Rosyjskie trolle

[SPT #200] Rosyjskie trolle nie próżnują – nie dajmy się zwariować!

Adam Lulek Adam Lulek Artykuły

Pogoda nie rozpieszcza, ale do wiosny został niecały miesiąc. Jeśli w oczekiwaniu na cieplejsze dni przegapiliście najważniejsze newsy ze świata technologii, warto to teraz nadrobić. Okazja jest niesamowita, ponieważ SPT – subiektywne podsumowanie tygodnia świętuje dwusetne wydanie. To oznacza zmiany! Poczynając od SPT #200, w każdej kolejnej odsłonie zobaczycie więcej komentarzy, które będą bardziej rozbudowane. Standardowo zapraszam do lektury! Uważajcie na rosyjskie trolle w Internecie!

Pochwała – blokada Rosji

Popularne firmy blokują Rosję. Chyba nikt nie spodziewał się, że sankcje Zachodu na Rosję będą aż tak dotkliwe. Jednak to, co buduje najbardziej, to fakt, że prywatne firmy również przystąpiły do bojkotu Rosjan. Przykładów daleko szukać nie trzeba. Apple wstrzymało sprzedaż na oficjalnej stronie internetowej i ograniczyło usługi Apple Pay. W sposób ograniczony działa też Google Pay. W dużej mierze nie działają karty Visa i Mastercard, dlatego Rosjanie są zmuszeni płacić za produkty gotówką. Pochwalić trzeba też producentów aut na przykład: BMW i Volvo, które wstrzymały sprzedaż na terenie Rosji. Na polu kulturalnym też można mówić o jedności. Rosja została wyrzucona z Eurowizji 2022, Warner i Sony wycofują filmy w kinach, a Netflix i YouTube banują rosyjskie kanały. Nie należy też zapominać o masowym wycofywaniu rosyjskich produktów ze sklepów działających w Polsce. Tak uczyniły już między innymi Biedronka, Rossmann i Netto. Klienci zaczęli zwracać też uwagę na kody kreskowe i nie chcą kupować rosyjskich produktów w innych sieciach handlowych. Ja również wyrzuciłem tego typu produkty z mojej listy zakupów.

Seria Galaxy Note oficjalnie uśmiercona. Pewnie będę w nielicznym gronie fanów Samsunga, którym tego typu seria nigdy nie przypadła do gustu. W swoim życiu byłem posiadaczem dwóch „notatników”: Galaxy Note2 i Galaxy Note4. Niestety, ale rysik tak bardzo chwalony przez Samsunga to dla mnie zbyteczny dodatek, którego rzadko używałem. Takie rozwiązanie może sprawdzić się dla twórców, rysowników, szkicowników i nie ma nic wspólnego z biznesem. Jest to bardzo dziwne skojarzenie, że korzystanie z rysika przydaje się w firmie – to jest kompletna bzdura. Przyznam, że z jednej strony cieszy mnie koniec serii Note, z drugiej jednak frustruje fakt, że rysik trafił do Galaxy S22 Ultra. Zapewne pojawi się też w jego następcy, co będzie stanowiło dla mnie problem. Chciałbym kupić Galaxy S23 Ultra, ale ten rysik to zbędny „bajer”. W jego miejsce można by zamontować bardziej pojemną baterię. Wciskanie fanom flagowców Samsunga na siłę rysika to bardzo zły pomysł. Mam nadzieję, że jednak w przyszłości to się zmieni.

Windows 11 z kolejnymi, dużymi zmianami. Poprzednia aktualizacja Windowsa 11 zszokowała naprawdę wielu Insiderów. Znalazła się tam naprawdę gigantyczna liczba zmian. Mogłoby się wydawać, że Microsoft na tym poprzestanie na jakiś czas – nic bardziej mylnego. W Internecie pojawił się Windows 11 w wersji 22563, który wprowadza kolejne nowości. Zobaczymy tu przede wszystkim nowy Pasek zadań dla tabletów. Urządzenia przenośne od dawna „czekały” na taką funkcję. Użytkownicy będą mogli łatwiej obsługiwać tablety w sposób dotykowy. Na uwagę zasługują też „żywe” Widżety, które może nieco będą przypominały popularne w Windows 8 Live Tiles. Microsoft nie zapomniał też o mniejszych zmianach dla fanów emoji, funkcji przyciągania okien i menu zarządzania urządzeniami. Z pewnością na te funkcje warto czekać!

Krytyka – uwaga na rosyjskie trolle

Uważajcie na rosyjskie trolle! W tym niepewnym czasie nie dajmy się zwariować. Armia rosyjskich trolli w Internecie ma się dobrze i robi wszystko, żeby wprowadzić w Polsce chaos. Przykładów nie trzeba daleko szukać. Kilka dni temu na portalach społecznościowych pojawiła się informacja o rzekomym braku paliwa na stacjach benzynowych. To oczywiście fake news, ponieważ zapasów w Polsce jest odpowiednia ilość. Niestety ludzie wręcz rzucili się na stacje paliw powodując kilometrowe kolejki. Tym sposobem w niektórych dystrybutorach faktycznie brakowało cennego surowca. Jednak tego typu sytuacje nie powinny mieć miejsca, a naród nie powinien ufać plotkom rozsiewanym na Twitterze. Innym przykładem jest rzekomy SMS od „Wojska Polskiego”, a konkretniej z Wojskowej Komisji Uzupełnień. Już sama nazwa jest błędna, a w wiadomości czytamy o stawiennictwie w danej jednostce w konkretnym terminie. Ministerstwo Obrony Narodowej przestrzega, żeby nie ufać takim fałszywym informacjom. Nie popadajmy w panikę i nie ufajmy rosyjskim trollom. Nie pozwólmy, żeby triumfowali i zakłócali nasz spokój!

TRUTH od Trumpa wystartowało. To niesamowite, że zbanowanie głowy państwa na Twitterze może doprowadzić do założenia nowego portalu. Były prezydent USA słowa dotrzymał i wystartował z TRUTH. Jest to portal, który według prawicowych środowisk miał zastąpić Twittera. To jednak pobożne życzenie i kompletna bzdura. Tak się nigdy nie stanie. Nie widzę możliwości, żeby nagle politycy z prawej strony masowo zamykali konta na Twitterze pozbawiając się prawa internetowego głosu. TRUTH to jedynie plac zabaw dla prawej strony polityki. Myślę, że ktoś o poglądach centro-prawicowych lub lewicowych nie ma czego tam szukać. Regulamin portalu jest bowiem jasny. Jeśli ktoś niepochlebnie wypowiada się o Trumpie lub TRUTH, może zostać zbanowany, a nawet pozwany przez twórców. Chyba nie tak powinna funkcjonować wolność słowa, o którą walczył były prezydent USA.

Sprawdź najlepsze prezenty na Komunię

Partner poradnika:

Kup prezent na Komunię z apką PAYBACK i zgarnij punkty
Impression Tag
Sprawdź najnowsze wpisy