Stretch — robot Boston Dynamics dostał swoją pierwszą pracę!

Borys Francuz Borys Francuz Artykuły

Ostatnie tygodnie zdają się być bardzo dobrymi dla Boston Dynamics. Amerykańska firma zajmująca się inżynierią i robotyką właśnie wysłała w świat jeden ze swoich produktów. Robot Stretch będzie działał w magazynach kurierskich DHL.

Boston Dynamics z kolejnym sukcesem

Robot Stretch

Nawet osoby będące średniozainteresowane rynkiem robotyki na pewno kojarzą firmę Boston Dynamics. Założone przez Marca Raiberta przedsiębiorstwo stworzyło w swojej historii wiele projektów, a jednymi z najgłośniejszych są Atlas (dwunożny humanoidalny robot) oraz BigDog (robopies). W swojej historii firma przechodziła przez różne ręce. W 2013 została przejęta przez Google, w 2017 przez Softbank, a aktualnie od dwóch lat należy do grupy Hyundai.

Teraz jednak najważniejszą informacją wypływającą z Boston Dynamics jest ta mówiąca o rozpoczęciu sprzedaży robota Stretch. Firma zadeklarowała, że w ciągu najbliższych trzech lat dostarczy do magazynów kurierskich DHL całą flotę takich robotów. Po raz pierwszy maszyna została przedstawiona światu w zeszłym roku. Mimo tego, że robot wygląda zdecydowanie bardziej przyziemnie niż chociażby Atlas czy BigDog w środku skrywa masę elektroniki. Stretch został stworzony na wzór wózka widłowego bez kierowcy. Cechami charakterystycznymi robota są zwrotność oraz wielozadaniowość. Pierwszymi zadaniami maszyny będzie identyfikowanie oraz transportowanie paczek z miejsca A na miejsce B.

Stretch został stworzony w taki sposób, żeby jego długie ramię mogło służyć jednocześnie za chwytak. Ta część robota zakończona jest zaawansowanym czujnikiem, który sprawia, że może on chwytać paczki różnych rozmiarów. Kolejną ciekawą rzeczą w maszynie Boston Dynamics jest fakt, że inżynierowie wyposażyli ją w technologię, która umożliwia automatyczne dostosowanie robota do miejsca pracy. Oznacza to tyle, że Stretch sam znajduje i transportuje paczki, bez konieczności dodatkowego programowania. Ponadto robot potrafi funkcjonować w mniej przyjemnych warunkach. Mowa tu na przykład o sytuacji, gdy wokół maszyny pojawią się swobodnie porozrzucane pudełka.

Stretch trafia do magazynów DHL

Robot Stretch

Tak jak już wspomnieliśmy, robot swoją szansę zaistnienia w świecie dostanie w magazynach firmy kurierskiej DHL. Automatyzacja pracy w tego typu miejscach pracy postępuje dosyć szybko. Zaawansowane roboty być może kiedyś w pełni usuną czynnik ludzki występujący w pracy magazynowej. Tymczasem o partnerstwie z Boston Dynamics wypowiedziała się Sally Miller — szefowa działu do spraw rozwoju w amerykańskim oddziale DHL:

W firmie DHL Supply Chain zawsze byliśmy zaangażowani w postępujące innowacje i cyfryzacje. Robimy to, aby optymalizować nasz długi łańcuch dostaw. Wkład pieniężny w robotyzacje magazynów odgrywa kluczową rolę w zwiększaniu efektywności naszej pracy oraz poprawę obsługi naszych klientów. Dlatego cieszymy się, że możemy rozpocząć współpracę z Boston Dynamics, która zagwarantuje nam najwyższej klasy robotykę w naszych magazynach. Stretch już teraz rozwiązuje ciężkie wyzwanie dzięki swojej elastycznej konstrukcji. Pracę te będziemy mogli kopiować i umieszczać w poszczególnych regionach, a potem na całym świecie.

Kontrakt łączący wynalazek Boston Dynamics z DHL opiewa na 15 milionów dolarów. Umowa ta jest częścią dużej strategii firmy kurierskiej, która ma na celu przyspieszenie cyfryzacji w swoich strukturach. Według najnowszych informacji Stretch pojawi się jedynie „we wskazanych magazynach DHL”. Dowiedzieliśmy się również, że robot będzie najpierw odpowiedzialny za rozładowywanie ciężarówek. Jednak jest to jedynie początek pracy robota w magazynach DHL. Następnym krokiem jest wysłanie maszyny do działań przy innych czynnościach już wewnątrz budynków.

Robotyzacja i automatyzacja miejsc pracy

Robot Stretch

W przypadku firmy kurierskiej automatyzacja magazynu ma na celu utrzymanie tempa w łańcuchu dostaw. W ostatnich miesiącach kwestia ta była niestabilna ze względu na pandemie COVID-19. Dodatkowo DHL chce wpłynąć na zadowolenie klientów. Korzystanie ze Stretcha wydaje się nieuniknione, aby poprawić czasy transportu oraz ich efektywność.

Zobacz też: „Gambit Królowej” zmierzy się z pozwem o zniesławienie!

Do powyższych kwestii dochodzi jeszcze oczywiście czynnik finansowy. Korzystanie z robotów sprawia, że DHL usuwa lub częściowo wymazuje ze swojej listy płac dotychczasowych pracowników. Ponadto w trakcie pracy zmniejsza się ryzyko odniesienia kontuzji lub poważnych urazów przez zatrudnionych ludzi. Firmy kurierskie z całego świata już teraz bacznie przyglądają się temu jak Stretch poradzi sobie w magazynach DHL. Jeśli robot spełni pokładane w nim nadzieje najprawdopodobniej do Boston Dynamics zgłoszą się kolejni chętni na taki zakup.

Źródło: Slash Gear

Sprawdź najlepsze prezenty na Komunię

Partner poradnika:

Kup prezent na Komunię z apką PAYBACK i zgarnij punkty
Impression Tag
Sprawdź najnowsze wpisy