Nowe możliwości Windows 11

Windows 11 22563 to kolejne duże zmiany w systemie

Adam Lulek Adam Lulek Artykuły

Microsoft regularnie wprowadza nowości do Windows 11 – tym razem pojawiła się wersja 22563. Zobaczymy tu duże zmiany dla tabletów i ulepszenia widżetów. Pojawiły się też mniejsze poprawki – poznajmy najważniejsze z nich.

Zobacz także: Sprawdź, jak możesz pomóc Ukrainie

Windows 11 22563 – najważniejsze zmiany

Zmiany w tabletach

Mam wrażenie, że do tej pory Windows na tabletach był traktowany po macoszemu. To się jednak zmieni, ponieważ Microsoft wprowadza powiększony Pasek zadań na urządzenia przenośne. Został specjalnie zaprojektowany, aby użytkownicy mobilnie bez problemu mogli go obsługiwać w sposób dotykowy. W przypadku urządzeń 2 w 1 – Pasek zadań automatycznie przejdzie do zoptymalizowanej wersji po odłączeniu klawiatury.

Windows 11 22563 tablety

Na tego typu urządzeniach zobaczymy dwie wersje Paska zadań:

  • Zwinięty – zapewnia więcej miejsca na ekranie bez przypadkowych dotknięć,
  • Rozwinięty – umożliwia łatwiejsze korzystanie z jego obszaru i precyzyjne kliknięcia.

Żywe Widżety

Widżety to jeden z gorszych obszarów Windows 11, który jest obecnie mało użyteczny. Microsoft pracuje nad udostępnieniem widżetów od firm trzecich, ale na tę możliwość musimy poczekać. Póki co, dostaliśmy bardziej żywe obszary informacyjne.

Windows 11 22563 widżety

Bardziej dynamiczna zawartość zostanie wprowadzona do kanału z najnowszymi newsami. Powinno to ułatwić odkrywanie nowych treści i poznawanie większej liczby wiadomości i treści. Póki co, rzadko korzystam nawet z tego kanału, ale może to się zmieni po aktualizacji, którą chętnie wypróbuję.

Nowe zasady zarządzania Windows Update

Nowa funkcja będzie dotyczyła przede wszystkim administratorów IT w edukacji. Za pomocą głównego komputera, będzie można wyłączyć wszystkie powiadomienia Windows Update na połączonych pecetach. Ma to pomóc zwiększyć skupienie uczniów lub studentów podczas zajęć. Często się bowiem zdarza, że włącza im się aktualizacja Windowsa i nie wiedzą, co mają z nią zrobić. Takie sytuacje potrafią rozproszyć prowadzącego lub całą grupę podczas zajęć. Według Microsoftu, aktualizacje powinny odbywać się w nocy. Z jednej strony jest to dobra idea, z drugiej – podłączone urządzenia 24/7 to negatywny wpływ na zużycie energii i środowisko.

Mniejsze zmiany

Wśród mniejszych zmian warto zwrócić uwagę na:

  • Odświeżony ekran zarządzania urządzeniami Bluetooth. Będzie można nimi zarządzać bezpośrednio w Szybkich ustawieniach.
  • Nowość w przyciąganiu okien. Gdy użyjemy tej świetnej funkcji, pojawi się informacja o możliwości przyciągnięcia dowolnej karty Microsoft Edge. W propozycjach zobaczymy 3 najnowsze zakładki z przeglądarki. Jeśli nie chcesz korzystać z tej funkcji, możesz zmienić jej ustawienia w sekcji System > Wielozadaniowość.
  • Pojawienie się 37 nowych emoji. Jest to update w ramach pojawienia się Emoji 14.0. Zobaczymy tu np. dyskotekową kulę lub zjeżdżalnię. Dodano też nowe odcienie skóry dla gestów rąk.
  • Odświeżone menu wysuwane ułatwień dostępu. Znajdziesz je na ekranie logowania obok włącznika.

Źródło: microsoft

Sprawdź najlepsze prezenty na Komunię

Partner poradnika:

Kup prezent na Komunię z apką PAYBACK i zgarnij punkty
Impression Tag
Sprawdź najnowsze wpisy