Bateria Windows 11

Bateria na Windows 11 – wydłuż czas działania laptopa, dzięki kilku trikom

Adam Lulek Adam Lulek Artykuły

Bateria i Windows 11 to rzadko poruszany temat. Jednak jeśli masz laptopa i korzystasz z niego np. w długiej podróży, dobrze by było wykorzystać ten czas maksymalnie. Oto kilka trików, które pozwolą Ci na dłuższy czas pracy na laptopie z Windowsem 11.

Zobacz także: Oto naprawdę gigantyczne zmiany w Windows 11

Bateria na Windows 11 – wydłuż czas działania laptopa

Korzystaj z Edge

Microsoft Edge 99

Wiele osób korzystając z laptopa, robi to będąc podłączonym do Internetu. Często korzystają też z przeglądarek. To może w znaczący sposób skrócić czas działania na jednym ładowaniu urządzenia. Warto więc użyć takiej przeglądarki, która jest energooszczędna. Rozwiązanie jest proste i nazywa się Microsoft Edge. Gigant z Redmond sprawił, że Edge jest o około 30% bardziej energooszczędny niż Chrome bez poświęcania szybkości. Ponadto przeglądarka wyposażona jest w funkcję usypiania kart, które nie pożerają zasobów komputera (w tym baterii). Od niedawna można też aktywować tzw. Tryb wydajności, który jeszcze bardziej oszczędzi zasoby laptopa.

Skorzystaj z ustawień systemowych

Jednym z najłatwiejszych sposobów, które mogą nieco pomóc wydłużyć czas pracy na baterii laptopa, jest ustawienie czarnej tapety na Pulpicie. Jest to szczególnie przydatne na urządzeniach z ekranami OLED. Jednak najważniejsze będą tutaj ustawienia Windowsa 11.

bateria windows 11

Aby skorzystać z ustawień systemowych wykonaj dwa kroki:

 • Wejdź w Ustawienia,
 • Kliknij w System.

W tym oknie znajdziesz szereg opcji dotyczących zasilania i baterii. Przyjrzyjmy się im bliżej:

 • Ekran i tryb uśpienia – dostosuj czas wyłączania się ekranu, gdy nie jest aktywny. Znajdziesz tu kilka możliwości dotyczących:
  • Wyłączenia ekranu przy zasilaniu z baterii,
  • Wyłączenia ekranu przy ładowaniu laptopa,
  • Ustawienia urządzenia, aby przechodziło w stan uśpienia przy zasilaniu z baterii,
  • Ustawienia urządzenia, aby przechodziło w stan uśpienia przy ładowaniu laptopa.
 • Tryb zasilania – ustawienie najwyższej wydajności zasilania spowoduje, że laptop będzie pracował dłużej na baterii, jednak można oczekiwać obniżonej wydajności systemu Windows 11.
 • Oszczędzanie baterii – domyślnie tryb ten włącza się, gdy poziom naładowania baterii spadnie do 20%. Można ten poziom jednak dostosować do swoich potrzeb. W razie potrzeby istnieje też opcja włączenia trybu w każdej chwili. Dodatkowo pojawia się tu możliwość zmniejszenia poziomu jasności ekranu, gdy tryb jest włączony (co też pozwoli na dłuższą pracę urządzenia).
 • Zużycie baterii – tutaj znajdziesz wykresy i zestawienie, w którym zobaczysz, jak szybko laptop tracił baterię. Ponadto, można też spojrzeć na aplikacje, które najbardziej ją drenowały. W moim przypadku był to Microsoft Word, a dopiero na drugim miejscu znalazł się Edge.

Jeśli masz do czynienia z laptopem, który obsługuje wysoką częstotliwość odświeżania ekranu, warto ją zmniejszyć w ustawieniach systemowych. Wejdź w Ustawienia > System > Ekran > Zaawansowane wyświetlanie. W tej sekcji możesz zmniejszyć częstotliwość odświeżania ekranu. To powinno wydłużyć czas pracy na baterii.

bateria windows 11

Na koniec dodam, że w Panelu sterowania znajdziecie Zaawansowane ustawienia zasilania. Jednak z tych opcji należy korzystać z głową, ponieważ nierozważna ich modyfikacja może doprowadzić do szkód.

Sprawdź najlepsze prezenty na komunię

Partner poradnika:

Kup prezent na komunię z apką PAYBACK i zgarnij punkty
Impression Tag
Sprawdź najnowsze wpisy