Tomb Raider

Tomb Raider — oto najlepsze gry w historii cyklu

Borys Francuz Borys Francuz Artykuły

Franczyza Tomb Raider wydała na świat gry, komiksy, filmy, książki i Bóg wie co jeszcze. Dziś przyjrzymy się tej pierwszej gałęzi serii o przygodach uroczej i niebezpiecznej archeolog Lary Croft.

Kultowy cykl i jego zarys historyczny

Tomb Raider seria

Serwis branżowy Games Radar sporządził ranking najlepszych gier z kultowej serii. Zanim jednak przejdziemy do zestawienia, warto, chociaż pokrótce przypomnieć historię cyklu. Pierwsza gra z serii Tomb Raider pojawiła się na rynku w 1996 roku. Wydana przez Eidos Interactive produkcja trafiła na konsole Sega Saturn i z miejsca stała się hitem.

Zobacz też: Czego oczekujemy od Grand Theft Auto VI?

Fani zakochali się nie tylko w Larze Croft, ale również w samej rozgrywce. Po ogromnym sukcesie komercyjnym producenci zdecydowali się stworzyć sequel. W taki sposób po 26 latach od debiutu pierwszej gry na rynku znajdują się obecnie dziesiątki tytułów opatrzonych logiem Tomb Raider. Na przestrzeni tych wszystkich lat Lara Croft zagościła chyba na każdym możliwym sprzęcie — począwszy od archaicznych już konsol przez komputery osobiste, a skończywszy na smartfonach i konsolach najnowszej generacji.

Tak jak już wspomniałem serwis Games Radar stworzył ciekawe zestawienie. Oto ranking najlepszych gier z tej jakże kultowej serii!

18. Tomb Raider: The Angel of Darkness (2003)
17. Lara Croft Tomb Raider: Curse of the Sword (2001)
16. Lara Croft Tomb Raider: The Prophecy (2002)
15. Tomb Raider (2000)
14. Tomb Raider: Chronicles (2000)
13. Tomb Raider: The Last Revelation (1999)
12. Tomb Raider 3: Adventures of Lara Croft (1998)
11. Lara Croft Go (2015)
10. Tomb Raider: Underworld (2008)
9. Tomb Raider 2 (1997)
8. Lara Croft and the Guardian of Light (2009)
7. Lara Croft and the Temple of Osiris (2014)
6. Tomb Raider: Legend (2006)
5. Shadow of the Tomb Raider (2018)
4. Tomb Raider: Anniversary (2007)
3. Tomb Raider (1996)
2. Tomb Raider (2013)
1. Rise of the Tomb Raider (2015)

Zgadzacie się z rankingiem? Przyjrzymy się pięciu najlepszym według Games Radar produkcjom z serii.

Miejsce piąte: Shadow of the Tomb Raider (2018)

Shadow

Platformy: PlayStation 4, Xbox One, PC

Oto najnowsza część uruchomionego ponownie w 2013 roku cyklu. Jest to świetna gra przygodowa, ale trochę słabsza gra jako historia Lary Croft. W tej części główna bohaterka próbuje ocalić świat w wielu ciekawych destynacjach. Mimo tego, że fabuła tej części gry lekko kuleje ocenę końcową produkcji poprawia gameplay, który urozmaicił strzelanie i skradanie.

Miejsce czwarte: Tomb Raider: Anniversary (2007)

anniversary

Platformy: PlayStation Portable, PlayStation 2, PlayStation 3, Xbox 360, Wii, PC

Świetny remake pierwszej części gry, który niemalże dorównał oryginałowi. Producenci tego tytułu odświeżyli wiele aspektów gry powstałej ponad dziesięć lat wcześniej. Usprawniono tu dźwięk, grafikę, sterowanie, ale pozostawiono oczywiście świetną fabułę. W grze odwiedzamy Peru, Grecję, Egipt czy Atlantydę. Produkcja z 2007 roku o mały włos nie wyprzedziła swojego pierwowzoru!

Miejsce trzecie: Tomb Raider (1996)

Lara Croft Tomb Raider

Platformy: PC, PlayStation, Sega Saturn, Android, iOS, N-Gage

O mały włos, ponieważ podium zamyka klasyczna gra z 1996 roku. Mimo wszystko klasyk musi zajmować porządne miejsce. Z dzisiejszej perspektywy tytuł na pewno wydaje się być drewniany, toporny i brzydki. Jednak ciężko zaprzeczyć, że Tomb Raider jest jedną z najbardziej wpływowych gier wszechczasów. Ten tytuł zakorzenił się nawet w polskiej popkulturze!

Z szacunku do gry przypomnijmy, że za jej produkcją stoi firma Core Design. Ten produkt na zawsze zrewolucjonizował rynek gier przygodowych oraz otworzył furtkę do tworzenia kolejnych kasowych produkcji przez kolejne dekady. O klasie tytułu niech mówi fakt, że w 1998 roku Design Council uznał ją za jeden z Produktów Tysiąclecia!

Miejsce drugie: Tomb Raider (2013)

Tomb Raider

Platformy: PC, PlayStation 4, PlayStation 3, Xbox One, Xbox 360, Stadia

Odrywając się trochę od nostalgii i klasyki wróćmy do rebootu serii z 2013 roku. Po latach przerwy Lara Croft wróciła na salony z ogromnym przytupem. Produkcja Crystal Dynamics odkurzyła lekko zapomniany już cykl. Gra szybko zyskała pozytywne, a nawet więcej — genialne recenzje. Nowe animacje, nowa grafika, nowe sterowanie oraz nowa fabuła zatrząsnęła światem wirtualnej rozrywki. Jednym słowem BOMBA!

Miejsce pierwsze: Rise of the Tomb Raider (2015)

Tomb Raider

Platformy: PC, PlayStation 4, Xbox One, Xbox 360, Stadia

Jest i on — zwycięzca rankingu! Druga części odrodzonej serii łączy zapierających dech w piersiach aspekt wizualny ze wspaniałą rozgrywką. W tym przypadku postawiono również na możliwość dokonywania niektórych wyborów przez gracza. Rise of the Tomb Raider to zupełnie nowa jakość gier przygodowych, która napędziła do przodu nie tylko własny cykl, ale również całą konkurencję.

Podsumowanie

W taki oto sposób prezentuje się zestawienie sporządzone przez Games Radar. Koniecznie dajcie znać w sekcji komentarzy pod tym artykułem lub postach na Facebooku oraz Twitterze, jaka część serii Tomb Raider jest Waszą ulubioną!

Źródło: Games Radar/Wikipedia

Sprawdź najlepsze prezenty na Komunię

Partner poradnika:

Kup prezent na Komunię z apką PAYBACK i zgarnij punkty
Impression Tag
Sprawdź najnowsze wpisy