Ochrona

Czy Smart TV może mieć wirusa? Warto o tym wiedzieć, zanim będzie za późno

Kamil Żółkiewicz Kamil Żółkiewicz Artykuły

Niby sytuacja całkiem normalna – wirus w oprogramowaniu. Każdy wie o tym, że złośliwe skrypty mogą stwarzać zagrożenie dla takich urządzeń jak telefon oraz komputer. Jak to jest ze Smart Tv? Czy faktycznie może zostać zainfekowane wirusem? Temat został wywołany przez Samsunga (już pewien czas temu), który w obawie przed możliwością pojawienia się wirusa w systemie, zaleca jego skanowanie usługami McAfee. Czy Smart TV może mieć wirusa? Oczywiście jest to możliwe, ale użytkownicy nie powinni się przesadnie przejmować tą sytuacją, ponieważ zagrożenie jest dużo mniejsze niż w przypadku komputera oraz urządzeń mobilnych. 

Czym Samsung wywołał dyskusję? 

Twitter
Źródło: geralt from pixaby

Cała “afera” rozpoczęła się od postu na Twitterze, gdzie Samsung sugerował swoim użytkownikom, aby od czasu do czasu uruchamiali skanowanie swoich Smart TV. W tym również miejscu pojawił się samouczek, jak należy dokonać sprawdzenia swojego sprzętu przy wykorzystaniu wbudowanego skanera antywirusowego McAfee. W przypadku smartfonów koreański producent prowdzi podobną politykę i urządzenia również posiadają wbudowaną usługę umożliwiającą okresowe skanowanie urządzenia. 

Zobacz więcej: Samsung zaleca skanowanie telewizorów. Jak sprawdzić, czy nie złapałeś wirusa?

Jakie są możliwości i doświadczenia z infekowaniem telewizorów

Telewizor
Źródło: Alehandra13 from pixabay

Wzmianki o pierwszych infekcjach inteligentnych telewizorów pojawiają się w 2015 roku. To właśnie wtedy zainfekowano Smart TV. Jednak spokojnie. Odbyło się to na własne życzenie, ponieważ do infekcji doszło poprzez podłączenie pamięci podręcznej, gdzie znajdowało sie już złośliwe oprogramowanie. W tym samym roku użytkownik Smart TV przeprowadził atak na swoje połączenie internetowe. Pojawiają się rówież wzmianki na Reddicie o tym jakoby miało pojawić się na telewizorach zagrożenie podczas przeglądania stron internetowych, jednak zamknięcie karty powodowało jego rozwiązanie bez żadnych skutków ubocznych dla urządzenia. W serwisie Twitter można również dojść do informacji na temat rzekomych wirsów w systeie operacyjnym Smart TV w przypadku, któych rozwiązaniem całej sytuacji było dokonanie przywrócenia ustawień fabrycznych. Dlatego w sytuacji, kiedy używasz swojego telewizora tylko i wyłącznie do oglądania popularnych serwisów streamingowych i używasz do tego głównie aplikacji, które pobierasz ze sklepu, prawdopodobieństwo zakażenia urządzenia jest bardzo małe. 

Zobacz także: Z małego ekranu na duży, czyli jak połączyć telefon ze Smart TV?

Warto dmuchać na zimne, jeśli masz obawy

Oczywiście nic nie stoi na przeszkodzie, abyś wykonywał skanowanie swojego urzadzenia, jeśli wolisz mieć pewność. Skanowanie jest stosunkowo proste i nie wymaga od Ciebie żadnej wielkiej wiedzy informatycznej. W wybranych modelach urządzeń można znaleźć taką opcję w ustawieniach. Z tego poziomu możesz przeskanować swój Smart TV w celu wyłapania ewentualnych zagrożeń. Jednak na chwilę obecną bardzo trudno wskazać słuszne argumenty za tym, ponieważ nie słyszy się za dużo o rzeczywistych ofiarach wirusów na Smart TV. 

Pobierz McAfee z Google Play! 

Zobacz także: Co zainstalować na telewizorze? Najlepsze aplikacje na Smart TV, które warto pobrać

Czy Smart TV może mieć wirusa? Okazuje się, że jest to możliwe, aby do takiej sytuacji doszło. Jednak nie musisz się tym przesadnie przejmować. Na chwilę obecną mało kto ma interes w infekowaniu Smart TV. Większość standardowych użytkowników inteligentnych telewizorów używa ich raczej do rozrywki. To właśnie tam używa się popularnych aplikacji streamingowych. Jaki cel miałby ktokolwiek w podglądaniu, na którym odcinku jakiego serialu jesteś? Mało kto korzysta z przeglądarki w telewizorze po to, aby zalogować się przykładowo na konto bankowe, ponieważ jest to po prostu mało wygodne. W tym celu raczej wykorzystasz dedykowaną aplikacje w telefonie lub zalogujesz się na swoim laptopie niż w telewizorze. Te nabardziej newralgiczne dane zazwyczaj są ulokwane właśnie na sprzęcie komputerowym oraz mobilnym. Przeglądarka ma zdecydowanie mniejszą użyteczność w Smart Tv niż w przypadku wymienionych urządzeń. 

Źródło obrazka wyróżniającego: geralt from pixaby

Sprawdź najlepsze prezenty na komunię

Partner poradnika:

Kup prezent na komunię z apką PAYBACK i zgarnij punkty
Impression Tag
Sprawdź najnowsze wpisy