Nowość ISO data premiery Windows 11 będzie szybszy

Kolejne aktualizacje Windows 11 zadebiutowały – oto wspaniałe nowości

Adam Lulek Adam Lulek Artykuły

Połowa marca za nami, a to oznacza, że w sieci pojawiły się dwie aktualizacje Windows 11. Chodzi o buildy: 22567 oraz 22572. Łącznie zawierają wiele nowości, które prędzej czy później trafią do stabilnej wersji systemu operacyjnego Microsoftu. Przyjrzyjmy się funkcjom, które spodobają się wielu użytkownikom.

Zobacz także: Oto gamingowy sprzęt przyszłości – sprawdzone urządzenia i elektryzujące prototypy

Aktualizacje Windows 11 gotowe

Zmiany w Microsoft Family

aktualizacje Windows 11 Microsoft family

Microsoft Family to dobrze znane zabezpieczenia rodzinne, które dostępne są z przeglądarki internetowej. W końcu trafiły one także do Windows 11. Aby z nich korzystać, musisz pobrać aplikację Microsoft Family. Program ten pomoże Tobie i Twojej rodzinie w tworzeniu zdrowych nawyków i ochronie bliskich za pomocą zabezpieczeń cyfrowych i fizycznych. Uzyskasz dzięki niemu poczucie spokoju, ponieważ Twoja rodzina będzie trochę bezpieczniejsza, zapewniając dzieciom niezależność nauki i rozwoju. W jaki sposób? Poprzez filtrowanie nieodpowiednich treści np. aplikacje, gier czy portali internetowych oglądanych na przeglądarce Edge. Dodatkowo możesz pobierać raporty dotyczące aktywności Twojej rodziny w sieci i nie tylko. Aplikacja już działa dla Windows Insiders, którzy mogą ją pobrać ze Sklepu Microsoft.

Nowości w Clipchamp

Clipchamp aktualizacje Windows 11

Jakiś czas temu gigant z Redmond kupił Clipchamp – edytor wideo, wyposażony w wiele bogatych funkcji. Program koncentruje się na tym, aby tworzenie wideo było proste i przyjemne. Jego przyjazne dla użytkownika funkcje już teraz są używane przez miliony redaktorów na całym świecie do przycinania, przycinania, filtrowania i udoskonalania treści wideo. To właśnie standardowa oś czasu i podstawowe narzędzia do przycinania i dzielenia są esencją Clipchamp. Aplikacja pozwala też na dopracowanie szczegółów. Jest to bardzo ważne w przypadku użytkowników korzystających z TikToka. Microsoft postanowił wyjść naprzeciw oczekiwaniom i wprowadził też bardzo bogatą bibliotekę składającą się z filmów, obrazów i ścieżek dźwiękowych. To wszystko łączy się z chmurą, oczywiście z OneDrive. Clipchamp to program kompletny, który przyda się każdemu twórcy treści internetowych, w dodatku jest bezpłatny!  

Lepsza wyszukiwarka

Wyszukiwarkę, która znajduje się na Pasku zadań Windowsa zna chyba każdy. Miło mi poinformować, że funkcja ta zostanie ulepszona. Już za kilka dni gigant z Redmond wprowadzi aktualizację, która odnajdzie interesujące momenty w czasie. Będą to pewnego rodzaju podpowiedzi dostępne jeszcze przed wpisaniem jakichkolwiek liter w pole wyszukiwania. Znajdziemy tu między innymi dodatkowe ilustracje czy wskazówki, które pomogą zwiększyć produktywność użytkownika. Ponadto zobaczymy tu najnowsze trendy lub przypomnienia o zbliżających się świętach. Ten obszar stanie się pewnego rodzaju hubem informacyjnym.

wyszukiwarka windows 11

Znajdziesz tu też dodatkowe treści np. słowo dnia, oferty Microsoft Rewards czy popularne wyszukiwania. Ekran główny zostanie uzupełniony przez menu znajdujące się po jego lewej stronie. Zobaczysz tu np. ostatnie uruchomione aplikacje czy wyszukiwane pliki. Dlatego tak ważne jest, aby posiadać konto Microsoft, które pozwoli na łatwe wyszukiwanie treści w całym ekosystemie Windows. Bez takiego profilu, wyszukiwarka może nie działać poprawnie.

Zarządzanie kontem Microsoft 365

microsoft 365 ustawienia

Na tę funkcję czekałem od dawna! Microsoft w końcu wprowadził zarządzanie kontem Microsoft 365 wprost z poziomu Ustawień. Do tej pory, aby korzystać z wielu opcji i funkcji, należało wejść na witrynę internetową. Była ona co prawda czytelna i estetyczna, ale raził fakt, że nie można dokonać większości zmian z poziomu systemu. Począwszy od wersji 22567, użytkownicy będą mogli zarządzać subskrypcją Microsoft 365. Dodatkowe opcje pojawią się w sekcji Ustawienia > Konta. Znajdziemy tu informacje i szczegóły o płatnościach. System też powiadomi, gdy Twoja metoda płatności będzie wymagała aktualizacji.

Połączenie ze smartfonem i Smar App

Smartfon windows

W Windows 11 pojawi się nowa możliwość połączenia smartfona z Androidem. Chodzi o konfigurację urządzenia (OOBE). Funkcja pozwoli dostać się do wszystkich możliwości smartfona bezpośrednio z komputera. Użytkownik będzie mógł wysyłać wiadomości czy korzystać z preferowanych aplikacji.  

Przy okazji warto też wspomnieć o Smart App Control. SAC blokuje niezaufane lub potencjalnie niebezpieczne aplikacje. Funkcja ta działa od kompilacji 22567.

Mniejsze zmiany i aktualizacje Windows 11

W najnowszych buildach nie zabrakło też mniejszych zmian. Wybrałem te najbardziej interesujące, którym warto się przyjrzeć:

  • Microsoft zaktualizował wygląd kolejki drukowania – dzięki temu łatwiej zidentyfikujesz zadania drukowania i uzyskasz szybszy podgląd do kolejki wydruku.
  • Gigant z Redmond dodał też nową ikonę Quick Assist oraz ikonę Focus w Centrum powiadomień.
  • Pojawił się użyteczny skrót klawiszowy: Shift + prawy przycisk myszy otworzy teraz „pokaż więcej opcji”.
  • Microsoft w końcu odświeżył wygląd okna „Otwórz za pomocą”. Zobaczymy tu interfejs dostoswany do języka projektowania Windows 11.
  • Nie zapomniano o gestach – użycie trzech palców na touchpadzie zostanie teraz opatrzone odpowiednią animacją w systemie.
  • Ulepszono wprowadzanie tekstu za pomocą mowy poprzez Speech Packs – dodatek gotowy do pobrania w Microsoft Store. Co więcej, użytkownik będzie mógł wybrać mikrofon, przez który skorzysta z funkcji.
  • Zaktualizowano kilka sekcji aplikacji Ustawienia i dostosowano je do wyglądu Windowsa 11.

Źródło: Microsoft

Sprawdź najlepsze prezenty na Komunię

Partner poradnika:

Kup prezent na Komunię z apką PAYBACK i zgarnij punkty
Impression Tag
Sprawdź najnowsze wpisy