Amazon kupuje MGM! Umowa warta 8,5 miliarda dolarów sfinalizowana

Borys Francuz Borys Francuz Artykuły

To się dzieje! Amazon sfinalizował transakcję kupna wytwórni filmowej Metro-Goldwyn-Mayer znanej szerzej jako MGM. Cały proces nabycia znanego przedsiębiorstwa rozpoczął się już w maju zeszłego roku.

Amazon kupił MGM — James Bond na usługach Jeffa Bezosa

Amazon kupił MGM

Transakcja mająca na celu przejęcia wytwórni filmowej została ogłoszona dokładnie 26 maja 2021 roku. Wszystkie formalności zostały dopięte wczoraj, co w praktyce oznacza, że Amazon kupił MGM za kwotę dokładnie 8,45 miliarda dolarów. Założone przez Jeffa Bezosa przedsiębiorstwo zakup wytwórni podyktowało głównie szeroką biblioteką filmów, którymi dysponuje MGM.

Talenty MGM oraz Amazon Studios mogą się teraz złączyć i w kompletnie nowy sposób zredefiniować i rozwijać własność intelektualną na miarę XXI wieku — powiedział Jeff Bezos.

Ogromny zasób treści, którymi dysponuje Metro-Goldwyn-Mayer, obejmuje ponad 4 tysiące filmów oraz 17 tysięcy odcinków różnych seriali. Jednak najważniejszymi kartami w talii MGM są franczyzy takie jak James Bond, Rocky, Creed, Milczenie owiec czy Thelma & Louise.

Zobacz też: Hogwarts Legacy z pierwszym oficjalnym zwiastunem i gameplayem!

Co ciekawe cała transakcja przez chwilę stała pod znakiem zapytania. Amerykańskie instytucje zajmujące się kontrolą tak ogromnych przedsięwzięć przyglądały się sprawie, jednak ostatecznie zakup został sfinalizowany. Przeciwko Amazonowi działały także organy antymonopolowe, które ze strachem patrzył na próbę przejęcia MGM. Trzeba jednak zaznaczyć, że administracja prezydenta Stanów Zjednoczonych — Joe Bidena dała sobie możliwość na nieuznawanie niektórych umów nawet po ich podpisaniu.

Koniec końców sytuacja się jednak ustabilizowała, a europejskie instytucje zaakceptowały głośną transakcję. Oznacza to, że Metro-Goldwyn-Mayer oficjalnie stało się częścią dużej wytwórni Amazon Studios zarządzanej przez Jennifer Salke. Nowy potentat branży filmowej w swoim szerokim arsenale ma także usługę Prime Video.

Co oznacza cały zakup?

Amazon kupił MGM

Fani kina zadają sobie teraz pytanie, w jaki sposób zakup wpłynie na ich życie codzienne. Przede wszystkim trzeba tu zacząć od pomysłu Amazon na ułożenie struktur swojej filmowej i serialowej gałęzi. Zgodnie z najnowszymi informacjami w MGM nadzorowaniem filmów wciąż będzie zajmować się Michael De Luca, a opiekę nad działem telewizyjnym sprawuje Mark Burnett. Nie zmienia to jednak faktu, że profil działalności Amazon Studios i MGM znacząco się pokrywa. Obie marki skupiają się przecież na tworzeniu treści filmowych.

Kolejne pytania dotyczą działalności Amazon Studios w kinach oraz autorskich usług od MGM. Warto przytoczyć, że Metro-Goldwyn-Mayer jest właścicielem serwisu streamingowego Epix, który może teraz kolidować z Prime Video. Wciąż nie wiadomo jaką decyzję podejmie Amazon odnośnie usługi prowadzonej przez doświadczoną wytwórnię filmową. Dodatkowo możliwe, że Amazon Studios w przyszłości zdecyduje się na szerszy i częstszy udział w tradycyjnych kinowych premierach swoich filmów.

Zakup naturalnie skomentowały obie strony transakcji. Mike Hopkins pracujący w Amazon Studios powiedział:

MGM ma prawie stuletnią tradycję produkowania wyjątkowej rozrywki. Podzielamy ich zamiłowanie do dostarczania światu dużej liczby oryginalnych filmów oraz programów telewizyjnych. Już teraz w Prime Video i Amazon Studios gorąco witamy talenty, twórców oraz każdego pracownika MGM. Nie możemy doczekać się rozpoczęcia współpracy i tworzenia najwyższej jakości historii specjalnie dla naszych odbiorców.

W oświadczeniu udzielił się także Chris Brearton, sprawujący rolę dyrektora operacyjnego w Metro-Goldwyn-Mayer.

Jesteśmy podekscytowani, że MGM oraz jej szeroki zakres kultowych już marek, legendarnych filmów i seriali trafia do rodziny Prime Video. Witamy także cały genialny zespół oraz kreatywnych partnerów. MGM odpowiada za produkcję wielu rozpoznawalnych i uznanych filmów oraz seriali z ostatniego stulecia. Patrzymy w przyszłość z myślą o kultywowaniu tradycji, przechodząc jednocześnie do następnego rozdziału tej historii. Dołączamy do wspaniałego zespołu Prime Video i Amazon Studios, żeby móc zagwarantować naszej widowni topową rozrywkę przez następne lata.

W ostatnich latach Amazon mocno uderzył w rynek rozrywkowy. Firma twierdzi, że serwis streamingowy Prime Video subskrybuje już ponad 175 milionów osób. Ponadto zarządzane przez Jeffa Bezosa przedsiębiorstwo wydało niedawno ogromną sumę 500 milionów dolarów na produkcje pierwszego sezonu serialu Władca Pierścieni: Pierścienie Władzy.

Zbierając wszystkie transakcje Amazona w jedną całość, wychodzi na to, że przedsiębiorstwo zainwestowało kwotę 13 miliardów dolarów na treści wideo oraz muzyczne w samym roku 2021. Należy tu podkreślić, że jest to suma wydana przed zakupem MGM!

Źródło: Hollywood Reporter

Sprawdź najlepsze prezenty na Komunię

Partner poradnika:

Kup prezent na Komunię z apką PAYBACK i zgarnij punkty
Impression Tag
Sprawdź najnowsze wpisy