Microsoft Edge vs Safari Apple

Microsoft Edge dogonił Safari i ma nową, przydatną funkcję

Adam Lulek Adam Lulek Artykuły

Przeglądarka internetowa to jeden z podstawowych programów do pracy na komputerze. Wiele osób przyzwyczaiło się już do Google Chrome i nie chce korzystać z innych aplikacji. Jednak konkurencja ma bardzo wiele do zaoferowania. Microsoft Edge i Safari to obecnie dwaj najwięksi rywale przeglądarki od Google. Program od giganta z Redmond wciąż zyskuje nowych fanów i już dogania konkurenta od Apple.

Zobacz także: Oto pierwsze informacje o Windows 12

Microsoft Edge dogania Safari

Microsoft Edge vs Safari Apple

Najnowsze dane dotyczące użytkowników przeglądarek wciąż pokazują tego samego lidera. Jest nim oczywiście Google Chrome. Firma analityczna StatCounter podała, że program ma aż 65,38% udziału w rynku. Co ciekawe, drugą lokatę okupuje Safari z wynikiem 9,84%. Z kolei na trzecie miejsce wskoczył Microsoft Edge – 9,54%. Przeglądarka prześcignęła niezwykle popularnego kiedyś Firefoxa. Ten ma jedynie 9,18% udziału w rynku.

Jeśli natomiast przyjrzymy się danym dotyczącym Ameryki Północnej – nietrudno się domyślić, że tutaj dominuje sprzęt Apple. Safari ma tu 16,87% udziału w rynku, a Edge 11,93%. Na innych obszarach geograficznych podział przedstawia się następująco:

  • W Europie Edge ma 10,9% a Safari 9,95%,
  • W Azji przeglądarka Microsoftu ma 7,46% udziału w rynku, a program Apple 5,41%.

Warto też zauważyć, że na platformach mobilnych dominuje Chrome z wynikiem 62,06%. Drugie miejsce okupuje Safari (26,71%). Niestety Edge nie pojawia się tu w statystykach, mimo że został pobrany ponad 10 mln razy z Google Play.

Dlaczego Edge rośnie w siłę?

Microsoft stara się promować przeglądarkę, jako domyślną w Windowsie 10 i 11. Gigant z Redmond na każdym kroku przypomina użytkownikom Google Chrome, że jego program jest lepszy – i ma rację.

Edge jest regularnie aktualizowany o nowe funkcje. Ostatnio Microsoft wprowadził tryb oszczędzania energii, który sprawia, że aplikacja pożera znacznie mniej zasobów niż Chrome (nawet o 30% mniej). Na uwagę zasługują też usypiane karty.

Mi jednak najbardziej przypadł go gustu tryb IE. Dzięki tej opcji można otworzyć dowolną, starą stronę internetową bez żadnych problemów. Działają tu witryny np. w Java. Edge otwiera je bez zająknięcia, a na Chrome nie działają.

Nowa funkcja Edge

Microsoft Edge sukcesywnie wzbogaca się o nowe możliwości. Nie inaczej jest tym razem. W wersji Canary pojawiła się opcja tworzenia połączenia przez Skype! Funkcję tę trzeba włączyć, a uwidacznia się w postaci specjalnego guzika. Co ciekawe, użytkownik nie musi mieć pobranego dodatkowego programu do rozmów wideo.

Microsoft Edge Safari nowa funkcja meet now

Nie wiem, kto w dzisiejszych czasach używa Skype’a. Bardziej liczę na wprowadzenie rozmów wideo w Edge poprzez Microsoft Teams. Przy komputerach jest wielu użytkowników, którzy chcą połączyć się przez Teams bez używania tego programu. Microsoft mógłby wziąć przykład z Google, który bez problemu umożliwia prowadzenie rozmów wideo w przeglądarce za pomocą wygenerowanych linków.

Źródło: techradar, windowscentral

Sprawdź najlepsze prezenty na komunię

Partner poradnika:

Kup prezent na komunię z apką PAYBACK i zgarnij punkty
Impression Tag
Sprawdź najnowsze wpisy