Sony cenzuruje horror „Martha Is Dead”!

Borys Francuz Borys Francuz Artykuły

Dziś cały internet obiegła informacja o tym, że wyczekiwany horror Martha Is Dead trafi na konsole PlayStation 4 i 5 z opóźnieniem. Powodem takiego stanu rzeczy jest… cenzura. Sony zdecydowało się wprowadzić zmiany w grze, które wpłyną na jej finalny odbiór.

Martha Is Dead ocenzurowana przez Sony

Martha is Dead

Pierwszoosobowy horror, którego producentem jest studio LKA odpowiedzialne między innymi za The Town of Light na kilka dni przed swoim debiutem zalicza spore turbulencje. Martha Is Dead nie będzie identyczną grą na wszystkich platformach, na których się ukaże. Wydawca gry — Wired Productions jej premierę planował na 24 lutego. Jak się jednak okazuje, data ta utrzyma się jedynie w przypadku wersji na komputery osobiste oraz konsole Xbox One oraz Xbox Series X|S.

Zobacz też: GoldenEye 007 Remaster zbliża się wielkimi krokami

Sytuacja ma się inaczej jedynie przy konsolach od Sony. Pierwotnie gra miała pojawić się na PlayStation 4 i PlayStation 5 również w przyszłym tygodniu. Niestety dla graczy doszło do dość niecodziennego zwrotu akcji. Fizyczna wersja tytułu trafi do fanów z opóźnieniem oraz dozna „okrojenia”. Cyfrowa edycja mimo tego, że wyrobi się w terminie 24 lutego, również zapozna się z cenzurą. Na Twitterze twórcy gry poinformowali nas o zmianach dotyczących wersji Martha Is Dead na konsolach od Sony. Produkcję „uszczuplono” ze względu na jej drastyczną zawartość. Poniżej znajdziecie pełne oświadczenie wydane przez LKA oraz Wired Productions.

Oświadczenie przetłumaczone na język polski

Martha Is Dead to narracyjna przygoda przeznaczona tylko i wyłącznie dla pełnoletnich odbiorców. Zabawa składa się z potencjalnie niekomfortowych scen i motywów, które mogą odstraszać niektórych graczy. Zarówno LKA jak i Wired Productions zawsze otwarcie i szczerze informowali o zawartości Martha Is Dead. Wrażliwe obrazy pojawiające się w grze w konsekwentny sposób przekazywaliśmy do mediów od czasu ogłoszenia produkcji w 2019 roku. Wspomniana zawartość była również wyraźnie oraz wielokrotnie podkreślana jeszcze przed rozpoczęciem rozgrywki.

To bolesne, że musimy zmodyfikować wrażenia, których mieli doznać gracze na PlayStation 4 i PlayStation 5. Sprawia to, że niektóre elementy gry nie będą już grywalne. Po ponad czterech latach pasjonującej i ciężkiej pracy producent LKA potrzebuje teraz dodatkowego czasu na wprowadzenie tych nieplanowanych zmian. W rezultacie Martha Is Dead wydamy w wersji cyfrowej zarówno na PlayStation 4, jak i PlayStation 5 planowo w czwartek 24 lutego 2022 roku. Jednak fizyczna wersja gry zawierająca dodatkową zawartość w postaci dwustronnego plakatu, cyfrowych kart tarota oraz Martha Is Dead Digital EP zostanie wydana z opóźnieniem. Poinformujemy naszych graczy o dacie wysyłki tej wersji, gdy tylko otrzymamy stosowne informacje.

Powyższe zmiany nie mają wpływu na wersje naszej gry na komputery osobiste i konsole Xbox. Premierę uruchomimy zgodnie z planem, a rozgrywka jest całkowicie oryginalna i nieedytowana.

Wyczekujemy doświadczeń graczy z pracy studia LKA już w czwartek 24 lutego 2022 roku.

Cenzura gier wciąż istnieje — to dobrze czy źle?

W internecie szybko pojawiły się głosy sprzeciwu przeciwko decyzji Sony, ale również aprobata. Decyzja producenta konsol PlayStation widocznie spolaryzowała graczy. Przede wszystkim należy zacząć od tego, że Martha Is Dead faktycznie jest grą niezwykle brutalną. Fabuła zabiera nas do roku 1944 roku na tereny Toskanii. Wcielamy się tam w bohaterkę, której siostra (tytułowa Martha) została brutalnie zamordowana. Horror utrzymuje się w mrocznych klimatach oraz niepokojącym otoczeniu. Poniżej znajdziecie jeden ze zwiastunów nadchodzącej produkcji.

Argumentem broniącym Sony jest na pewno kontrowersyjna zawartość gry. Entertainment Software Rating Board zajmujące się wyznaczaniem granic wiekowych gier wideo oznaczyło produkcję LKA ograniczeniem „M”. Organizacja powołała się na ogromną przemoc, krew, okaleczenia, motywy seksualne, częściową nagość i ostry język występujący w Martha Is Dead. Z drugiej strony gracze korzystający z konsol PlayStation mają prawo czuć się pokrzywdzeni, ponieważ ich produkt, który kupili za taką samą cenę jak na przykład gracze Xbox będzie po prostu wybrakowany. Obie wersje gry, mimo że w teorii merytorycznie nie powinny się różnić, w odbiorze będą tak naprawdę dwoma różnymi pozycjami. Poniżej znajdziecie oficjalny opis gry pochodzący z platformy Steam.

Martha Is Dead to mroczny thriller psychologiczny z perspektywy pierwszej osoby, rozgrywający się we Włoszech w 1944 r., który zamazuje granice pomiędzy rzeczywistością, przesądem i tragedią wojny.

Gdy konflikt pomiędzy Niemcami a Aliantami nabiera na sile, znalezione zostaje zbezczeszczone ciało utopionej kobiety imieniem… Martha!

Martha nie żyje, a jej siostra bliźniaczka, Giulia, młoda córka niemieckiego żołnierza, musi sama poradzić sobie z dotkliwą traumą związaną z morderstwem i utratą siostry. Polowanie naprawdę jest owiane atmosferą tajemniczego folkloru i okropieństw wojny, która coraz bardziej się zaciska.

Źródło: Twitter/Steam

Sprawdź najlepsze prezenty na komunię

Partner poradnika:

Kup prezent na komunię z apką PAYBACK i zgarnij punkty
Impression Tag
Sprawdź najnowsze wpisy