dlaczego nie instalować windows 11

Wyłącz te funkcje w systemie Windows 11 – mogą irytować

Adam Lulek Adam Lulek Artykuły

Windows 11 nie jest idealnym systemem, ale polubiłem go od czasu premiery. Bardzo przypadł mi do gustu nowy Sklep Microsoft oraz przyciąganie okien. Podoba mi się też unowocześniony wygląd i odświeżony Pasek zadań. Są jednak opcje, które od razu warto ustawić inaczej, niż chciałby tego deweloper. Wyłącz te funkcje w Windows 11 – są irytujące.

Zobacz także: Oto pierwsze informacje o Windows 12

Wyłącz funkcje w Windows 11

Ogarnij powiadomienia

wyłącz funkcje windows 11 powiadomienia

Sekcja powiadomień znajduje się w ustawieniach – Prywatność i zabezpieczenia. Jednak tam znajdziemy jedynie dodatkowe opcje ich włączenia lub wyłączenia. Z uwagi na to, że Windows 11 zawiera wiele aplikacji systemowych i pobranych przez użytkownika, dobrze jest odpowiednio nimi zarządzać. W natłoku wiadomości, wyłączenie im dostępu do powiadomień to świetny pomysł. W tym celu trzeba zajrzeć do sekcji System > Powiadomienia. Kliknięcie na suwak przy nazwie aplikacji wyłączy wyświetlanie powiadomień w prawym dolnym rogu Pulpitu. Jeśli chcesz wyłączyć je wszystkie – lepiej użyć funkcji Skupienie, która znajduje się w Centrum akcji.

Treści reklamowe

Microsoft często lubi w systemie reklamować pewne aplikacje lub swoje usługi. Treści te mogą być spersonalizowane pod użytkownika. Upewnij się więc, że ta opcja jest wyłączona. Znajduje się ona w sekcji Prywatność i zabezpieczenia > Ogólne.

Uprawnienia aplikacji

wyłącz funkcje windows 11 uprawnienia

Jeśli nie chcesz, żeby dany program używał nadmiernych zasobów systemowych lub miał dostęp do mikrofonu lub kamery, wyłącz mu taki dostęp. Potrzebne opcje znajdują się w sekcji Prywatność i zabezpieczenia > Uprawnienia aplikacji. Co ciekawe, programy mają nawet kilkanaście uprawnień, warto je po kolei prześledzić.

Autostart

autostart

Wkurza Cię fakt, że jakiś program włącza się od razu po uruchomieniu Windowsa 11? Możesz temu zapobiec. Są dwa sposoby, aby dostać się do funkcji autostartu. Pierwszy znajduje się w Ustawieniach > Aplikacje > Autostart. Znajdziesz tu listę programów, które automatycznie włączają się po starcie systemu. Wyłącz te, których nie potrzebujesz. Drugim sposobem na dostanie się do tej funkcji jest włączenie Menedżera zadań i kliknięcie w zakładkę „Uruchamianie”.

Wstrzymaj aktualizacje

windows update

Jeśli korzystasz z Internetu komórkowego lub po prostu nie lubisz, gdy Windows pobiera i instaluje w trakcje pracy aktualizacje, możesz je wyłączyć. Taka możliwość znajduje się oczywiście w Ustawieniach > Windows Update > Wstrzymaj aktualizacje. Do wyboru jest 5 opcji: począwszy od wstrzymania na 1 tydzień aż do 5 tygodni. Nie polecam jednak nadmiernie korzystać z tej możliwości. System, aby był bezpieczny, musi być na bieżąco aktualizowany.

Dodatkowo w Opcjach zaawansowanych > Optymalizacja dostarczania można wyłączyć zezwolenie na pobieranie plików z innych komputerów. Opcja ta przydaje się w momencie, gdy komputer jest podłączony do sieci. Wtedy może wysyłać części wcześniej pobranych aktualizacji i aplikacji systemu Windows do urządzeń w sieci lokalnej lub w Internecie.

Sprawdź najlepsze prezenty na Komunię

Partner poradnika:

Kup prezent na Komunię z apką PAYBACK i zgarnij punkty
Impression Tag
Sprawdź najnowsze wpisy