ANDROID.COM.PL – społeczność entuzjastów technologii
Funkcje iPhone

Funkcje, których pierwszy iPhone nie miał w momencie premiery

Autor: Mariusz Nowak Kategoria: Artykuły

W niedzielę przypada piętnasta rocznica zaprezentowania przez Steve’a Jobsa pierwszego iPhone. Stało się to na targach na Macworld Expo w San Francisco i chociaż urządzenie zrewolucjonizowało branżę smartfonów, łatwo zapomnieć, jak bardzo iPhone się zmienił od tego czasu. Pierwsza wersja smartfona Apple była wręcz okrojona z funkcji, bez których teraz nie wyobrażamy sobie życia. Oto funkcje, których iPhone nie miał, gdy zadebiutował

Zobacz także: Face ID zostaje w iPhone 14 Pro, ale mocno się zmieni

Funkcje, których pierwszy iPhone nie miał w momencie premiery

Aby uczcić tę rocznicę możecie zapoznać się z listę kilkunastu funkcji, których oryginalny iPhone nie miał, gdy został po raz pierwszy zaprezentowany przez Steve’a Jobsa. Wiele z braków naprawdę zaskakuje.

App Store

Pierwszy iPhone był dostarczany z preinstalowanymi aplikacjami, takimi jak Telefon, Pogoda, Notatki, Kalendarz, Zdjęcia i Kalkulator, ale nie było na nim oficjalnego sposobu instalowania aplikacji innych firm. App Store ostał uruchomiony dopiero w lipcu 2008 roku Programiści byli wcześniej w stanie oferować aplikacje internetowe, ale było to bardzo kiepskie doświadczenie.

Funkcje iPhone

Kopiuj i wklej

Może wydawać się, że trudne do uwierzenia, ale możliwość kopiowania i wklejania tekstu została dodana do iPhone dopiero w 2009 roku.

Przedni aparat

Podczas gdy zdjęcia selfie są teraz wszechobecne, w oryginalnym iPhone nie było przedniego aparatu. Tę funkcję zyskał dopiero iPhone 4 wprowadzony na rynek w 2010 roku, z połączeniami wideo FaceTime.

Nagrywanie wideo

Pierwsza generacja smartfona Apple mogła robić zdjęcia, ale nagrywanie wideo zostało wprowadzone dopiero w iPhone 3GS w 2009 roku.

Latarka

Nie było lampy błyskowej LED, dlatego nie było także wbudowanej latarki. Po uruchomieniu App Store pojawiły się w nim aplikacje, które wyświetlały biały ekran przy maksymalnej jasności, aby naśladować latarkę.

Wiadomości MMS

Pierwsza wersja iPhone obsługiwała wiadomości tekstowe za pośrednictwem SMS-ów, ale nie było możliwości wysyłania zdjęć przez MMS. Funkcja ta została wprowadzona wraz z iPhone OS 3.0 w 2009 roku, ale tylko dla iPhone 3G i iPhone 3GS.

Funkcje iPhone

GPS

Chociaż smartfon był dostarczany z preinstalowaną aplikacją Map od Google, nie mieliśmy opcji bardziej szczegółowych danych, ponieważ urządzenie nie miało GPS. Apple wprowadziło wbudowany GPS w iPhone 3G w 2008 roku.

Tapety ekranu głównego

Nie można było ustawić dowolnej tapety na ekranie głównym na iPhonie, aż do wydania iOS 4 wydanego w 2010 roku. Dodajmy, że aktualizacja oprogramowania nie obsługiwała pierwszego iPhone…

Złącze Lightning

Podobnie jak wiele wcześniejszych iPodów, pierwszy iPhone był wyposażony w 30-pinowe złącze dokujące. Apple przeszło na mniejsze złącze Lightning wraz z wydaniem iPhone 5 w 2012 roku.

Wyświetlacz Retina

Wprowadzony w iPhonie 4 w 2010 roku wyświetlacz Retina miał cztery razy więcej pikseli niż ten w pierwszej wersji iPhone i był wówczas wyświetlaczem o najwyższej rozdzielczości dla smartfona

Źródło: MacRumors

Sprawdź najnowsze wpisy