jak pomóc Ukrainie

Jak pomóc Ukrainie? Sprawdź, co możesz zrobić, a czego nie powinieneś

Adam Lulek Adam Lulek Artykuły

Jak zapewne wiecie, wczesnym ranem Rosja zaatakowała Ukrainę. Ta niespodziewana napaść może mieć tragiczne skutki. W związku z tym już teraz można pomóc Ukrainie. W tym wpisie dowiecie się, jak to zrobić.

Zobacz także: Wiedźmin na Netflixie niczym Korona Królów – nie zgadzam się z recenzjami

Jak pomóc Ukrainie?

jak pomóc Ukrainie

Jednym ze sposobów pomocy Ukrainie jest wsparcie jednej z organizacji. Oto ich lista:

 • Come Back Alive – to ukraińska organizacja pozarządowa, która na zasadzie crowdfundingu pomaga ukraińskim żołnierzom w wojnie w Donbasie. Specjalizuje się we wsparciu technicznym mundurowym dodatkowo realizując projekty szkoleniowe. Wsparcie dla armii jest niezwykle ważne. Ukraina na tę chwilę została pozostawiona sama sobie i dzięki środkom finansowym będzie można ją wspomóc w walce z wrogiem.
 • Army SOS – Inicjatywa Obywatelska Armii SOS koordynuje działania ludzi na rzecz pomocy żołnierzom Ukrainy. Prowadzi zakupy niezbędnej amunicji, tarcz, urządzeń łączności i rozpoznania, umundurowania oraz zaopatrzenia w żywność. Jak w przypadku powyżej zamieszczonej zbiórki – finansowanie sprzętu dla ukraińskiej armii jest tu bardzo istotne.
 • Razom for Ukraine – organizacja tworzy przestrzenie, w których ludzie spotykają się oraz zwiększa zaangażowanie obywatelskie. W czasie wojny bardzo istotna jest integracja społeczeństwa. Ludność Ukrainy powinna mieć poczucie jedności, solidarności i bezpieczeństwa. Solidarność z Ukraińcami ma ogromne znaczenie.
 • Help for Ukraine – organizacja charytatywna typu non-profit, która otrzymuje i przekazuje darowizny, żywność i środki medyczne przesiedlonym Ukraińcom oraz mieszkańcom Ukrainy dotkniętym rosyjską inwazją. Problemy Ukrainy zaczęły się już w 2014 roku, gdy Rosja zajęła Krym. Nie zapominajmy o ludziach, którzy zostali dotknięci tą tragedią już wiele lat temu. Warto ich wspomóc.
 • Sunflower of Peace – zbiórka pieniędzy dla ratowników medycznych i lekarzy na pierwszej linii frontu. Personel medyczny to bardzo istotny filar, który będzie wspierał wojsko na froncie. Leczenie rannych będzie miało ogromne znaczenie dla zmniejszenia liczby ofiar. Medycy potrzebują sprzętu, leków i opatrunków – wsparcie finansowe pomoże w ich zakupie.
 • Revived Soldiers Ukraine – organizacja non-profit, której celem jest niesienie pomocy narodowi Ukrainy. Jak już wspomniałem – jedność i poczucie wsparcia jest ważne w tej trudnej sytuacji.
jak pomóc Ukrainie

Można także wesprzeć poniżej zamieszczone organizacje, które również pomagają armii, medykom i obywatelom Ukrainy:

 • Hospitallers – finansowanie medyków na froncie.
 • Phoenix Wings – organizacja charytatywna, która zapewnia armii ukraińskiej niezbędną pomoc w zakresie odpowiedniego wyposażenia i umundurowania np. kamizelki, hełmy.
 • Ukrainian Women Veteran Movement – skupia weteranki i pomaga w przygotowaniu do działań w sytuacjach kryzysowych i obronnych.
 • Vostok SOS – zbiórka pieniędzy na potrzeby ukraińskiej armii.
 • Nova Ukraine – prowadzi kilka działań humanitarnych  – gromadzi i dostarcza pakiety pomocy na Ukrainę.
 • Hromada – Fundacja „Anhelyk” jest projektem organizacji non-profit „Hromada” z siedzibą w San Francisco w Kalifornii.

Społeczność Android.com.pl także wspiera Ukrainę. W związku z tym utworzyliśmy specjalną zbiórkę. Po szczegóły odsyłam do wpisu.

Czego nie należy robić

Jeśli chcesz pomóc Ukrainie, bądź ostrożny w szczególności w mediach społecznościowych. Oto czego nie należy robić:

 • Nie ufaj rosyjskim oraz białoruskim portalom informacyjnym i nie szerz ich propagandy na portalach społecznościowych.
 • Nie powielaj informacji o samozwańczych republikach i ich niepodległości – regiony te nie są republikami rosyjskimi i żaden kraj nie uznał ich suwerenności.
 • Nie zamieszczaj żadnych informacji o ruchu Sił Zbrojnych Ukrainy. Nie chwal się w sieci, że widziałeś pojazdy wojskowe. Nie udostępniaj postów, które takie informacje podają. To może zdradzać pozycję armii i wywoływać fake newsy.
 • Nie wspieraj rosyjskiej gospodarki: możesz to zrobić bojkotując sklepy, towary i usługi pochodzące z Rosji.
 • Nie lansuj się w mediach społecznościowych wykorzystując tę tragedię – to w niczym nie pomoże.

Źródło: fastcompany, uacrisis, latimes

Sprawdź najlepsze prezenty na Komunię

Partner poradnika:

Kup prezent na Komunię z apką PAYBACK i zgarnij punkty
Impression Tag
Sprawdź najnowsze wpisy