spór T-Mobile z ZPP

Kolejna odsłona sporu ZPP z T-Mobile – poszło o podatkową Księgę Wstydu

Mateusz Nowak Mateusz Nowak Artykuły

Spór pomiędzy T-Mobile a Związkiem Przedsiębiorców i Pracodawców przybiera na sile. Chodzi o podatek CIT, którego płacenia magentowy operator miał w opinii związku unikać. T-Mobile odpiera zarzuty, grozi związkowi sprawą w sądzie i wzywa go do zapłaty miliona złotych na cel charytatywny. ZPP twierdzi, że jest zastraszany przez operatora.

Od czego zaczął się spór T-Mobile z ZPP?

spór T-Mobile z ZPP
źródło: ZPP

Na początku listopada ubiegłego roku Związek Przedsiębiorców i Pracodawców opublikował dokument Księga Wstydu Ministerstwa Finansów – dyskryminacja podatkowa polskich firm. Jego autorzy przeprowadzili analizę, z której wynikało, że CIT jest w zasadzie podatkiem dobrowolnym. Do podatkowej Księgi Wstydu trafił T-Mobile. ZPP zarzucił magentowemu operatorowi, że ten unika płacenia podatków, nazywając tę postawę rażącym, negatywnym przykładem. Z analizy ZPP wynika, że T-Mobile zapłacił tylko 30 801 zł podatku CIT w latach 2016-2020, mając w tym samym okresie przychody w wysokości 43 342 858 185 zł. Dla porównania Play przy mniejszych przychodach w analogicznym okresie (34 409 704 549 zł) miał zapłacić 963 535 835 zł.

T-Mobile nie zgodził się z tymi zarzutami. Operator twierdził, że w 2016 roku wniósł do budżetu państwa ponad 4 mld zł za zakup częstotliwości. Kwota ta miała być kosztem, który zgodnie z obowiązującym prawem spowodował powstanie straty. Stratę z kolei można rozliczyć poprzez obniżenie podstawy opodatkowania w kolejnych latach. T-Mobile twierdził, że organy podatkowe potwierdziły prawidłowość takiego rozliczenia. Tylko w ubiegłym roku według magentowego operatora zapłacił on ponad 137 mln zł podatku CIT.

T-Mobile chce przeprosin i zapłaty zadośćuczynienia

spór T-Mobile z ZPP

Sprawa ma swój dalszy ciąg, ponieważ w styczniu tego roku magentowy operator wysłał do Związku Przedsiębiorców i pracodawców pismo. Telekom oczekuje, że ZPP usunie ze swojej strony podatkową Księgę Wstydu lub skasuje z raportu wszystkie informacje, które dotyczą T-Mobile. Magentowy operator wzywa również ZPP do opublikowania przeprosin na stronie związku oraz w ogólnopolskich mediach. Na tym jednak nie koniec. T-Mobile chce, żeby ZPP wpłacił milion zł na rzecz Fundacji Warszawskie Hospicjum Dla Dzieci.

W sposób bezprawny, bez zachowania prawem wymaganych przesłanek zawarliście Państwo szereg nieprawdziwych i krzywdzących informacji – co miało na celu dyskredytacje T – Mobile Polska S.A […] Stworzony przez Państwa „raport” co najmniej w zakresie informacji dotyczący T-Mobile Polska S.A. jest nierzetelny, nie przedstawia pełnych informacji, sposobu rozliczenia, podstawy rozliczeń – pomija fakt poniesionych danin publicznoprawnych, które T-Mobile Polska S.A. poniosła a które to
wpłynęły na wysokość wskazanego podatku CIT
— czytamy w piśmie, które magentowy operator wysłał do ZPP. T-Mobile ma pretensje o zaprezentowanie w raporcie danych o podatkach płaconych przez operatorów telekomunikacyjnych bez ukazania szerszego kontekstu.

Magentowy operator uważa, że publikacja ZPP negatywnie wpływa na jego wizerunek, może wywoływać nieufność do niego u partnerów biznesowych, a także obniżać morale pracowników. Telekom zapowiedział podjęcie dalszych kroków, włącznie ze skorzystaniem z drogi sądowej, jeśli ZPP nie spełni jego żądań.

ZPP twierdzi, że jest zastraszany

Związek Przedsiębiorców i Pracodawców nie opublikował przeprosin i najprawdopodobniej nie ma również zamiaru spełniać pozostałych żądań magentowego operatora. T-Mobile Polska żąda od ZPP 1 miliona złotych zadośćuczynienia za podanie oficjalnej informacji ze strony Ministerstwa Finansów dotyczącej płacenia CIT w Polsce przez T-Mobile – twierdzi ZPP.

Czytaj także: HBO Go nie jest wspierane na tym urządzeniu – wizerunkowy strzał w stopę

W środę o 10:00 związek organizuje konferencję Próba zastraszenia ZPP przez T-Mobile Polska. Do udziału […] zaprosiliśmy Andreasa Maierhofera, Prezesa T-Moblie Polska, żeby wyjaśnił przyczyny zapłacenia 30 tysięcy podatku CIT łącznie w ciągu ostatnich 5 lat przy obrotach sięgających 40 miliardów złotych — napisał związek na swojej stronie internetowej. Będziemy informować, jak rozwija się ta sprawa.

źródło: ZPP, T-Mobile

Sprawdź najlepsze prezenty na komunię

Partner poradnika:

Kup prezent na komunię z apką PAYBACK i zgarnij punkty
Impression Tag
Sprawdź najnowsze wpisy