Uniwersalna kontrola macOS

Uniwersalna kontrola w macOS – oto kompatybilne komputery Mac i iPady

3 minuty czytania
Komentarze

Niecierpliwie wyczekiwana funkcja, czyli Uniwersalna kontrola dla iPadów i komputerów Mac jest już dostępna dla testerów – na razie wersji beta. Całość działa naprawdę imponująco, ale nie jest dostępna dla wszystkich urządzeń iPad i Mac. Poniżej znajdziecie szczegółowe informacje na temat kompatybilności urządzeń z funkcją Uniwersalna kontrola w macOS. Funkcja może pojawić się w macOS 12.3. Niedawno otrzymaliśmy wersję 12.2.

Zobacz także: Rewolucyjna technologia może zadebiutować w komputerach Mac 

Uniwersalna kontrola w macOS – co to jest?

Najlepiej o zapowiedzianej kilka miesięcy temu funkcji mówi samo Apple na swojej stronie internetowej:

Jeden sposób na wszystkie urządzenia. Ta sama klawiatura, ta sama mysz i ten sam gładzik działają teraz z komputerem Mac i iPadem – i to nawet z więcej niż jednym. Możesz przenosić kursor z Maca na iPada, pisać na Macu słowa, które mają pojawić się na iPadzie, a nawet przeciągać treści z jednego Maca na drugiego. Bez konfigurowania. Wystarczy umieścić urządzenia obok siebie, by móc swobodnie przenosić kursor między nimi.

Apple.pl

Opcja została zaprezentowana, jako jedna z nowości systemu macOS Monterey, ale do użytkowników trafi dopiero wiosną 2022 roku. Prawdopodobnie stanie się to wraz z kolejną aktualizacją systemu, czyli macOS 12.3.

Uniwersalna kontrola macOS

Uniwersalna kontrola w macOS – oto kompatybilne komputery Mac i iPady

Sednem tego jest to, że funkcja umożliwia korzystanie z jednej klawiatury, myszy i gładzika na wielu komputerach Mac i iPadach. To ciekawa technologia, która działa dokładnie tak, jak Apple po raz pierwszy pokazał ją na WWDC zeszłego lata. Które modele Maców i iPadów są kompatybilne z funkcją Uniwersalnej kontroli?

 • MacBook Pro (2016 rok i nowsze modele);
 • MacBook (2016 rok i nowsze) modele;
 • MacBook Air (2018 rok i nowsze modele);
 • iMac (2017 i nowsze  modele)
 • iMac (5K Retina 27-calowy, koniec 2015 roku)
 • iMac Pro;
 • Mac mini (2018 rok i nowsze modele);
 • Mac Pro (2019 rok).
Uniwersalna kontrola macOS

Jeśli chodzi o kompatybilność z iPadem, oto, co mówi Apple:

 • iPada Pro (wszystkie modele);
 • iPad Air (trzeciej generacji i nowsze modele);
 • iPad (szóstej generacji i nowsze modele);
 • iPad mini (piątej generacji i nowsze modele).

Jeśli Twoje urządzenia spełniają wymagania sprzętowe, Apple mówi, że oba urządzenia muszą być zalogowane do iCloud przy użyciu tego samego Apple ID, funkcja Handoff musi być włączona, a urządzenia muszą znajdować się w odległości nie większej niż 10 metrów od siebie. Apple zauważa również, że iPad i Mac „nie mogą współdzielić połączenia komórkowego i internetowego”.

Oczywiście wszystkie urządzenia skonfigurowane z Uniwersalną kontrolą muszą działać z najnowszymi wersjami beta iPadOS 15.4 i macOS 12.3, które są dostępne zarówno dla publicznych testerów wersji beta, jak i programistów. Oczywiście jeżeli zależy Wam na stabilności pracy, to proponuję poczekać na finalną wersję systemów iOS 15.4, iPadOS 15.4 oraz macOS Monterey 12.3. Wszystkie one powinny pojawić się najpóźniej wiosną, tak jak Apple zapowiadało.

Źródło: 9to5mac

Motyw