ANDROID.COM.PL – społeczność entuzjastów technologii
Woda na Księżycu odkryta dzięki misji Apollo

Zagadka chatki na Księżycu rozwiązana – co tam robią Chińczycy?

Autor: Adam Lulek Kategoria: Artykuły

Zagadka chatki na Księżycu została rozwiązana przez chińczyków. Jakiś czas temu naukowcy zastanawiali się nad zdjęciem, jakie wysłał chiński łazik. Wygląda na to, że wszystko jest już jasne.

Zobacz także: Zastanawia mnie fenomen hitu Netflixa – rój gwiazd lepem na widza?

Zagadka chatki na Księżycu

W grudniu 2021 roku zdjęcie dziwnej struktury po drugiej stronie Księżyca opublikowane przez Chińską Narodową Agencję Kosmiczną stało się „wiralne” w Internecie. Obiekt na ziarnistym obrazie, zrobionym przez chiński łazik Yutu-2, został nazwany „tajemniczą chatą” lub „dziwnym sześcianem” ze względu na swój enigmatyczny kształt – przypominający dużą strukturę na horyzoncie księżycowym.

zagadka chatki na księżycu

Agencja ogłosiła, że kieruje się w stronę obiektu z szybkością 656 stóp na godzinę (szybko, jak na Księżyc), aby dokładniej zbadać obiekt.

Wszystko jest już jasne

Zagadkowa chatka to niestety jedynie obiekt, który wykonany jest ze skały. Nie jest to zatem żaden monolit.

Paul Byrne, profesor Earth and Planetary Sciences na Washington University w St. Louis, powiedział jeszcze w grudniu:

„Obiekt na tym zdjęciu jest prawie na pewno, kategorycznie, absolutnie głazem”.

– powiedział profesor.

Teraz wyjaśnia swoją poprzednią prognozę w świetle nowego odkrycia:

 „Jest to wyraźnie duży głaz wielkości małego głazu. A zatem, z definicji, jest głazem”.

– powiedział profesor.

Trochę to zagmatwane, prawda? Zapytany, czy „mały głaz” jest w rzeczywistości „skałą”, Byrne odpowiedział:

„W rzeczywistości istnieje definicja głazu, zgodnie z czymś, co nazywa się skalą Uddena-Wentwortha, która mówi, że głaz jest kawałkiem skały o średnicy większej niż 256 mm. Więc myślę, że nasz księżycowy przyjaciel się liczy”.

– twierdzi profesor Byrne.

Tak więc jest to głaz. Andrew Jones, dziennikarz zajmujący się chińskim przemysłem kosmicznym, napisał na Twitterze „tak rozczarowujący, że jest genialny”. To nie pierwszy raz, kiedy dziwna kosmiczna formacja rozczarowuje. Niedawno pisałem o skamielinach, które przypominały organizmy na Marsie. Niestety, za każdym razem są to głazy lub skały.

Co chiński łazik robi na Księżycu?

Łazik youtu domek na księżycu

Zespół chińskiego łazika Yutu-2 nazwał głaz „Nefrytowym Królikiem”. Yutu-2 to pierwszy łazik, który bada dalszą (lub „ciemną”) stronę Księżyca. Jest to strona naturalnego satelity, która zawsze jest odwrócona od Ziemi. „Ciemność” jest mylącą nazwą, ponieważ robot spędza dużą część okresu orbitalnego Księżyca w bezpośrednim świetle Słońca.

Chiny wypuściły na rynek Yutu-2 w grudniu 2018 roku, a na powierzchni Księżyca pojawił się w styczniu 2019 roku. Zarówno lądownik stacjonarny, jak i łazik Yutu-2 są wyposażone w jednostkę podgrzewacza radioizotopowego (RHU) w celu ogrzewania ich podsystemów podczas długich nocy księżycowych. Z kolei energia elektryczna jest generowana przez panele słoneczne. W momencie, kiedy łazik nie znajduje się po słonecznej stronie, przestaje pracować.

Łazik Yutu-2 został wyprodukowany w Dongguan w prowincji Guangdong. Podczas swojej pracy odkrył dziwny „żel”, który również okazał się skałami, i przejechał przez lekki materiał podobny do śniegu. Ten okazał się tak naprawdę zwietrzałym regolitem (żwir).

Źródło: inverse

Sprawdź najnowsze wpisy