Zdjęcia z Marsa Curiosity

Niesamowite znalezisko łazika Curiosity. Pierwsze oznaki życia na Marsie?

Adam Lulek Adam Lulek Artykuły

Łazik Curiosity bada Marsa już od prawie 10 lat. Misja rozpoczęła się 6 sierpnia 2012 roku. Do tej pory robot dokonał kilku odkryć. Przykładowo, znalazł cząsteczki organiczne. Teraz łazik znalazł coś jeszcze – czy są to pierwsze oznaki życia na Marsie?

Zobacz także: Poznaj absolutnie wszystkie Usługi Google

Pierwsze oznaki życia na Marsie?

Zdjęcia z Marsa Curiosity

Łazik Curiosity wykrył niedawno związki węgla w próbkach skał z powierzchni Marsa. Jest to też związane z procesami biologicznymi na Ziemi i może wskazywać na jakąś formę życia na Czerwonej Planecie.

Naukowcy próbują zrozumieć, co jeszcze mogło kryć się za węglem na Marsie. Coraz więcej dowodów sugeruje, że Mars mógł nadawać się do zamieszkania w pewnym momencie swojej wczesnej przeszłości, z wodą na powierzchni i wyższymi temperaturami. Odkrycia są szczegółowo opisane w badaniu opublikowanym we wtorek w Proceedings of National Academy of Sciences.

Kilka misji badało Marsa w poszukiwaniu śladów dawnego życia mikrobiologicznego. Jednak naukowcy nie potwierdzili jeszcze życia na Marsie i wciąż czekają na ostateczne dowody, aby powiedzieć, że rzeczywiście istnieje życie poza Ziemią.

„Znajdujemy na Marsie rzeczy, które są kusząco interesujące, ale naprawdę potrzebowalibyśmy więcej dowodów, aby stwierdzić, że zidentyfikowaliśmy życie. Więc zastanawiamy się, co jeszcze mogło spowodować ślad węglowy, który widzimy, jeśli nie życie”.

– twierdzi Paul Mahaffy, główny badacz laboratorium chemicznego Sample Analysis at Mars (SAM).

Curiosity pobrał próbki

Curiosity analizował sproszkowane próbki skał z marsjańskiego krateru Gale podczas całej misji.

oznaki życia na marsie

Łazik użył następnie instrumentu Tunable Laser Spectrometer (TLS) w laboratorium SAM do analizy próbek. Naukowcy stojący za misją podgrzali próbki do około 1500 stopni Fahrenheita, aby uwolnić znajdujące się w nich gazy.

Następnie zmierzyli izotopy z próbek i znaleźli ślady węgla. Prawie połowa próbek zawierała zaskakująco duże ilości węgla-12 w porównaniu z węglem znalezionym w atmosferze Marsa. Na Ziemi węgiel znajduje się w każdym życiu. Żywe istoty na Ziemi wykorzystują atomy węgla-12 do metabolizowania żywności lub fotosyntezy.

„Istnieje ogromny fragment obiegu węgla na Ziemi, który obejmuje życie, a ze względu na życie istnieje fragment obiegu węgla, którego nie możemy zrozumieć, ponieważ wszędzie, gdzie spojrzymy, jest życie”

– stwierdził Andrew Steele, naukowiec z Carnegie Institution for Science w Waszyngtonie.

Naukowcy stojący za odkryciem badają trzy różne scenariusze, które mogą być odpowiedzialne za znalezienie śladów węgla:

  • Pierwszy scenariusz sugeruje, że węgiel może powstawać w wyniku oddziaływania światła ultrafioletowego z gazowym dwutlenkiem węgla w atmosferze Marsa, tworząc nowe cząsteczki zawierające węgiel, które później osiadły na powierzchni planety.
  • Drugi scenariusz sugeruje, że w pewnym momencie swojej wczesnej historii, około stu milionów lat temu, Układ Słoneczny przeszedł przez gigantyczny obłok molekularny, bogaty w węgiel, znajdujący się na powierzchni Marsa.
  • Trzeci scenariusz sugeruje życie. Naukowcy są przekonani, że starożytne organizmy podobne do bakterii mogły uwolnić metan do atmosfery. Tam światło ultrafioletowe przekształciłoby ten gaz w większe, bardziej złożone cząsteczki.

Nowe cząsteczki spadłyby na powierzchnię i zachowały swoją wyraźną sygnaturę węglową w skałach marsjańskich. Naukowcy wciąż próbują zrozumieć obieg węgla na Marsie. Odkrycia Curiosity pomogą również jego następcy, Perseverance. Łazik wylądował na Marsie w lutym 2021 roku, w poszukiwaniu marsjańskich próbek do zebrania.

Źródło: inverse

Sprawdź najlepsze prezenty na Komunię

Partner poradnika:

Kup prezent na Komunię z apką PAYBACK i zgarnij punkty
Impression Tag
Sprawdź najnowsze wpisy