Jak często wymieniać smartfona – po pół roku, roku, a może dwóch? Odpowiedź nie jest oczywista

Bartosz Szczygielski Bartosz Szczygielski Artykuły

Jak często powinno wymieniać się smartfona? To jedno z tych pytań, na które nie ma dobrej odpowiedzi. Chyba, że pod uwagę weźmiemy to, że nasze urządzenie właśnie przestało działać i potrzebujemy nowego od razu. W każdym innym przypadku może to wyglądać inaczej, ale jest też kilka kwestii, które warto rozważyć, kiedy szykujemy się do wymiany smartfona na nowy.

Jak często wymieniać smartfona?

jak często wymieniać smartfona flagowce

Podejrzewam, że każdy podchodzi do wymiany smartfona inaczej. Ja osobiście bardzo długo biłem się z myślami co wybrać i dlaczego właśnie to. Uwierzcie mi, wiem co to oznacza długi okres decyzyjny i doskonale rozumiem tych, którzy wahają się przy każdej zmianie sprzętu. Wiele osób zapewne wyznaje zasadę „dalej dobry”, czyli niezależnie od tego, jak działa sprzęt, zostaje z nimi dopóki… działa. Może to oznaczać, że ledwo „zipie”, ale tutaj to wygląda różnie. Są jednak użytkownicy smartfonów, którzy sprzęty zmieniają co rok lub nawet co pół, ponieważ wyszedł właśnie nowy. Podejrzewam więc, ze po ostatniej premierze serii Samsung Galaxy S22 znalazło się wiele takich osób, które przesiadły się z Galaxy S21 na nowszą wersję. I ja potrafię to zrozumieć, choć sam podejście mam trochę inne.

Nowy smartfon, niezależnie od swojej klasy, to zawsze coś ciekawego. Lepsze działanie, szybsza obsługa czy ciekawsze funkcje. To rzeczy, które faktycznie mogą przekonać niezdecydowanych do tego, by często zmieniać sprzęt. Szczególnie w świecie Androida, gdzie u każdego producenta niby te same rzeczy mogą wyglądać inaczej. Czasem może więc korcić nas to, by po prostu wypróbować rozwiązania konkurencyjnych marek i dlatego stawiamy na nowego smartfona.

Zobacz też: Czy warto sięgnąć po Samsunga Galaxy S22 Ultra?

I skoro już przywołałem Samsunga, to czy faktycznie warto wymieniać Galaxy S21 na S22? W końcu sprzęty dzieli raptem rok, więc nie jest to dużo. Jak dodamy do tego jeszcze fakt, że Samsung obiecuje długie wsparcie dla swoich flagowców, to odpowiedź zdaje się być oczywista. Jednak nie do końca.

Wymiana co generację czy co dwie?

Samsung Galaxy S22 Ultra

Chyba jednym z najpopularniejszych stwierdzeń z jakim się spotkałem jest to, że sprzęt powinno się wymieniać co dwie generacje, a nie jedną. Oczywiście dalej mowa o smartfonach, żeby była jasność. I jest w tym sporo prawdy, bo w przypadku przesiadki z dwuletniego sprzętu na nowy, różnica będzie zauważalna. W przypadku jednorocznego bywa różnie, choć oczywiście nowy smartfon będzie zapewne działał lepiej. Przywołałem już Samsunga, to przywołam i Apple, skoro mówimy o największych. Ostatnia seria iPhone-ów sprzedała się rewelacyjnie, choć bądźmy szczerzy, nie wniosła zbyt wiele nowości. Zarówno pod względem wyglądu, jak i samych funkcji. Skąd więc takie zainteresowanie?

Poniekąd tym, że to po prostu nowy sprzęt, więc ten zawsze cieszy, a po drugie, moim zdaniem sięgnęli po niego posiadacze serii iPhone 11. I przeczuwam, że w przypadku nowych Samsungów będzie ten sam scenariusz. Posiadacze Galaxy S21 raczej spasują, ale już właściciele Galaxy S20 chętnie sięgną po nowe smartfony. Szczególnie, że Samsung zrobił to, czego producenci jednak nie robią zbyt często – wprowadził konkretną nowość. Mówię tutaj o Galaxy S22 Ultra, które jest taką nową wersją Note. Rysik może być tutaj czymś, co przyciągnie ludzi do zmiany sprzętu i ja to kupuję. Konsumenci pragną zmiany i dlatego telefony wymieniamy coraz częściej.

Teraz jest to łatwiejsze, niż przed kilkoma laty. Sprzętów jest więcej, segment średniej półki jest tańszy i starcza na dłużej. Widzimy więc coś nowego i po to sięgamy. Nawet wtedy, kiedy nasz „stary” smartfon jest dalej dobry. Zresztą zauważyłem też wśród swoich znajomych, że te starsze smartfony wcale nie idą od razu na sprzedaż. Często lądują u innych członków rodziny, gdzie dalej dobrze im się wiedzie. Pomijając więc fakt konieczności wymiany smartfona ze względu na jego zepsucie, to chyba w przypadku flagowców zmiana co dwie generacje wydaje się najsensowniejszym wyborem. A jakie jest Wasze zdanie? Kiedy według Was warto zmienić smartfona na nowego, a może należycie do tej grupy, która widząc nowość po prostu musi po nią sięgnąć?

Sprawdź najlepsze prezenty na komunię

Partner poradnika:

Kup prezent na komunię z apką PAYBACK i zgarnij punkty
Impression Tag
Sprawdź najnowsze wpisy