Mac Pro

Oto sprzęt dla profesjonalistów – nowy Mac Pro czeka na debiut

Mariusz Nowak Mariusz Nowak Artykuły

Nowe urządzenia Apple z pewnością namieszają na rynku. Co prawda większość klientów czeka na premierę iPhone’a 14, to są też tacy, którzy wypatrują innego sprzętu. Chodzi tu np. o nowy komputer Mac Pro oraz o Pro Display XDR. Jest to sprzęt dla konkretnej grupy klientów. 

Zobacz także: macOS Monterey dostępny – poznaj nową aplikację Muzyka

Nowy Mac Pro

W maju Bloomberg informował, że Apple miało rzekomo pracować nad zupełnie nowym komputerem Mac Pro, napędzanym procesorem z 40 rdzeniami. Przeprojektowany komputer Mac Pro o nazwach kodowych Jade 2C-Die i Jade 4C-Die ma prawdopodobnie być dostępny z 20 lub nawet 40 rdzeniami. Układy mają zawierać również opcje 64-rdzeniowe lub 128-rdzeniowe dla grafiki. 

Ponadto w styczniu dowiedzieliśmy się, że firma ma w planach wydać nowe komputery Mac oparte na układach M1 Pro i M1 Max, które są już w MacBooku Pro. Dodatkowo, wiemy, że nowy chip z serii M nie będzie rozszerzeniem „M2”. Zamiast tego będzie to aktualizacja M1, która zapewni więcej rdzeni niż M1 Max.

Mac Pro

Nowe komputery mają obejmować Maca Pro, nowego Maca mini i iMaca Pro z dużym ekranem. Jest wysoce prawdopodobne, że Apple zakończy przejście na własne chipy już w czerwcu na WWDC 2022. Firma z Cupertino może wypuścić sprzęt dopiero w trzecim kwartale tego roku – czyli podobnie jak w przypadku Maca Pro z 2019 roku.

Pro Display XDR

W styczniu pojawiły się plotki, że Apple pracuje nad następcą Thunderbolt Display. Monitor ten został wprowadzony na rynek w 2011 roku za $999 i został wycofany w 2016 roku.

Nowa wersja monitora ma być wypełnieniem niszy dla podobnego sprzętu od Apple, który jest dość drogi. Chodzi o Pro Display XDR, który kosztuje $4 999 nie uwzględniając opcjonalnego stojaka za $999. Nowy wyświetlacz, który pojawi się na rynku ma kosztować jedynie około $2500.Będzie to zatem idealna opcja dla tych, którzy chcą dodać większy ekran do swojego nowego MacBooka Pro bez wydawania dużych pieniędzy.

Mac Pro

Być może tego typu monitor jest opracowywany przez LG, który pracuje nad 3 tajemniczymi urządzeniami. Jedno z nich jest rzekomo oparte na obecnym 24-calowym iMacu, jedno ma być nadchodzącym 27-calowym iMaciem i w końcu 32-calowy model, który może być nowym monitrem Pro Display XDR z chipem Apple. Prawdopodobnie będzie to A13 Bionic. 

Nowy monitor jest opracowywany pod kryptonimem J327. Należy liczyć się z tym, że tańszy monitor miałby ekran przeznaczony bardziej do użytku codziennego niż do użytku profesjonalnego. Wiąże się z tym na przykład niższy współczynnik jasności i kontrastu. 

Z drugiej strony wbudowany procesor/GPU w zewnętrzny wyświetlacz może pomóc komputerom Mac w dostarczaniu grafiki o wysokiej rozdzielczości bez wykorzystywania wszystkich zasobów wewnętrznego układu komputera. Apple może również połączyć moc wyświetlacza i komputera Mac, aby zapewnić jeszcze większą wydajność podczas wykonywania intensywnych zadań graficznych. Inną możliwością jest użycie procesora w celu dodania kilku inteligentnych funkcji do wyświetlacza Pro Display XDR, takich jak AirPlay.

Źródło: macrumors, 9to5mac

Sprawdź najlepsze prezenty na komunię

Partner poradnika:

Kup prezent na komunię z apką PAYBACK i zgarnij punkty
Impression Tag
Sprawdź najnowsze wpisy