Odejścia z Truth

TRUTH od Trumpa nie zastąpi Twittera – to tylko plac zabaw dla fanatyków

Adam Lulek Adam Lulek Artykuły

Kilka dni temu na iOS miała premierę aplikacja TRUTH od Donalda Trumpa. Wielu fanów byłego prezydenta czekało na dzień, w którym portal społecznościowy zadebiutuje. Z pewnością wypełni on niszę na tym rynku, ale na sukces tu nie liczę.

Zobacz także: Sprawdź, jak możesz pomóc Ukrainie

TRUTH od Trumpa zadebiutowało – czym się wyróżnia?

truth portal donalda trumpa

TRUTH miało być czymś, co spodoba się osobom, ograniczonym przez cenzurę na Twitterze czy Facebooku. Głos takich użytkowników ma być „usłyszany” na TRUTH. Tak przynajmniej reklamuje się aplikacja. Jak będzie w przyszłości? Nie wiadomo, ponieważ regulamin portalu jest bardziej rygorystyczny niż np. Twittera, ale o tym później. Głównym celem portalu społecznościowego jest oczywiście kontakt z różnymi ludźmi, organizacjami i społecznościami. Cel ten w niczym nie odbiega od konkurencyjnych witryn i aplikacji. Użytkownik może tutaj:

  • Założyć profil — pokazać swoją oryginalność, wprowadzić konfigurację, ustawić zdjęcie lub avatar, czy tło – w tej kwestii nie zobaczymy niczego nadzwyczajnego. Portal pokazuje liczbę obserwujących lub obserwowanych, a historię swoich postów i polubień. Przypomina to nieco Twittera.
  • Śledzić i publikować posty w TRUTH feed — obserwuj posty organizacji, firm, społeczności lub sam postuj to, co myślisz w danym momencie – czyli standardowa tablica jak na Facebooku.
  • Wyszukiwać informacji — TRUTH zawiera zaawansowaną wyszukiwarkę do śledzenia kanałów, zainteresowań i wyświetlania profilu przed podjęciem decyzji o ich śledzeniu. Użytkownik może też otrzymywać powiadomienia od innych korzystających, wchodzących z nim w interakcje.

Te wszystkie funkcje tak naprawdę brzmią znajomo. Nie zobaczymy tu niczego nadzwyczajnego, czego nie ma na innych portalach. Wszystko to jedynie jest opatrzone oryginalną szatą graficzną (przypominającą układ Twittera) i ubrane w prawicową otoczkę. Jeśli zatem masz inne poglądy, egzystowanie na tym portalu może być trudne i wiązać się z falą hejtu.

Nisza TRUTH

TRUTH miało trudną premierę. W pierwszych godzinach pojawiło się mnóstwo problemów technicznych i kilkunastogodzinna awaria. Jednak takie rzeczy się zdarzają. Trudno tego nie zrozumieć. Trudno natomiast zgodzić się z tezą byłego prezydenta USA, że TRUTH ma zastąpić Twittera. To kompletna bzdura, która nie znajdzie odzwierciedlenia w rzeczywistości.

Truth na iOS

Trump, który został zbanowany na Twitterze w 2021 roku odgrażał się, że założy konkurencyjny portal i słowa dotrzymał. Jednak to żadna konkurencja dla Twittera. Trudno bowiem sobie uzmysłowić, że nagle rzesze użytkowników porzucą ten portal dla alternatywy Trumpa. Twitter stał się idealnym medium dla polityków, gwiazd, celebrytów i innych znanych osobistości, do wyrażania oficjalnych komunikatów. Rezygnacja z niego nawet przez prawicowych polityków to jak odebranie sobie prawa głosu.

Truth to tak naprawdę tylko marny dodatek do Facebooka czy Twittera. Stanowi plac zabaw dla prawicowych środowisk, które będą się tam poklepywały po ramionach. Inny problem stanowi finansowanie platformy, której ograniczona liczba użytkowników może stanowić niedogodność. Aby portal mógł na siebie zarabiać musi tu przybyć naprawdę duża liczba profili. Pytanie, kto będzie chciał zarejestrować się na portalu, który nie ma nic wspólnego z wolnością słowa. Portal ma banować użytkowników, którzy niepochlebnie będą wypowiadać się na temat witryny lub prezydenta Trumpa. Twórcy mogą nawet dochodzić roszczeń cywilnych od użytkowników! Dziękuję, postoję z boku.

Źródło: app store, theverge

Sprawdź najlepsze prezenty na komunię

Partner poradnika:

Kup prezent na komunię z apką PAYBACK i zgarnij punkty
Impression Tag
Sprawdź najnowsze wpisy