskowych.

Dodatkowo warto wspomnieć, że trzecia generacja będzie także bardziej praktyczna. Zużyte części takie jak opony, akumulatory czy ogniwa będą mogły otrzymywać swoje drugie życie. Wszystko wskazuje więc na to, że 28 kwietnia elektryczny świat motoryzacji będzie świadkiem historycznego wydarzenia!

Źródło: Zawya/Formuła E

Sprawdź najlepsze prezenty na komunię

Partner poradnika:

Kup prezent na komunię z apką PAYBACK i zgarnij punkty
Impression Tag
Sprawdź najnowsze wpisy