Mac technologia

Rewolucyjna technologia może zadebiutować w komputerach Mac 

Mariusz Nowak Mariusz Nowak Artykuły

Apple wydało w tym tygodniu pierwszą wersję beta systemu macOS Monterey 12.3, która zawiera nowe funkcje, takie jak Universal Control, a także bezpieczne notatki w menedżerze haseł Safari. Aktualizacja przygotowuje również system operacyjny dla komputerów Mac do nowych technologii, ponieważ wewnętrzne pliki systemowe wskazują na to, że technologia ultraszerokopasmowa (Ultra Wideband) pojawi się w nadchodzących komputerach Mac.

Zobacz także: 

Rewolucyjna technologia może zadebiutować w komputerach Mac

Najnowsza wersja beta systemu macOS 12 zawiera frameworki i daemony (które są częścią systemu działającego w tle) potrzebne do obsługi technologii ultraszerokopasmowej. Są to te same narzędzia, które są już używane do zapewnienia obsługi UWB na urządzeniach z systemem iOS z chipem U1.

Mac technologia

Dla tych, którzy nie są zaznajomieni, technologia ultraszerokopasmowa to protokół komunikacji bezprzewodowej krótkiego zasięgu, który jest używany do rozpoznawania przestrzeni. W ten sposób dwa lub więcej urządzeń UWB w tym samym pomieszczeniu może precyzyjnie zlokalizować się nawzajem.

Ultra Wideband jest od kilku lat w iPhone’ach

Firma Apple po raz pierwszy wprowadziła technologię UWB do swoich urządzeń za pomocą iPhone’a 11 w 2019 roku, a następnie rozszerzyła ją na Apple Watch, HomePod mini i AirTagi. W ekosystemie z Cupertino umożliwia szybsze uwierzytelnianie AirDrop, CarKey bez konieczności wyjmowania iPhone’a z kieszeni, szybki transfer AirPlay i dokładną lokalizację używaną przez sieć Find My.

Korzyści te mogą zostać rozszerzone na komputery Mac, jeśli Apple zdecyduje się wprowadzić układ U1 do swoich komputerów. Warto jednak zauważyć, że nawet najnowsze modele iPadów nie są wyposażone w technologię ultraszerokopasmową, więc jedyną pewnością, jaką mamy teraz, jest to, że Apple eksperymentuje z technologią UWB z większą liczbą urządzeń. Wciąż nie wiadomo, kiedy dokładnie zobaczymy komputery Mac i iPady z chipem U1.

Mac technologia

Plotka głosi, że tej wiosny odbędzie się specjalne wydarzenie, więc być może usłyszymy więcej o planach spółki dotyczących rozszerzenia technologii ultraszerokopasmowej na swoje kolejne urządzenia podczas tego wydarzenia.

Informacje dotyczące transmisji ultraszerokopasmowej

Transmisja ultraszerokopasmowa jest dostępna na iPhone’ach 11 i nowszych. Dostępność zależy od regionu.

W sytuacjach, gdy korzystanie w naszym regionie z transmisji ultraszerokopasmowej jest zabronione (na przykład podczas podróży samolotem), możliwe jest jej wyłączenie — w tym celu należy włączyć tryb samolotowy.

Dostępność technologii ultraszerokopasmowej

Urządzenia wyposażone w zaprojektowany przez Apple chip U1 zawierają technologię ultraszerokopasmową, która orientuje urządzenia w przestrzeni. Technologia ultraszerokopasmowa jest dostępna w modelach telefonu iPhone 11, iPhone 12 i iPhone 13. Technologia nie jest dostępna we wszystkich krajach lub regionach i podlega międzynarodowym przepisom, które wymagają wyłączenia jej w niektórych lokalizacjach.

Technologia ultraszerokopasmowa nie jest dostępna w następujących krajach lub regionach:

 • Armenia
 • Azerbejdżan
 • Białoruś
 • Indonezja
 • Kazachstan
 • Kirgistan
 • Nepal
 • Rosja
 • Tadżykistan
 • Turkmenistan
 • Ukraina
 • Uzbekistan

Źródło: 9to5mac

Sprawdź najlepsze prezenty na Komunię

Partner poradnika:

Kup prezent na Komunię z apką PAYBACK i zgarnij punkty
Impression Tag
Sprawdź najnowsze wpisy