zniesienie opłat roamingowych think tank

Zniesienie opłat roamingowych uwolniło popyt na usługi mobilne — twierdzi Think Tank PE

Mateusz Nowak Mateusz Nowak Artykuły

Think Tank Parlamentu Europejskiego przeanalizował, że zniesienie dodatkowych opłat roamingowych uwolniło niewykorzystany popyt na usługi mobilne. To teza, którą ma potwierdzać szybki wzrost ruchu roamingowego od czerwca 2017 roku. Na zmianach w przepisach korzystają ludzie podróżujący po 27 krajach Unii Europejskiej.

Zniesienie opłat roamingowych – Think Tank PE i jego analiza

Think Tank Parlamentu Europejskiego we wstępie swojego raportu o rozporządzeniu ws. roamingu powołał się na badanie Eurobarometru z 2020 roku. Wynika z niego, że połowa Europejczyków posiadających telefon komórkowy w ciągu ostatnich dwóch lat podróżowała do innego kraju członkowskiego UE. Think Tank zauważa, że unijne opłaty roamingowe przestały być stosowane 15 czerwca 2017 roku. Od tego czasu prawie 170 mln obywateli mogło skorzystać z zasady Roam Like at Home. Polega ona na tym, że płacimy za usługi w roamingu tyle samo, co w swoim kraju.

Eksperci z Think Tanku uznali stosowanie wspomnianej zasady za sukces. Znacznie więcej osób korzysta z urządzeń mobilnych podczas podróży do innych krajów UE i Europejskiego Obszaru Gospodarczego. Np. wykorzystanie transmisji danych w roamingu latem 2019 r. wzrosło 17-krotnie w porównaniu z latem poprzedzającym zniesienie dopłat roamingowych. Szybki wzrost ruchu w roamingu od czerwca 2017 r. dowodzi, że zniesienie dodatkowych opłat roamingowych uwolniło niewykorzystany popyt na usługi mobilnej transmisji danych wśród osób podróżujących po 27 krajach członkowskich UE, a także Islandii, Liechtensteinie i Norwegii — twierdzi Think Tank Parlamentu Europejskiego.

Eksperci w swojej analizie zwrócili również uwagę na rozdrobnienie rynku łączności ruchomej w UE. Zauważyli, że pandemia uwypukliła znaczenie solidnej, szybkiej infrastruktury cyfrowej. 33% badanych wskazało, iż podczas podróży w obszarze UE korzystali z internetu o mniejszej prędkości, niż ta, którą mają w domu. To dane z Eurobarometru. 28% respondentów wskazało na niższy standard sieci, z której korzystali podczas podróży, w porównaniu do tego, który mają w domu. Przykładowo zamiast 4G było dostępne jedynie 3G.

W przepisach o roamingu będzie jeszcze kilka zmian

Eksperci z Think Tanku Parlamentu Europejskiego przypomnieli, że po pięciu latach od wdrożenia rozporządzenia ws. roamingu Komisja Europejska musi przeprowadzić jego przegląd. Autorzy raportu wyjaśniają, że wniosek KE upraszcza strukturę istniejących przepisów oraz wprowadza do nich kilka zmian. Wygasające w tym roku przepisy zostaną przedłużone o 10 lat. Maksymalne opłaty hurtowe będą dostosowane tak, aby zapewnić trwałość świadczenia detalicznych usług roamingowych po cenach krajowych.

Cel nowych przepisów to również zapewnienie obywatelom i przedsiębiorstwom takiej samej jakości usług, jaką mają u siebie. Dotychczas był z tym problem. Jeśli w ramach abonamentu [obywatele i firmy – red.] mają dostęp do szybkości 4G, a w coraz większym stopniu do 5G, nie powinni mieć do czynienia z niższymi prędkościami sieci w roamingu, bez względu na to, gdzie sieci te są dostępne […]. Dostawcy usług roamingu powinni ponadto określić w umowach z użytkownikami końcowymi poziom jakości usług, jakiego można oczekiwać w roamingu w UE — twierdzi Think Tank PE.

Proponowane rozporządzenie ma również zapewnić osobom korzystającym z roamingu dostęp do usług alarmowych. Dostępna ma być także płynna i bezpłatna transmisja lokalizacji dzwoniącego, m.in. za pośrednictwem wiadomości tekstowych i aplikacji alarmowych. Prócz tego podróżni powinni być informowani o sposobach dotarcia do służb ratowniczych, m.in. przeznaczonych dla osób niepełnosprawnych w odwiedzanym kraju UE — zaznacza Think Tank PE. Podróżni powinni mieć również pewność, że mogą dzwonić na numery np. obsługi klienta linii lotniczych lub towarzystw ubezpieczeniowych.

Czytaj także: Najczęściej piracone filmy i seriale 2021 roku – straty liczone w miliardach!

Współustawodawcy osiągnęli tymczasowe porozumienie ws. przepisów 9 grudnia 2021 roku. Teraz musi zostać ono jeszcze formalnie przyjęte i zasada Roam Like at Home będzie obowiązywać przez kolejne 10 lat.

źródło: EuroPAP News

Sprawdź najlepsze prezenty na komunię

Partner poradnika:

Kup prezent na komunię z apką PAYBACK i zgarnij punkty
Impression Tag
Sprawdź najnowsze wpisy