czwarty sezon Call of Duty Warzone-1

Call of Duty — która gra z serii jest najlepsza?

4 minuty czytania
Komentarze

Cykl Call of Duty ma niezwykle bogatą historię. Wydana przez Activision seria na przestrzeni lat zyskała miano jednej z najlepszych strzelanek w branży gier wideo. Jednak czy zastanawialiście się kiedyś, która z produkcji CoD jest tą najlepszą?

Call of Duty — najlepsze gry

Przede wszystkim ten tekst należałoby zacząć od tego, że cykl Call of Duty sięga roku 2003. Wówczas na rynku zadebiutowała pierwsza odsłona kultowej już serii. Przez kolejnych 18 lat Activision wydało łącznie dziewiętnaście gier, a w tym roku ma zadebiutować jubileuszowa, dwudziesta produkcja cyklu Call of Duty.

Zobacz też: YouTube chce uzbroić się w sieć podcastów! Nawet 300 tysięcy dolarów za tworzenie contentu

Tak pokaźna liczba tytułów wydanych przez Activision robi wrażenie. Oczywiście seria miała swoje wzloty i upadki. Genialne strzelanki, które rozbudzały wyobraźnie graczy i zmuszały do spędzania przy nich dziesiątek godzin, przeplatane były z miernymi produkcjami, o których chcielibyśmy jak najszybciej zapomnieć.

Twórcy serii dwa lata temu chcieli nawet spróbować czegoś nowego. W związku z tym eksperymentem na rynku pojawiło się Call of Duty: Warzone, które jest grą free-to-play. Ostatecznie utrzymana w klimatach Battle Royal produkcja zanotowała, delikatnie mówiąc mieszane recenzje.

W związku z ostatnimi przeplatanymi występami serii Call of Duty przyjrzyjmy się najlepszym produkcjom, które były sygnowane logiem CoD. Kolejność gier została ustawiona losowo.

Call of Duty (2003)

Call of Duty

Na pierwszy ogień musi pójść oczywiście gra numer jeden. Przecież to w końcu od niej wszystko się zaczęło! Stworzony przez Infinity Ward tytuł zabrał nas na front II Wojny Światowej, gdzie mogliśmy wcielić się w żołnierzy ze strony amerykańskiej, brytyjskiej oraz radzieckiej. Wszystkie postaci, którymi kierował gracz, walczyły przeciwko siłom nazistowskim.

Na dzisiejsze postrzeganie pierwszej gry z serii ogromny wpływ ma oczywiście nostalgia oraz pozycja, którą objął cykl. Mimo wszystko trzeba przyznać, że Call of Duty było oraz jest grą bardzo, ale to bardzo dobrą. Wpływ na taką ocenę ma na pewno dynamika akcji, zróżnicowanie misji oraz oczywiście sama fabuła. Mimo archaiczności tej gry śmiało można powiedzieć, że charakteryzuje się ona ogromną immercyjnością.

Call of Duty 4: Modern Warfare (2007)

Modern Warfare

Osobiście uważam, że to bezapelacyjny GOAT serii. Odchodząc już od kwestii technicznych, które są oczywiście wybitne, na wyróżnienie zasługuje tu przede wszystkim fabuła. Przywiązanie i sympatia, którą odczuwał gracz, wcielając się w MacTavisha, czy Jacksona są nie do opisania. Oczywiście nie możemy zapomnieć tu o Kapitanie Johnie Price.

Pod kątem rozgrywki Call of Duty 4: Modern Warfare przyniósł nam to czego oczekiwali gracze. Nowoczesne sprzęty, urozmaicone walki i przede wszystkim wzmocniona sztuczna inteligencja przeciwników. No i oczywiście ta misja w Czarnobylu… kawał historii!

Call of Duty: Black Ops (2010)

Black Ops

Przeniesienie części historii do lat 60′ i Wietnamu zdecydowanie było dobrym posunięciem ze strony twórców. Świetnie napisany scenariusz gry oraz pojawienie się w nim postaci związanych z innymi odsłonami serii również zasługują na poklask.

W kwestii technicznej rozgrywka pozostała na tym samym wysokim poziomie, co jej poprzednicy. Oczywiście producenci dodali do arsenału broni przedmioty, które oddawały realia Zimnej Wojny. Black Ops to zdecydowanie jedna z najlepszych odsłon tej serii.

Call of Duty: World at War (2008)

To również jeden z moich osobistych faworytów. Oddanie klimatu II Wojny Światowej wychodzi twórcom serii w naprawdę dobry sposób. W tej części gry walczymy zarówno w wilgotnych dżunglach Azji jak i na chłodnym froncie wschodnim. W World at War pojawia się także postać Wiktora Reznowa, który w późniejszych latach stał się ważnym bohaterem całego cyklu.

Call of Duty: WWII (2017)

Call of Duty: WWII

Żeby utrzymać się w realiach lat 40′ XX wieku przejdźmy teraz do produkcji z 2017 roku. W tym wypadku na wyróżnienie poza oczywiście unowocześnieniem rozgrywki, grafiki i aranżacji audiowizualnej zasługuje różnorodność tej części. Wcielając się w Reda przemierzamy wiele frontów. Gra zabiera nas do Paryża, Normandii, Akwizgranu, okolic Renu oraz Arden. Wszystko to zwieńczone jest imponującym arsenałem broni oraz świetną fabułą,

Call of Duty: Advanced Warfare (2014)

Call of Duty: Advanced Warfare

Wybieganie w przyszłość i futurystyczna rozgrywka to coś, czego nie jestem zbyt dużym fanem. Mimo tego Advanced Warfare zasługuje na wyróżnienie z wielu względów. Przede wszystkim gracza może uszczęśliwić tu swoboda, którą został obdarowany. W tej części nie musimy trzymać się sztywno wytycznych podczas walk, ale możemy wprowadzić w życie własne strategie. Dodatkowo w związku z futurystyczną tematyką do gry wchodzi wiele nowych, niespotykanych wcześniej broni. Na pochwałę w końcu zasługuje także sama fabuła i występ Kevina Spacey’ego.

Podsumowanie

Na przestrzeni tych niemalże dwudziestu lat seria Call of Duty wydała na świat wiele gier. Powyższe przykłady to zaledwie kilka tytułów, które możemy zaliczyć do udanych. Koniecznie dajcie znać w sekcji komentarzy, które odsłony serii najbardziej przypadły Wam do gustu!

Motyw