Proxima d planeta kosmici

Proxima d to planeta podobna do Ziemi. Czy tam jest życie?

Adam Lulek Adam Lulek Artykuły

Proxima d to planeta podobna do Ziemi. Jej odkrycie budzi ekscytację, ponieważ na jej powierzchni mogłyby znajdować się jakieś formy życia. Co wiemy o fascynującym ciele niebieskim?

Zobacz także: Steam ma hit, jakiego nie miał prawie nigdy – darmowa gra bije rekordy

Nowe odkrycie naukowców

Zespół astronomów znalazł dowody na istnienie trzeciej planety krążącej wokół najbliższej gwiazdy naszego Układu Słonecznego, Proxima Centauri. Ze względu na względną bliskość do Ziemi, ten tajemniczy system gwiezdny jest idealnym celem przyszłej misji eksploracji świata poza granicami naszego układu gwiezdnego.

Proxima d planeta

Korzystając z Bardzo Dużego Teleskopu Europejskiego Obserwatorium Południowego (VLT) w Chile, zespół odpowiedzialny za nowe badanie wykrył egzoplanetę krążącą wokół Proxima Centauri.

Naukowcy odebrali sygnał odpowiadający obiektowi krążącemu wokół gwiazdy na pięciodniowej orbicie. Jednak sygnał był bardzo słaby i zespół musiał przeprowadzić dalsze obserwacje za pomocą instrumentu Echelle SPectrograph for Rocky Exoplanets and Stable Spectroscopic Observations (ESPRESSO). W ten sposób badacze chcieli potwierdzić, że sygnał rzeczywiście był planetą.

Proxima d to planeta podobna do Ziemi

Planeta nazwana Proxima d, ma około jednej czwartej masy Ziemi. W rzeczywistości jest to nie tylko najlżejsza planeta odkryta w tym układzie gwiezdnym, ale jedna z najlżejszych egzoplanet, jakie kiedykolwiek odkryto.

„Odkrycie pokazuje, że nasz najbliższy gwiezdny sąsiad wydaje się być pełen interesujących nowych światów, w zasięgu dalszych badań i przyszłych eksploracji”

– mówi João Faria – naukowiec z Instituto de Astrofísica e Ciências do Espaço w Portugalii.

Proxima d okrąża swoją gwiazdę z odległości około czterech milionów kilometrów, mniej niż jedna dziesiąta odległości Merkurego od Słońca. Wykonanie jednej pełnej orbity wokół Proximy Centauri zajmuje tylko pięć dni. Niemniej jednak krąży w pobliżu strefy gwiazdy lub obszaru wokół gwiazdy, gdzie nie jest ani zbyt ciepło, ani zbyt zimno, aby na powierzchni planety mogła istnieć woda w stanie ciekłym. Jeśli chodzi o teorie na temat tego, jak i gdzie może powstać życie w innych częściach kosmosu, często kluczem jest płynna woda powierzchniowa.

Proxima d planeta

Co jeszcze bardziej intrygujące, uważa się, że Proxima d jest skalistą planetą podobną do Ziemi.

Proxima Centauri

Proxima Centauri to z kolei czerwony karzeł o małej masie, uważany za około jedną ósmą masy Słońca i 500 razy mniej jasny.

Proxima Centauri znajduje się 4,2 roku świetlnego od naszego Układu Słonecznego. Jest to jedno ze słońc układu gwiezdnego Alfa Centauri, najbliższego znanego układu gwiezdnego do naszego. Składa się z dwóch gwiazd splatających się ze sobą na orbicie lub gwiazd podwójnych i jednej innej gwiazdy.

Chociaż Proxima Centauri jest najbliższą Ziemi gwiazdą, jest zbyt mała i zbyt słaba, by dostrzec gołym okiem z naszej planety.

Uzbrojeni w potężne teleskopy, w 2016 roku naukowcy odkryli planetę krążącą wokół małej gwiazdy. Ta planeta, Proxima Centauri b, krąży wokół gwiazdy w odległości około 4,7 miliona mil, z okresem orbitalnym około 11,2 dnia. Jest mniej więcej tej samej wielkości co Ziemia i krąży w strefie nadającej się do zamieszkania.

Tymczasem inna egzoplaneta, Proxima Centauri c, jest tak zwaną super-Ziemią lub planetą mini-Neptun, która jest około siedem razy masywniejsza od Ziemi. Okrąża swoją gwiazdę raz na 5,2 roku. Ze względu na ciemność gwiazdy i długi okres obiegu planety jest mało prawdopodobne, aby Proxima Centauri c nadawała się do zamieszkania.

Każda z planet w układzie Proxima Centauri stanowi interesujące studium przypadku dla naukowców zajmujących się egzoplanetami. Ta osobliwość, jak również kusząca perspektywa co najmniej jednej planety znajdującej się mocno w strefie nadającej się do zamieszkania, ekscytuje naukowców.

Badacze stojący za niedawnym odkryciem mają również nadzieję znaleźć więcej lekkich planet za pomocą tych samych instrumentów, których użyto do znalezienia Proximy d.

Źródło: inverse

    Sprawdź najlepsze prezenty na Komunię

    Partner poradnika:

    Kup prezent na Komunię z apką PAYBACK i zgarnij punkty
    Impression Tag
    Sprawdź najnowsze wpisy